۷آذر ۱۴۰۰ ساعت ۶:۵۵

مجلس شفافیت را از خود آغاز کرده و سراغ سایر دستگاه‌ها می‌رود

شبکه خبری گیلان 24: رئیس کمیسیون آیین نامه داخلی مجلس شورای اسلامی از ضرورت شفافیت عملکرد مجلس و تاثیر آن بر جامعه گفت و تاکید کرد گام بعدی مجلس شفافیت در سایر نهادهای تصمیمگیر است.

محمدحسین حسین زاده بحرینی  با بیان اینکه شفافیت تضمین کننده سلامت هر دستگاهی است، درباره طرح شفافیت آراء نمایندگان، گفت: اگر تصمیمات و فعالیت دستگاه‌ها برای مردم و ذی‌نفعان به طور شفاف اطلاع‌رسانی شود، جلوی بسیاری از انحرافات گرفته می‌شود.


نماینده مردم مشهد و کلات در مجلس با بیان اینکه مجلس شفافیت را از خود شروع کرده است، ادامه داد: طرح شفافیت در ادوار گذشته بارها در صحن علنی مطرح شده اما نتوانسته تایید صحن را بگیرد، امیدوریم نمایندگان مجلس یازدهم همت کنند تا این کار خیلی مهم در نظام قانون گذاری کشور را به نتیجه برسانیم.

وی بیان کرد: گام بعدی مجلس در مسیر شفاف سازی فرایندهای حکمرانی در کشور، شفاف سازی سایر دستگاه هاست. اگر بتوانیم فرآیندهای تصمیم گیری و اجرا را در دستگاه‌های حاکمیتی که در آن‌ها زمینه تخلف وجود دارد، برای مردم و ذی‌نفعان علنی کنیم، گام بزرگی در مسیر اصلاح حکمرانی کشور برداشته‌ایم.

این نماینده مجلس در خصوص ضرورت شفاف‌سازی رای نمایندگان گفت: رای دادن مهمترین وظیفه نماینده است. قانون با رأی نمایندگان، قانون می شود. اقدامات نظارتی مجلس مثل سؤال و استیضاح و مانند آن نیز با رأی نمایندگان به ثمر می رسد. وقتی نماینده بداند که مردم رای او را می‌بینند و باید در مقابل رایی که داده به مردم و مخاطبین توضیح دهد، رأی او، آگاهانه تر، دقیق تر، و به اصطلاح،  «کیفی‌تر» خواهد شد.

حسین‌زاده بحرینی بیان کرد: در حال حاضر هم بسیاری از نمایندگان با دقت، مطالعه و مشورت رای می دهند اما گاهی ممکن است در هیاهوی مجلس نماینده ای متوجه نباشد و دقت کافی در رأی دهی نداشته باشد. شفافیت مهمترین امتیازی که برای مجلس ایجاد می کند این است که نمایندگان با دقت بیشتری رای خواهند داد. در یک مجلس شفاف، هم موافق و هم مخالف، استدلال خود را می دانند و با صراحت برای مردم بیان می کنند.

کیفیت تقنین و نظارت به صورت چمشگیری ارتقاء پیدا می‌کند

این نماینده مجلس اظهار داشت: با تصویب طرح شفافیت آراء نمایندگان،  کیفیت تقنین و نظارت در مجلس شورای اسلامی به صورت چمشگیری ارتقاء پیدا می کند. مجلس محل اجتماع منتخبان ملت است و ما به نمایندگی از کل مردم ایران تصمیم می‌گیریم، و طبیعتاً حق نداریم بدون مطالعه و دقت کافی رأی بدهیم. طرح شفافیت آراء باعث می‌شود که هر نماینده، قبل از رأی گیری همه جوانب را بسنجد و با استدلال رای بدهد.

وی تاکید کرد: در کمیسیون آیین‌نامه داخلی به دنبال آن هستیم تا در گام بعدی، برای هر نماینده فضایی ایجاد کنیم تا اگر تمایل داشت، استدلال خود را برای موافقت یا مخالفت با هریک از موضوعات مطروحه در مجلس، با سایر نمایندگان و عموم مردم به اشتراک بگذارد. این کار باعث اتقان بیشتر فرایند قانون گذاری و نظارت خواهد شد.

منبع : گیلان 24

برچسب ها : مجلس شفافیت سراغ سایر دستگاه‌ها

تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نگردیده است