معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی ۲۹آبان ۱۴۰۰ ساعت ۹:۱۱

افزایش ۳۰ درصدی عرضه مسکن استیجاری پس از مصوبه مجلس

شبکه خبری گیلان 24: معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی از افزایش ۳۰ درصدی عرضه مسکن استیجاری پس از مصوبه مجلس خبر داد و گفت: این مصوبه تأثیر خود را در کاهش نرخ مسکن نیز نشان خواهد داد.

 محمود محمودزاده معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی  با بیان اینکه مؤلفه‌های مختلفی در تعادل بازار مسکن کمک می‌کند، اظهار کرد: یکی از این سیاست‌های اساسی تعادل بازار در کوتاه مدت، عرضه واحدهای آماده و نیمه آماده به بازار مسکن است.

وی ادامه داد: تکمیل و عرضه واحدهای ناتمام سه گروه «مسکن مهر»، «تعاونی‌ها و بخش خصوصی» و نهایتا «واحدهای آماده‌ای که به قصد سرمایه‌گذاری بودند یا فاقد سکونت عرضه نمی‌شدند»، بر بازار مسکن تأثیر بسزایی دارد که سیاست‌گذاری‌ها در هر سه گروه امروز به نتیجه رسیده و چیزی که امروز در بازار مشاهده می‌شود، نتیجه اجرای مجموع این پروژه‌ها است.

فقط 50 هزار واحد مسکن مهر نیمه تمام باقی مانده است

دبیر شورای عالی مسکن درباره اجرای سیاست‌های وزارت راه و شهرسازی در حوزه مسکن مهر، توضیح داد: از کل ابر پروژه‌های مسکن مهر، تنها 50 هزار واحد باقی مانده در حال تکمیل است که امیدواریم ظرف ماه‎های آتی به سرانجام برسد.

وی ادامه داد: در حوزه تعاونی‌ها و بخش خصوصی نیز در طرح اقدام ملی مصوب شد که این گروه  نیز می‌توانند با شروط اعلام شده از تسهیلات طرح اقدام ملی بهره ببرند تا زودتر این واحد‌ها را به بازار عرضه کنیم.

محمودزاده به خانه ملت گفت: سیاست بعدی در حوزه تعدیل قیمت‌ها مربوط به مصوبه مجلس در خصوص مالیات بر خانه‌‌های  خالی بود که قانونگذار از سال 94 این تکلیف را به عهده وزارت راه و شهرسازی گذاشته بود که با اهتمامی که در وزارت راه و شهرسازی وجود داشت در بهمن ماه سال گذشته سامانه شناسایی بر مالیات‌های خانه خالی رونمایی شد.

شناسایی 13.4 میلیون واحد مسکونی پس از راه اندازی سامانه شناسایی خانه‌های خالی
همواره در اجرای این طرح به دنبال پالایش روزانه هستیم تا نتایج آن مورد بررسی قرار گیرد، این پالایش‌ها نشان می‌دهد که بسیاری از مالکان خانه‌های خالی برای اقدام به عرضه برای فروش یا اجاره واحد مسکونی خود کرده‌اند

معاون وزیر راه و شهرسازی ادامه داد: در ابتدای سال نیز نسبت به بارگذاری اطلاعات در این سامانه اقدام و  این مسئله باعث شد که بیش از 13.4 میلیون واحد مسکونی ارزیابی شود که از این میزان مسکن، بیش از یک میلیون واحد خالی از سکنه تشخیص داده شد.

وی با بیان اینکه  پس از این شناسایی این واحدهای خالی، برای مالکان پیامک ارسال شد، یادآور شد: همواره در اجرای این طرح به دنبال پالایش روزانه هستیم تا نتایج آن مورد بررسی قرار گیرد، این پالایش‌ها نشان می‌دهد که بسیاری از مالکان خانه‌های خالی اقدام به عرضه برای فروش یا اجاره واحد مسکونی خود کرده‌اند.

مصوبه مجلس یازدهم در عرضه واحدهای خالی بسیار تأثیرگذار بود

وی  در ادامه گفت‌وگو با خانه ملت گفت: قانون مجلس یازدهم در خصوص اخذ مالیات از خانه های خالی به شدت به این اجرای این طرح کمک کرد به این صورت که عددهایی که پیش از این در قانون قانون مالیات بر خانه‌های خالی دیده شده بود، جنبه بازدارندگی قوی نداشت ولی اصلاحیه مجلس بر قانون قبلی  تاثیر مثبت تری بر میزان عرضه واحدهای خالی به بازار دارد.

آمار میدانی از عرضه مسکن استیجاری توسط  مشاوران املاک

محمودزاده تصریح کرد: پس از مصوبه مجلس و بر اساس تعداد فایل ارائه شده در مشاوران املاک، عرضه مسکن استیجاری حدود 30 درصد بیشتر از مدت مشابه در سال گذشته بوده است و این آمار، یک آمار بر اساس مستندات و گزارشات میدانی است.

معاون وزیر راه و شهرسازی تصریح کرد: قطعا روند عرضه مسکن خالی در کنار اجرای طرح‌های اقدام ملی و تکمیل مسکن مهر به افزایش عرضه مسکن کمک خواهد کرد که مجموع این سیاست‌ها به تعادل در بازار کمک می‌کند.

مصوبه مجلس در کاهش نرخ مسکن تأثیرگذار است

وی درباره تأثیر اجرای قانون مالیات بر خانه‌های خالی بر کاهش نرخ مسکن گفت: در حال حاضر در این خصوص نمی‌توان آماری ارائه کرد ولی حتما زمانی که حوزه مسکن از کالای سرمایه‌‌ای بودن، جدا شود؛ انجام این مهم می‌تواند در کاهش نرخ مسکن در آینده مؤثر باشد.

منبع : گیلان 24

برچسب ها : افزایش ۳۰ درصدی عرضه مسکن استیجاری مصوبه مجلس

تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نگردیده است