کد : 302 ۱۶آذر ۱۴۰۲ ساعت 01:06
ازدواج اندک، طلاق رو به فزونی و فرزند آوری در سیاهچاله!!

شتاب انقراض نسل در گیلان!

مبحث فوق العاده مهم جوانی جمعیت در کشور و فرزند آوری به ویژه در استان گیلان براساس آمارها و مستندات و نمودار به یک بحران شدید تبدیل شده است.
شتاب انقراض نسل در گیلان!متاسفانه با وجود اقدامات و تحرکاتی که از سوی دستگاه های مسئول ، روحانیان، کارشناس های جمعیتی و مدیران حوزه بهداشت و درمان ، صاحب نظران و جمعیت شناسان مطرح می شود، این بحران هر سال در ایران اسلامی روند افزایشی را طی می کند.!

یکی از کارشناس های جمعیتی در این باره عنوان کرده است، با این روند کند فرزند آوری در کشور عزیزمان ایران در افق 1480 " یعنی 60 سال دیگر جمعیت سرزمین مان از 85 میلیون نفر کنونی به 30 میلیون نفر کاهش می یابد.

در این راستا شرایط استان گیلان بحرانی تر از دیگر استان ها رصد می شود و این منطقه بعنوان پیرترین استان ایران معرفی شده است که در آن ازدواج قطره چکانی، طلاق نوک پیکان صعودی  و فرزند آوری در سیاهچاله جمعیتی قرار دارد. به راستی چرا و چه باید کرد.؟

آیا با طرح هایی هم چون پرداخت وام بانک کم بهره بانکی، اختصاص خودرو خارج از نوبت به نرخ کارخانه، واگذاری زمین رایگان برای ساخت مسکن هم چنین برگزاری جشنواره ها و تشویق خانواده های جوان با سه فرزند با اهدای جوایز کفایت می کند.؟

فرهنگ سازی و کار بر روی افکار عمومی  و سبک زندگی خانواده های ایرانی چه نقشی در عرصه جمعیت و جوان سازی دارد و کدام یک از این طرح ها و ایده ها تاثیر گذار تر است.

شکی نیست ، طرح های کوتاه مدت و دادن امتیازهای مالی در جای خود موثر خواهد بود ، اما به عقیده نویسنده تقویت باورهای دختران و پسران جامعه برای ازدواج هم چنین تشویق آنها به فرزند آوری حداقل تا سه فرزند در هفت تا هشت سال اول ازدواج شان به مراتب موثرتر و فوق العاده پر اهمیت و ارزشمند تر است.

شایسته تر اینکه مسئولان مربوطه ، کارشناس های جمعیتی و صاحب نظران در محیط  های دانشگاهی و رسانه ها و تریبون های عمومی به این ایده ی با اهمیت، توجه و تمرکز بیشتری داشته باشند و اجازه ندهند در استانی مانند گیلان ، انقراض نسل کامل شود.

با انقراض یا کاهش شدید نسل بی تردید نابودی همه فرهنگ ها و خرده فرهنگ ها، باورهای ، سنت ها ، آداب و شیوه های درست زیستن نابود می شود و در یک عبارت " فرهنگ گیلان با هزار افسوس به خاطره تبدیل خواهد شد.

گیلانی ها و خانواده های دیگر استان ها  با آگاهی و هوشمندی خود اجازه ندهند که انقراض نسل در میان آنها رخ دهد و بعدها افسوس این دوره زمانی را بخورند که سودی ندارد.

به تازگی در خبرهای حوزه جمعیتی مربوط به کشور و استان گیلان با یک موضوع تاسف بار مواجه شدم که موجب تاثر فراوان شد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی در نشستی اعلام کرد ، جامعه  نسبت به کشتار فرزندان با سقط واکنش نشان دهد و بیان این عبارت از زبان یک کارشناس و مسئول بسیار وحشتناک است.

به زبانی ساده این مقام مسئول اعلام می کند، با وجود ازدواج کم و طلاق زیاد و حتی با کاهش ازدواج با روند و شیب سقوطی فرزند آوری ، اکنون شاهد سقط جنین ها هستیم.!؟

دکتر آشوبی با اشاره به آمار بالای سقط در استان گیلان بیان کرد: زمان هایی  مشاهده می شود که جامعه نسبت به مسائل بسیار کوچک حساس شده و بازخوردهای آن در فضای مجازی اثر دارد  و اکنون لازم است همه افراد جامعه  نسبت به کشتار فرزندان با سقط جنین  به‌ ویژه در فضای مجازی واکنش نشان دهد.

 

وی با تأکید بر ضرورت مشارکت همگانی در پیشگیری از سقط جنین  بیان کرد: باید در کنار اقدامات ترویجی و تبلیغی، از ظرفیت بی‌نظیر ائمه جمعه و جماعات، خیرین و نیکوکاران و شبکه طیبه بسیج مردمی در نهادینه کردن فرهنگ فرزند آوری و کنترل سقط  جنین ها بهره گیری شود..

رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان با اشاره به اینکه طی سال گذشته  ۲۰ هزار و ۶۶ تولد زنده در گیلان ثبت شد، افزود: باید تمام ظرفیت‌ها را به کار گرفت تا ضمن افزایش جمعیت، شمار جمعیت زنده از سال گذشته کمتر نشود.

با این اظهارات یک مقام مسئول ملاحظه می شود که جمعیت استان گیلان در قعر سیاهچاله جمعیتی قرار دارد و چنانچه مردم این استان از هر طبقه اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی به سرعت به خود نیایند، انتظاری از حفظ نسل، حفاظت از فرهنگ و آداب و سبک های دلنشین و مناسب زندگی در شهر  و روستا در آینده نداشته باشند.

مردم عزیز گیلان ، امروز به خود بیایید که فردا بسیار دیر است.

همه گیلانی ها با دقت و هوشمندانه به ذهن شان بسپارند که با همه شرایط بد اقتصادی، گرانی ، تورم و تحریم ها و امثال آن در استان های جنوبی کشور، نرخ رشد موالید بین 3 تا 4 درصد است و در خانواده های گیلانی این میزان فرزند آوری را بین نیم تا حدود یک درصد تنزل داده اند. به راستی چرا؟

مردم فهیم و بزرگوار گیلان بدون توجه به تبلیغات رسانه ها در خارج و داخل کشور، با آگاهی به حفظ نسل ، گرم نگه داشتن کانون خانواده، جوانی جمعیت و حراست از فرهنگ غنی منطقه همت ، همدلی و دلگرمی داشته باشید. انشاء الله

زهرا رضایی – پایگاه خبری ، تحلیلی گیلان 24

 

    شتاب انقراض نسل در گیلان!
    شتاب انقراض نسل در گیلان!

پایگاه خبری تحلیلی گیلان 24
ازدواج اندک
طلاق
فرزند آوری
سیاهچاله
شتاب انقراض  نسل
گیلان

 

نظر شما
 
 
تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نگردیده است
اصول علمی روزنامه نگاری - روزنامه نگاری سایبری
کتاب اصول علمی روزنامه نگاری " روزنامه نگاری سایبری" در 300 صفحه قطع وزیری منتشر شد. اصول علمی مصاحبه ، گزارش نویسی ، خبر نویسی ، تاریخ روزنامه نگاری ایران، مبانی ارتباطات،سیاست های خبری، سواد رسانه ای، خبرنگاری بحران، روشهای سوژه یابی و یافته های نو در حوزه روزنامه نگاری سایبری" از فصل ها و مباحت کتاب است. این کتاب مرجع در مدت 45 روز به چاپ سوم رسیده است. فروش کتاب برای حوزه فرهنگ و رسانه 25 درصد تخفیف دارد. ایمیل "نویسنده" [email protected]