عضو شوراي شهر رشت،: ۱۷شهریور ۱۳۹۵ ساعت ۵:۵۲

زبان گيلكي در دانشگاه گيلان راه اندازي شود

شبكه خبري گيلان 24 و نشريه واكنش: يك عضو شوراي شهر رشت گفت: امیدوارم که دانشگاه گیلان که در حوزه علوم انسانی یکی از دانشگاه های برتر است این زمینه را فراهم کند که بزودی زبان و ادبیات گیلکی را بعنوان یک رشته دانشگاهی در دانشگاه گیلان داشته باشیم

 

 

 دكتر رسولي در  نشست شهردار با جمعي از استادان زبان فاري  با تاکید بر بهره گیری از دانش مفاخر و اساتید گیلانی اشاره کرد و گفت: با توجه به حضور استاد سمیعی، استاد هوشنگ ابتهاج، استاد بشرا، استاد مرادیان گروسی و ... در استان ما امیدوارم گام های مفید و‌ موثری در این زمینه داشته باشیم

در این نشست دکتر سید محمد علی ثابت قدم شهردار رشت با اشاره به علت تشکیل این نشست و ارتباط آن با مسیر توسعه شهری کلانشهر رشت گفت: شهر رشت یکی از محور های توسعه خود را تکیه بر حوزه ترویج فرهنگ مبتنی بر آداب و سنن قرار داده است و این مسئله اتفاق نمی افتد مگر اینکه مبانی علمی ترویج آن را چه حوزه آموزش و چه در حوزه پژوهش با لحاظ جغرافیا بوم محلی خودمان داشته باشیم. وی افزود: قطعا در ذیل این ترویج زبان و آداب مباحث مختلف زیر مجموعه این مبحث و متناسب با اقشار متعدد در نقاط مختلف کشور مورد نظر قرار می گیرد و به يقين ماهیت این قبیل گردهمایی‌ ها به نوعی همین وارد جزئیات شدن است.

 

http://rasht.ir/dorsapax/userfiles/image/markaz/03156.jpg


دکتر سید علی اصغر میرباقری فرد مشاور عالی انجمن ترویج زبان و ادب فارسی گفت: خوشحالم که امشب توفیق زیارت اساتید را در شهر زیبا و فرهنگی رشت دارم، وی افزود: این گردهمایی یک اتفاق بزرگ در سطح ملی است و به هیچ‌وجه نباید با دیگر همایش هایی که در دانشگاه ها برگزار می شود مقایسه شود.

 

http://rasht.ir/dorsapax/userfiles/image/markaz/03159.jpg


میرباقری همچنین حضور سه نسل از اساتید و محققان زبان فارسی به طور همزمان را یکی از نکات ویژه این گردهمایی برشمرد و خاطرنشان کرد: از آنجا که متاسفانه برای ارتباط بین نسل ها شیوه های مشخص شده نداریم، این اتفاق که در دیگر همایش ها کم سابقه است موجب می شود تا تجارب، دانش و یافته ها به خوبی منتقل شود.

وی اعلام كرد: با مشاهده شواهد و قرائن و چرخه امور کاملا حکایت از آن دارد که این گردهمایی یکی از منظم ترین گردهمایی های برگزار شده خواهد بود و بدین سبب از عزیزان تشکر می کنم. همچنین از شهردار محترم رشت آقای دکتر ثابت قدم صمیمانه تشکر می کنم.

در پایان این نشست با اهدای هدایایی از اساتید برجسته حاضر در این نشست آقایان دکتر محقق٬ سمیعی گیلانی، هاشم پور سبحانی و میرباقری تقدیر شد.

زهرا رضائي

منبع : گيلان 24

برچسب ها : رشت، شهردار، عضو شوراي شهر ، ثابت قدم، رسولي، زبان گيلكي،‌دانشگاه گيلان،‌تدريس،

تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نگردیده است