پيامد تجمع مردم منطقه در محل دفن زباله، ۲۴مهر ۱۳۹۵ ساعت ۳:۵۷

استاندار: عمليات اجرايي سراوان تسريع شود

گيلان 24 و نشريه ي منطقه اي واكنش: استاندار در مراسم روز جهانی غذا با عنوان صبحانه سلامت در خصوص وضعیت زباله سراوان حومه رشت اظهار كرد : شهرداری رشت و دستگاه های ذیربط اجرای کارهایی که در سروان آغاز شده است را سرعت و به مردم اطلاع دهند.

دکتر محمدعلی نجفی نماینده عالی دولت در گیلان به رشد بالای 6 تا 8 درصد در تولید بخش مواد غذایی و کشاورزی اشاره و اظهار داشت : در بخش گندم تاکنون بیش از 11.5 میلیون تن از این محصول خریداری شد و 90 درصد مبالغ خرید آن پرداخت شده است.

وی به آرامش خاص موجود در ذخیره‌ی گندم و مواد غذایی در کشور اشاره کرد و افزود : در ابتدای دولت در استان گیلان ذخیره گندم کمتر از دوهفته بودکه در حال حاضر بیش از هفت ماه  گندم ذخیره سازی شده است.

وی با بیان اینکه در بخش برنج علیرغم محدودیت سطح زیر کشت تلاش شد تا با افزایش کمیت کیفت و برند این محصول گیلان حفظ شود گفت : نباید اجازه دهیم سطح زیر کشت محصول برنج به محصول دیگری تبدیل شود.

دکتر نجفی به احیاء شورای کشاورزی اشاره و تصریح کرد : یکی از موفقیت‌های گیلان که حاصل تلاش دولت‌های مختلف پس از انقلاب بوده وجود 6 مرکز تحقیقات کشوری در استان گیلان است.

وی وجود مراکز تحقیقاتی در استان را یک فرصت دانست و افزود : در این بخش طی سال‌های گذشته فاصله‌ای بین این مراکز و دستگاه‌های اجرایی افتاده بود که در این 3 سال تلاش شد تا به صورت فعالانه از پتانسیل آنان بهره‌مند شویم.

نماینده عالی دولت در گیلان یکی از مصوبات سفر رییس جمهور به گیلان را تسطیح 50 هزار هکتار از اراضی شالیزاری استان عنوان کرد و گفت : در سال گذشته علیرغم کمبود اعتبارات و تخصیص‌ها 10 هزار هکتار از اراضی عملیات تسطیح انجام گرفت که با تحقق 50 هزار هکتار به اندازه 23 سال عملکرد گذشته در این بخش اقدام شده است.

وی افزود : گسترش کشت ارقام جدید پرمحصول با حفظ کیفیت و  هویت‌های بومی از برنامه‌های آینده است.

استاندار گیلان درخصوص محصول چای نیز گفت : در ابتدای دولت به اذعان بسیاری از چایکاران کاشت این محصول در حال تعطیل شدن بود که با افزایش 100 درصدی قیمت و پرداخت‌های بموقع خرید تضمینی 3 هزار و 500 هکتار از زمین‌های رها شده در طول 3 سال به تولید و کشت چای بازگشته است.

وی استفاده از مزیت‌های دریا و اقتصادی کردن محصولات دریایی را بسیار مهم ارزیابی کرد و افزود : اجرای پروژه پرورش ماهی در قفس یکی از برنامه‌های دریا محور توسط دولت است.

دکتر نجفی با بیان اینکه علیرغم وجود دریا در شمال و جنوب کشور متأسفانه ارزش غذایی ماهی را درک نکرده‌ایم افزود : متوسط استفاده از ماهی در دنیا در حدود 20 کیلوگرم، در کشور 9 کیلوگرم و در گیلان 14 کیلوگرم است.

وی پرورش ماهیان خاویاری و گسترش آن در گیلان را از برنامه‌های استان در حال حاضر عنوان کرد و گفت : علیرغم اینکه در سال‌هایی بیشترین تولید خاویار در کشور و دنیا در گیلان بود اما مجدداً در حال احیاء آن هستیم.

نماینده عالی دولت در گیلان افزود : مبارزه با آفت مگس زیتون نیز از دیگر برنامه‌های استان محسوب می‌شود که با جدیت در حال پیگیری است.

وی خاطر نشان کرد : افزایش تولید محصولات غذایی همراه با رعایت استاندارد سلامت از مهمترین مسائل به شمار می‌رود.

استاندار گیلان افزود : در بحث مسائل زیست محیطی، ساماندهی زباله و پسماند در 3 سال گذشته بیش از 200 جلسه برگزار و به صورت روزانه  مشکلات این بخش را رصد می‌کنم.

منبع : گيلان 24

برچسب ها : استاندار،‌گيلان، سراوان،‌زباله،‌اعتراض مردم، شهرداري، تسريع طرح ها، چاي،‌برنج، ماهي، خاويار،‌

تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نگردیده است