کد : 332 ۲۲آذر ۱۴۰۲ ساعت 21:55
کارخانه های چای در بحران و آستانه تعطیلی قرار دارند!!

صنعت چای کشور رو به نابودی است !!؟

پایگاه خبری تحلیلی گیلان ۲۴: در نشست مدیر اجرایی سندیکا چای کشور و جمعی از فعالان صنعت چای گیلان عنوان شد :با این ارزهای دولتی و حمایت از وارد کننده ، کشاورزان و کارخانجات چای محکوم به نابودی هستند.
صنعت چای کشور رو به نابودی است !!؟

کارخانجات چای کشور دچار بحران و رو به تعطیلی هستند

 

هم اکنون 17 هزار تن چای سنواتی "  چای تاریخ مصرف گذشته " در گیلان وجود دارد

 

در نشست مدیر اجرایی سندیکا چای کشور و جمعی از فعالان صنعت چای گیلان  با حضور مهدی صادق‌حسنی، مدیر اجرایی سندیکای چای کشور ، سعید رحمت‌سمیعی رئیس هیات مدیره، محبی مدیر عامل اتحادیه چایکاران ، جمعی از فعالان و رؤسای تشکل های مرتبط با صنعت چای و برخی رسانه های گیلان برگزار شد، وضعیت نابسامان صنعت چای و بدهکاری های میلیاردی کارخانه داران به کشاورزان و رکود بازار چای داخلی مورد بررسی قرار گرفت..

 مدیر اجرایی سندیکای چای اعلام کرد:  گیلان در سال 1387 دارای بیش از ۳۵ هزار هکتار باغات چای بود و در سال فراتر از ۷۰ هزار تن چای خشک تولید می‌کرد، در شرایطی که هم اکنون  تولیدات چای گیلان به ۱۵ هزار تن  کاهش یافته و  ۵۰۰ میلیارد تومان به چایکاران بدهکاریـم.

مدیر سندیکای چای تصریح کرد» : هم اکنون معضل اصلی صنعت چای کشور، واردات بی رویه و بدون گمرکات و عدم حمایت از تولیدکنندگان داخلی است و این رویه تاسف بار باید به سرعت اصلاح شود..

وی گفت: چای سنواتی که یکی از متولیان آن سازمان تعاون روستایی است توسط عده ای فرصت طلب و سودجو با انواع چای مخلوط شده و وارد بازارهای کشور می شود که علاوه بر آسیب به صنعت چای داخلی، مهم تر آنکه سلامت شهروندان را به مخاطره می اندازد.

بانک ملی چای سنواتی را کیلویی 16هزار تومان خریداری می کند!

 

مهدی صادق حسنی  در این نشست بیان کرد: سال گذشته بخشی از چای سنواتی کشور در اختیار بانک ملی گذاشته شد که با فروش آن مطالبات خود را وصول کند و بانک ملی نیز این چای را با قیمت کیلویی ۱۶ هزار و500 تومان به مزایده گذاشت.

وی با اشاره به  ابنکه امسال قیمت تمام شده چای برای تولیدکنندگان ۸۵ هزارتومان است ،گفت: بانک ملی مزایده امسال خود را نیز همان قیمت سال قبل قرار داده  و زمان مزایده نیز همزمان با تولیدات چای کارخانجات گیلان در خرداد ماه بود..

وی توضیح داد : چای نامرغوب سنواتی با قیمت پایین ظرفیت بازارها را بسته و تلاش سندیکای چای همواره این بوده که برگ سبز و مرغوب چای گیلان بتواند جایگاه خود را پیدا کند که تاکنون چنین هدف مهمی محقق نشده است.!.

وی با اشاره عدم تناسب میان قیمت تمام شده تولید و برداشت چای با افزایش نرخ تضمینی اظهار کرد: آخرین افزایش بهای برگ سبز ۲۰ درصد بود که این میزان در مقایسه با افزایش نرخ تورم بانک مرکزی پایین تر است.

مدیر اجرایی سندیکای چای گفت: کشاورزان چای با مشکلات عدیده و عدم توجیه اقتصادی در کار تولید مواجه هستند؛ تولید این محصول همچنان رو به رکود است ، سطح باغ های چای رو به کاهش و نابودی است و وجود کارخانه نیز بدون باغ معنایی ندارد.

وی با بیان اینکه با این روند کارخانه های چای مجبور به تعطیلی خواهند بود، تاکید داشت : صنعت چای کشور به شدت دچار رکود شده و فقط حمایت های دولتی از کشاورزان و کارخانه داران می تواند کارگشا باشد..
این کارشناس با تجربه م متبحر در صعنت چای متذکر شد:  عدم متولی گری و سیاست های غلط موجب  از بین رفتن ۹۰ درصد از باغات چای مازندران شده است.

 90 درصد باغ های چای در استان گیلان و 10 درصد آن در غرب مازندران و شهرستان های رامسر و تنکابن تا مرز چالوس و نوشهر وجود دارد که طی چهار دهه اخیر بیش از 20 هزار هکتار از باغ ها نابود یا تغییر کاربری داده شده و با این روند برای 15 هزار هکتار باقیمانده نیز چشم انداز روشنی وجود ندارد.

مسئولان دولت به خصوص وزارت جهاد کشاورزی و سازمان چای کشور باید پیش از نابودی کامل صنعت چای کشور اقدام موثری انجام دهند و در مسیر توصیه رهبر انقلاب مبنی بر حمایت از تولید داخلی قرار گیرند.

رئیس هیات مدیره سندیکای چای نیز در این جلسه هشدار داد: کارخانجات چای کشور دچار بحران است و هم اکنون سه کامیون حامل ۵۱ تن چای تولید سال ۸۶ فرآوری شده و مجوز گرفته در گمرک مشهد در انتظار ترخیص و صادر شدن به خارج از کشور است!!

سعید رحمت سمیعی با تصریح اینکه چای سنواتی در واقع همان چای تاریخ مصرف گذشته است ، یاد آور شد: غائله چای دبش یک دعوای داخلی بوده و چای  سنواتی متاسفانه دارای مجوز و به راحتی در حال فرآوری و خرید و فروش هستند و بسته های شکیل و زیبا  به قیمت کیلویی ۴۰ هزارتومان به مغازه داران میفروشند! .

سمیعی گفت: عجیب آنجاست که به دنبال سیاستهای غلط، تسهیلات بانکی به جای حمایت از صادرکنندگان به وارد کنندگان اختصاص می یابد؛ و تولید کننده با دلار ۵۰ تومان تولید مب کند و با دلار ۴۰ هزار تومان صادر می کند و عملا بجای تشویق تنبیه میشود!

به گفته وی ، این در حالی است که واردکننده چای در کشور با دلار ۲۸ هزارو500 تومانی چای وارد  و ارزش افزوده را نیز پرداخت نمی کند و این سیاست نادرست  یک بدعت بد آشکار و تیشه به ریشه‌ی تولید  است.

رحمت سمیعی گفت: بدهکاری های کلان و چند صد میلیاردی تولیدکنندگانی مانند خود من به علت بدهی در صنعت چای هم اکنون ممنوع الخروج و از تسهیلات بانکی محروم هستم  و این به آن معناست که حتی برای کارگر خود نیز امکان یک امضای بانکی ندارم؛ !

نمایندگان گیلان در مجلس  به بحران صنعت چای کشور ورود کنند

فرشید محبی مدیرعامل اتحادیه چایکاران با  بیان مشکلات عدیده در مسیر کاشت سبز چای، مراحل برداشت، هزینه های حمل و نقل از جاده های سخت گذر و مشکلات دیگر مربوط به کارخانجات چای گفت: تخلفات صورت گرفته در موضوع چای دبش از مدت ها پیش آشکار بود و زمزمه می شد، ولی  پاسخگویی نبود و هیچ گونه پیگیری انجام نشد..

وی تاکید کرد:  در انبارهای مختلف سراسر استان گیلان چای هایی متعلق به چندین سال پیش موجود بوده و هست که سرنوشت آنها مشخص نمی شود و مسئولان مربوطه هم پیگیری موضوع نیستند..

وی در بخش دیگری از سخنان خود عنوان کرد:  چای گیلان به دلیل اقلیم مناسب دچار آفت نمی شود و نیاز به سمپاشی ندارد ، بیان کرد: چای ایرانی از سالم ترین و مرغوب ترین چای های جهان است و قابلیت صادرات بسیار بیشتر از میزان کنونی دارد ، اما سیاست های غلط و عدم همکاری دولت مجال تولید سودمند و منصفانه در این صنعت را به چایکاران نمیدهد.

محبی با تاکید بر اینکه هر جا صحبت از ارزهای دولتی در واردات شد، بی شک فساد مالی در شرف انجام است،  گفت: همین که رقمی بالغ بر ۳ میلیارد و ۷۰۰ میلیون دلار به یک شرکت تجاری داده میشود، نشانگر وجود فساد مالی در آن صنعت است.

وی تاکید داشت : واضح است تولید کنندگان چای داخلی هرگز نخواهند توانست با شرکت هایی که وام های کلان می گیرند و تبلیغات گران قیمت به تلویزیون  سراسری و دیگر رسانه ها می پردازندد رقابت کنند و سرنوشت شان ورشکستگی است.

وی با ذکر اینکه ضروری است نمایندگان گیلان در مجلس شورای اسلامی و شمال کشور  به بحران تولیدکنندگان صنعت چای کشور ورود کنند، گفت: بسیار لازم و ضروری است که تصمیم گیران کلان صنعت چای کشور ، مصوبات و تصمیمات خود را در حضور نمایندگانی از اتحادیه چایکارن، سازمان جهاد کشاورزی، حداقل چایکاران نمونه کشور و چند کارخانه دار اجرایی کنند چرا که وارد کنندگان چای هرگز نسبت  به بحران های جاری در فرآیند تولید چای اشراف و احاطه ای ندارند.

وی هشدار داد: متاسفانه سال سختی برای کشاورزان و کارخانه داران چای در پیش است زیرا  مشکل فروش چای را خشک داریـم و نگرانی اینجاست که ممکن است پس از این کارخانه داران فقط اقلامی را از کشاورزان خریداری کنند که فروش مناسب داشته باشند..
محبی این مطلب را هم بیان کرد که ، در کشور همسایه ترکیه ، حق گمرک واردات چای ۱۵۰ درصد است در حالیکه در کشور ما برای وارد کنندگان پرداخت حق گمرکی از ۲۰ درصد به ۵ درصد کاهش یافته است!!
وی گفت: برای سامان یافتن بازار تولید چای در کشور و حمایت از تولیدکننده باید ارز نیمایی و ارز دولتی در واردات حذف شود.

هادی امیدی، نایب رئیس هیات مدیره چای کشور و از فعالان سندیکای چای نیز در این نشست با ذکر اینکه تهاتر قیمت نفت با واردات سری لانکا ضربه ای بر پیکر صنعت چای کشور بود، گفت: پرواضح است که افزایش قیمت برگ سبز چای باید متناسب با تورم بازار باشد و سوال ساده بنده این است ، چطور وقتی حتی یک دانش آموز دبستانی قادر به محاسبه و درک این موضوع هست که هرگاه میزان مصرف معلوم و تولیدات چای نیز معلوم است -  آنگاه میزان ارز تخصیصی نیز باید متناسب با آنها تعیین شود،
 

این فعال صنعت چای گفت:  کشاورزان و کارخانه داران چای زحمتکش، پرتلاش، وفادار به نظام و انقلاب اسلامی هستند و چرخه اقتصادی کشور وابسته به تلاش آنان است؛ و از جان برای کار مایه می گذارند، اما قربانی سیاست های غلط هستند.

به اظهار وی ، بگویید با ۵۰۰ میلیارد مطالبات چایکاران چه باید کرد؟!

وی گفت: امسال از سوی مقام معظم رهبری سال مهار تورم و حمایت از تولید ملی نام گرفته اما در عمل هیچ گونه حرکتی برای حمایت از تولیدکننده نمی‌بینیـم و کشاورزی که کار کرده و تولید داشته باید به بانک و به مغازه دار مقروض باشد

وی تاکید کرد: فشار روی کارخانجات  زیاد است و دشمنی با چای داخلی کشور از جایی شروع شد که واردات بی‌حساب و ارز دولتی وارد صنعت چای شد، درحالی که ارز باید ابتدا به دارو و اقلام مرتبط با سلامت شهروندان اختصاص یابد.

امیدی  گفت : امیدواریم با همت مسئولان این رانت و فساد از صنعت چای کشور برچیده شود

 

پایگاه خبری گیلان 24
نظر شما
 
 
تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نگردیده است
اصول علمی روزنامه نگاری - روزنامه نگاری سایبری
کتاب اصول علمی روزنامه نگاری " روزنامه نگاری سایبری" در 300 صفحه قطع وزیری منتشر شد. اصول علمی مصاحبه ، گزارش نویسی ، خبر نویسی ، تاریخ روزنامه نگاری ایران، مبانی ارتباطات،سیاست های خبری، سواد رسانه ای، خبرنگاری بحران، روشهای سوژه یابی و یافته های نو در حوزه روزنامه نگاری سایبری" از فصل ها و مباحت کتاب است. این کتاب مرجع در مدت 45 روز به چاپ سوم رسیده است. فروش کتاب برای حوزه فرهنگ و رسانه 25 درصد تخفیف دارد. ایمیل "نویسنده" [email protected]