يادداشت،

کاش شهرداری لاهیجان کمی دلسوزتر بود

شهر لاهیجان به واسطه داشتن طبیعت خدادادی و مردمی با فرهنگ وبینش سیاسی و مذهبی قوي بي ترديد از جایگاه ویژ ای در استان گیلان برخوردار است.

شهری که  دانشگاه های موفق و با رتبه بالا در آن مشغول فعالیت اند و در جای جای کشور می توان اسم وتوان بالای شهر را از لحاظ علمی نیز یافت، در نگاه اول  به نظر نمی رسد مشکلی در اداره امور شهر،نیروسازی علمی وسیاسی ، خلاقیت و ارائه راهکارهای نوین جهت جذب گردشگر و در آمد زایی داشته باشد.

اما جالب اینجاست زمانی که از اطراف استخر و کنار ساختمان شهرداری  گذر کنیم كه زيبايي لاهيجان در اين نواحي قابل مشاهده و احساس است، در نقاط دیگر شهری که ادعای گردشگر پذیری را دارد ،توان بالای مدیریت و مبلمان شهری را نمی توان دید.

مردم لاهيجان و استان گيلان مي دانند كه همه زيبايي و داشته هاي لاهيجان در دوره شهردار قبلي اجرا و انجام شده است كه با آن شرابط خاص از كار بركنار شد.!

پرسش اين جاست كه شهردار جدید که شورای اسلامی شهر با تبلیغات وسیع ، سلام وصلوات  بسیار انتخاب کرد و  در مراسم معارفه و مصاحبه های بعد از آن مکررا ایجاد تغییرات ،پیشرفت ،ایجاد درآمد پایدار برای شهرداری، جذب سرمایه گذار و گردشگرو بسیاری صحبت های شیرین دیگری که به مردم قول داده شد به کجا رسید ؟

در چند هفته اخیر که برخی از  مردم  وکسبه شهر به خاطر باران تندی که منجر به آب گرفتگی در منزل و مغازه هایشان شده بود ودر حال بیرون ریختن آب با سطل بودند ،شهرداری لاهیجان در حال برگزاری همایشی نمادین در پایتخت  بود که  مشخص نشد  هدف و نتیجه اين همايش چه بود.؟.مشخص نشد چه ميزان هزینه و یا اصلا چه منفعتی برای مردم لاهیجان که با نجابت خاص خود همواره  در حال پذیرایی رایگان از گردشگران هستند داشته است.

امور فرهنگی  و اجتماعی شهرداری که در همه جای کشور نقش پررنگی در ایجاد شور وارائه خلاقیت مردم را پذیراست، در لاهیجان به یک تئاتر خیابانی بسنده  کرده است و نمی توان ارتباط  و عملکرد  قابل دفاعی را چه از نظر فرهنگی و چه از نظر روابط عمومی شهرداری  به خاطر آورد .

در عین حال با توجه به وظایف  شهرداری ها ،عجیب است در شهری همچون لاهیجان  ، شهرداری وشورای شهر  به برگزاری  همایش  درون حزبی  در سالن همایشهای خود دست بزند  ،آیا این امر هم در مسائل  مدیریت و خدمات شهری  گنجانده می شود؟

مسما در آینده نیز با توجه به اين روندو عدالتی که باید باشد می توان از دیگر حزب های کشور که  می خواهند جلسه ای داشته باشند روي همكاري و کمک شهرداری  حساب ویژه ای باز کرد ؟

 شهری که می خواهد از توان گردشگر پذیری استفاده و ایجاد اشتغال ودرآمدزایی کند حتي براي مشکل آب گرفتگی  مانعی عجیب و در حال حاضر غير قابل حل به حساب مي آيد ،در حالي كه این مشکل قبلا در حال مرتفع شدن بود.

يك نگاه به بافت فرسوده شهر لاهيجان مشخص مي كند كه دوگانگي و چندگانگي در اين شهر بيدار مي كند و در حالي كه استخر و اطراف آن كمي آباد و زيبا سازي شده در ساير بخش هاي شهري خبري از عمران و توسعه نيست و سئوال اين است كه طرح ساماندهی بافت فرسوده شهر که  از قبل بارها صحبت آن مطرح بوده به کجا رسیده است و تا به حال مطلبی برای ارائه عملکرد این مقوله مهم ارائه شده و یا خواهد شد؟

در حالی که هم اكنون بسياري از نقاط دور و نزدیک در کشور از طرح جمع آوری زباله به شکل مکانیزه برخوردار هستند در لاهیجان زباله در ابتدا  انتهای کوچه ها در کنار درخت ویا آويزان به  تیر چراغ برق جمع آوری می شود . آيا شايسته نيست به خاطر رعایت بهداشت و شرایط آب و هوایی منطقه هم كه شده از سطل هاي بزرگ و متنوع پوشش دار استفاده شود  که باران در آن نفوذ نکند .

مردم خوب لاهيجان،‌مسافران عزيز، رسانه ها و مسئولان در شهرداري ، شوراي شهر و ديگر دستگاه هاي مسئول چنانچه در اين باره نظر،‌انتقاد و پيشنهادي دارند ، آماده انتشار آن هستيم. در اين باره در آينده باز هم خواهيم نوشت چرا كه رسالت رسانه ها هشدار و هشياري دادن به مسئولان و خدمت رساني به مردم است..

مظاهر معروفخانی نژاد

منبع : گيلان 24

برچسب ها : لاهيجان، شهرداري، توسعه، زيبايي،بافت فرسوده، همايش، گردشگرپذيري، عدالت،

تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نگردیده است