نسبت به مدت مشابه سال قبل، ۲۲دی ۱۴۰۰ ساعت ۶:۴۷

سد سفید رود 60 درصد ذخیره کم دارد

شبکه خبری گیلان 24: معاون حفاظت و بهره‌بردای شرکت آب منطقه‌ای گیلان خبر داد: سد مخزنی سفیدرود امسال نسبت به سال گذشته ۶۰ درصد کاهش ذخیره سازی دارد.


محمدجواد خانی‌پور در جمع خبرنگاران در خصوص آخرین وضعیت منابع آبی پشت سد مخزنی سفیدرود گفت: طبق آمار سازمان هواشناسی میزان بارش باران چه در سطح استان گیلان و چه در سطح حوضه آبریز کاهش چشمگیری داشته است.

وی با بیان اینکه به علل ذکر شده آب ورودی به سد مخزنی سفیدرود امسال در مقایسه با سال گذشته ۶۰ درصد کاهش داشته است، افزود: نوید بارش‌های باران در ماه‌های آینده از طریق هواشناسی داده شده است و امیدواریم با تحقق این امر مقداری از کسری ذخیره آب سد سفیدرود جبران شود.

خانی‌پور در خصوص تصمیماتی که برای تامین آب زراعی گرفته شده است تصریح کرد: وظایف و مسئولیت‌های هر سازمان مشخص و تدوین شده و اقدمات لازم  در مقابله با تنش آبی در استان گیلان قرار گرفته است.

وی تامین سوخت مورد نیاز ماشین‌آلات، ادوات کشاورزی و پمپ‌ها توسط شرکت فرآوردهای نفتی گیلان را از تصمیمات نشست شورای حفاظت از منابع آب استان اعلام کرد و گفت: قرار است سازمان‌های ذیربط اعتبارات مورد نیاز خود را به مدیریت بحران استانداری گیلان اعلام کنند تا این نهاد هم پیگیری اخذ اعتبارات را از وزارت کشور دنبال کند.

معاون حفاظت و بهره‌بردای شرکت آب منطقه‌ای گیلان تصریح کرد: تمام کشاورزانی که چاه‌های محفوره فاقد پروانه دارند می‌توانند جهت تعیین تکلیف چاه‌ها و دریافت پروانه بهره‌برداری به شرکت آب منطقه‌ای گیلان و ادارات تابعه در شهرستان‌ها مراجعه کنند.

در سال زراعی جاری  واقعا شرایط خاص است

خانی‌پور با تاکید بر اینکه شرایط لازم برای صدور پروانه بهره‌برداری برای چاه‌های محفوره قبل از سال  ۸۵ و چاه‌های سطحی تا عمق کمتر از ۲۰ متر فراهم شده است، ادامه داد: از کشاورزان گیلانی می‌خواهیم برای تعیین تکلیف چاه‌ها سریع‌تر اقدام و این کار را به فصل کشاورزی و کاشت محصول برنج که با ازدحام متقاضیان مواجهیم، موکول نکنند.

معاون حفاظت و بهره‌بردای شرکت آب منطقه‌ای گیلان با اشاره به اینکه در صورت بارندگی‌های خوب می‌توان نسبت به آبگیری دو یا چند باره آب بندان‌ها اقدام کرد، افزود: کشاورزان گیلانی تا زمان خزانه‌گیری نشا برنج که باید حتما مطابق برنامه تقویم زراعی پیش برود نباید منتظر تامین آب از سد سفیدرود باشند زیرا سال زراعی جاری  واقعا شرایط خاص است.

خانی‌پور استفاده بهینه از آب باران برای خزانه‌گیری و آماده‌سازی اراضی شالیکاری را در سال زراعی پیش رو امری بسیار مهم دانست و خاطرنشان کرد: شرکت آب منطقه‌ای گیلان بر اساس تقویم زراعی که تدوین خواهد شد، در همان تاریخ‌های اعلامی نسبت به رهاسازی آب سد سفیدرود و هدایت آن به سوی شبکه ها و اراضی کشاورزی استان اقدام می‌کند.

منبع : گیلان 24

برچسب ها : سدسفید رود ذخیره آب کاهش آب منطقه ای گیلان

تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نگردیده است