کد : 560 ۱۳بهمن ۱۴۰۲ ساعت 07:30
رئیس کمیسیون امور داخلی کشور،

سهم شهرداری ها از محل مالیات بر ارزش افزوده پرداخت نشد!

پایگاه خبری تحلیلی گیلان ۲۴: رئیس کمیسیون امور داخلی کشور و شوراهای مجلس، گفت:نمایندگان مجلس در نامه ای به وزیر اقتصاد بر ضرورت پرداخت سهم شهرداری‌ها و دهیاری‌ها از محل ماده۴۲ قانون مالیات بر ارزش‌افزوده تاکید کردند.
سهم شهرداری ها از محل مالیات بر ارزش افزوده پرداخت نشد!

محمدصالح جوکار  از تاکید نمایندگان بر واریز اعتبار سهم شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور از محل ماده 42 قانون مالیات بر ارزش‌افزوده، شامل 12 در هزار ارزش گمرکی کالاهای وارداتی، از سوی دولت به منظور تقویت خدمت رسانی مدیریت شهری و روستایی خبر داد.

رئیس کمیسیون امور داخلی کشور و شوراها در مجلس، گفت: علی‌رغم گذشت ۱۰ ماه از سال‌جاری و با توجه به مکاتبات و پیگیری‌های صورت گرفته از طرف وزارت کشور و شهرداری‌های سراسر کشور، تاکنون از محل قانون ماده 42 قانون مالیات بر ارزش‌افزوده هیچگونه وجهی جهت پرداخت به شهرداری‌ها و دهیاری‌ها به حساب تمرکز وجوه وزارت کشور واریز نشده است و شهرداری‌ها با مشکلات مالی مواجهند.

وی افزود: در این راستا نمایندگان مجلس شورای اسلامی با امضای نامه‌ای خطاب به وزیر امور اقتصادی و دارائی و معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان برنامه و بودجه تاکید کردند که با توجه به محدودیت منابع شهرداری‌ها و دهیاری‌ها و کاهش درآمدهای ساخت و ساز، ضروریست تا در اسرع وقت نسبت به اجرای قانون اشاره شده و واریز وجوه مربوطه به حساب تمرکز وجوه وزارت کشور به منظور پرداخت به شهرداری ها و دهیاری های سراسر کشور اقدام لازم صورت گیرد.

رئیس کمیسیون امور داخلی کشور و شوراها مجلس شورای اسلامی در ادامه اظهار کرد: بر اساس ماده (42) قانون مالیات بر ارزش‌افزوده و آئین‌نامه اجرایی آن، گمرک جمهوری اسلامی ایران می‌بایست معادل 12 در هزار ارزش گمرکی کالاهای وارداتی را که حقوق آن‌ها توسط گمرک وصول می‌شود، به‌حساب وجوه متمرکز وزارت کشور واریز تا طبق آئین‌نامه مذکور بین شهرداری‌ها و دهیاری‌ها توزیع گردد.

جوکار یادآور شد: در این خصوص کمیسیون امور داخلی کشور و شوراها طی نامه ای به معاون حقوقی رئیس و وزیر اقتصاد و رئیس گمرک و رئیس خزانه داری کشور خواستار اجرای سریع ماده 42 قانون گردیده است.

وی با بیان اینکه با وجود گذشت۱۰ماه از سال‌جاری و علی‌رغم پیگیری‌های صورت گرفته، تاکنون از محل قانون مذکور وجهی برای پرداخت به شهرداری‌ها و دهیاری‌ها به حساب تمرکز وجوه وزارت کشور واریز نشده است، تصریح کرد: اعتبارات قانون مالیات بر ارزش افزوده یکی از منابع مهم درآمدی شهرداری‌ها بوده و باید به صورت کامل پرداخت شود تا روند خدمت رسانی به مردم دچار اختلال و تاخیر نشود.

وی با اشاره به اینکه با توجه به محدودیت‌ها و تنگناهای اعتباری موجود، شهرداری‌ها به دلیل عدم پرداخت کامل ارزش افزوده با مشکلاتی مواجهند، تاکید کرد: در حال حاضر اجرا و تکمیل طرح‌های عمران شهری و تقویت زیرساختهای شهری با توجه به اینکه در آستانه سال جدید هستیم و همچنین پرداخت حقوق شهرداری‌ها با مشکل اعتباری مواجه هستند و دولت باید به منظور تقویت خدمت رسانی شهرداری‌ها به شهروندان پرداخت سهم شهرداری‌ها و دهیاری‌‌ها از محل قانون مالیات بر ارزش افزوده را تسریع کند
.

خبرگزاری مجلس
نظر شما
 
 
تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نگردیده است
اصول علمی روزنامه نگاری - روزنامه نگاری سایبری
کتاب اصول علمی روزنامه نگاری " روزنامه نگاری سایبری" در 300 صفحه قطع وزیری منتشر شد. اصول علمی مصاحبه ، گزارش نویسی ، خبر نویسی ، تاریخ روزنامه نگاری ایران، مبانی ارتباطات،سیاست های خبری، سواد رسانه ای، خبرنگاری بحران، روشهای سوژه یابی و یافته های نو در حوزه روزنامه نگاری سایبری" از فصل ها و مباحت کتاب است. این کتاب مرجع در مدت 45 روز به چاپ سوم رسیده است. فروش کتاب برای حوزه فرهنگ و رسانه 25 درصد تخفیف دارد. ایمیل "نویسنده" [email protected]