۱۹دی ۱۴۰۰ ساعت ۱:۳۷

رئیس جمهور در مجلس : تورم نزولی شده است

شبکه خبری، تحلیلی گیلان 24: رئیس‌جمهور گفت: کنترل تورم و سیر نزولیِ آن در حال پیگیری است و سیر نزولی تورم آغاز شده است و باید خداوند را شاکر باشیم که اقدامات و پیگیری‌های سیر تورم که در تاریخ ۵۰ساله کشور بی‌نظیر بود، امروز سیر آن نزولی شده است.

  آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی رئیس‌جمهور صبح امروز (یک‌شنبه 19 دی 1400) در جلسه علنی مجلس شورای اسلامی و در دفاع از لایحه بودجه سال 1401، ضمن تسلیت ایام شهادت حضرت فاطمه زهرا(ع)، گرامیداشت شهدای 19 دی‌ماه 1356 قیام مردم قم و هم‌چنین یاد شهید سپهبد حاج قاسم سلیمانی طی سخنانی اظهار داشت: چون روز تقدیم لایحه بودجه، ابعاد و شاخص‌های آن را بیان کردم و حضور دو بار برای بودجه مسبوق به سابقه نبوده است، از باب اجرای آیین‌نامه مجلس و دعوتی که از بنده برای تبیین بودجه صورت گرفت، حضور یافتم و مشروح بودجه را رئیس سامان برنامه و بودجه توضیح خواهند داد.

وی افزود: همگرایی بین دولت و مجلس برای رفع مشکلات مردم و هم‌پوشانی مورد انتظار است و در جاهایی که این همکاری صورت می‌گیرد و آهنگ دولت و مجلس یکی است، امور ب‌ ‌خوبی پیش خواهد رفت. انتظار و امید مردم به دولت برای اینکه گره‌ها را باز کند و زندگی آن‌ها تسهیل و مشکلات معیشتی را حل کند، امید و انتظار بالایی است. به‌خاطر رنجی که مردم کشیده‌اند و انتظار حل مشکلات را دارند ما در تلاش هستیم و اقداماتی را هم انجام داده‌ایم و می‌کوشیم وعده‌هایی که داده‌ایم تحقق عملی و عینی پیدا کند.

رئیس‌جمهور با بیان "امروز باید در محضر مقدس خداوند متعال نسبت به آن‌چه در کشور در برخورد با ویروس کرونا اتفاق افتاد، شاکر باشم"، تصریح کرد: موفقیت‌های برخی کشورها و غربی‌ها را به رخ ما نکشند، به‌لطف خدا امروز پایین‌ترین میزان ابتلا و فوتی در کشور وجود دارد و جای شکرگزاری به درگاه الهی دارد که علی‌رغم شرایطی که در همسایگان و کشورهای غربی وجود دارد، با عنایت خدا و همت مردم و پیگیری مسئولان شاهد وضعیت متفاوتی از آنان در ایران اسلامی در صیانت از جان مردم هستیم.

رئیسی عنوان کرد: کنترل تورم و سیر نزولیِ آن در حال پیگیری است و سیر نزولی تورم آغاز شده است و باید خداوند را شاکر باشیم که اقدامات و پیگیری‌های سیر تورم که در تاریخ 50ساله کشور بی‌نظیر بود، امروز سیر آن نزولی شده است و باید این‌ها به کاهش قیمت‌ها بینجامد. باید خداوند را شاکر باشیم که 40 درصد افزایش صادرات غیرنفتی داریم و این‌ها از اقداماتی است که باید درباره آن تلاش کرد که افزایش یابد چون سهم ما در اقتصاد منطقه بسیار بالاست و این سهم الآن به حدی که باید باشد نرسیده است.

وی با اعلام اینکه صادرات نفتی و میعانات افزایش یافته است، خاطرنشان کرد: در این‌زمینه نیز افزایش داریم و برخی بعضاً گله‌مند بودند که "نمی‌شود و مگر می‌شود که این‌کار صورت بگیرد؟" ولی خداوند عنایت کرد و صورت گرفت و ارز حاصل از صادرات در بازگشت است و منابع ارزی رو به افزایش است.

رئیس‌جمهور بیان کرد: توازن در سیاست خارجی به‌ویژه نسبت به همسایگان در حال انجام است و این توازن برای کشورهای همسایه، منطقه و جهان ثابت شده است که جمهوری اسلامی توازن در سیاست خارجی را دنبال می‌کند. روابط اقتصادی ما با برخی کشورها در 4 ماه اخیر حدود 4 برابر افزایش یافته است.

رئیسی عنوان کرد: افزایش سرمایه اجتماعی دولت از مهم‌ترین دستاوردهای دولت سیزدهم از ابتدای کار تاکنون بوده است؛ این سرمایه بزرگی است که با هیچ چیزی قابل عوض کردن نیست. اخیرا با همه مشکلاتی که از سیل و زلزله گرفته تا حمله سایبری داشتیم و دشمنان می‌خواستند مردم و کشور را دچار بحران کنند این مسئله به خوبی مدیریت و پشت سر گذاشته شد. امروز خود غربی‌ها و کسانی که دنبال تحریم بودند می‌دانند که مهم‌ترین دستاورد دولت خنثی‌کردن تحریم‌ها بوده است.

وی گفت: دولت به‌دنبال رفع تحریم‌ها و بی‌اثر کردن آن بوده است؛ ما از ابتدای کار دولت، خنثی‌کردن تحریم‌ها و رفع تحریم‌ها را دنبال کردیم. رفع تحریم‌ها در حرکتی عزت‌مندانه در حال انجام است و از سوی دیگر، قرارگاه خنثی‌کردن تحریم‌ها فعال است و با استفاده از ظرفیت در کنار هم قرار گرفتن مردم، دولت و مجلس کار به نتیجه خواهد رسید.

رئیس‌جمهور ادامه داد: این اعتقاد و باور ما است و رهبر حکیم انقلاب نیز فرمودند که با اعتقاد به خدا و اعتماد به داشته‌های کشور به پیروزی می‌رسیم و تجربه ما در این چند ماه نشان می‌دهد این تجربه، تجربه‌ی درستی است و جواب می‌دهد.

رئیسی عنوان کرد: نسبت به بودجه 1401 آنچه که در جلسه گذشته اشاره شد، هدف‌گیری دولت رشد 8 درصدی اقتصادی است؛ در سال‌های گذشته مشکلاتی جدی داشتیم و رشدی بسیاری اندک کمتر از یک درصد وجود داشته است. باید اقداماتی که ما را به رشد 8 درصدی برساند انجام دهیم تا مسئله بیکاری کاهش جدی پیدا کند و چرخ‌های تولید بیش از این به حرکت در بیاید. مهار تورم هدف‌گیری شده است چون ما نباید شاهد باشیم که فقیر ما فقیرتر و غنی ما غنی‌تر شده باشد؛ باید این روند به نحوی شود که سفره و معیشت مردم آسیب نبیند و از نکات مهم که در کمیسیون تلفیق نیز بحث داشتند، مسئله ارز ترجیحی است که دغدغه‌ی همه ماست.

رئیسی در ادامه سخنان خود گفت: زمانی که کار را که در دولت سیزدهم آغاز کردیم از 18 میلیارد دلاری که در بودجه پیش‌بینی شده بود، چیزی باقی نمانده بود یعنی در نیمه دوم سال مبلغی برای تخصیص ارز ترجیحی باقی نمانده بود. اگر دولت می‌خواست به قانون عمل کند باید ارز ترجیحی را بدون جبران حذف می‌کرد اما خط قرمز ما سفره و معیشت مردم بوده و هست. ما نمی‌توانستیم به اقتصاد کشور و بازار و زندگی مردم شوک وارد کنیم، موضوع را در جلسات کارشناسی بررسی کردیم و مقرر شد در چند ماه آتی ارز ترجیحی ادامه پیدا کند و بعد برای جبرانش تمهیداتی اندیشیده شود. بحث‌ها و نظراتی مطرح شد و شورای‌عالی هماهنگی اقتصادی سران قوا نیز برای این اقدام هم‌نظر شدند.

منبع : گیلان 24

برچسب ها : رئیس جمهور مجلس تورم نزولی

تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نگردیده است