در امتداد فعالیت دولت سیزدهم، ۳۱شهریور ۱۴۰۰ ساعت ۹:۵۵

فساد ستیزی با مدیران متخلف با جدیت دنبال شود

فساد مالی و اجتماعی در جامعه ما به نوعی سیستمی و یک عادت روزانه شده و اگر همین امروز با آن با شدت و حدت برخورد و مقابله نشود، بدون تردید یک روز بعد هم بسیار دیر است.

فساد مالی و اجتماعی در جامعه ما به نوعی سیستمی و یک عادت روزانه شده و اگر همین امروز با آن با شدت و حدت برخورد و مقابله نشود، بدون تردید یک روز بعد هم بسیار دیر است.

رشوه خواری ،رانت و ویژه خواری ، رو و زیر میزی ، سفارش و پارتی بازی، نابود کردن منابع طبیعی به خصوص کوه و دریا و تالاب و زمین های زراعی شاید به یک امر عادی مبدل شده  و زشتی خود را از دست داده و اگر ابتدا به این معضل جامعه رسیدگی نشود و آن را پاک نکنیم ، سایر امور به سرانجام نخواهد رسید. بارها و بارها در این خصوص گفته و نوشته ایم و باز هم تکرار خواهیم کرد ، اما باید گوش شنوایی و اراده ای قوی برای حل این بحران ناتمام باشد.؟!
یکی از برنامه ها، تاکیدات و دغدغه های وزرای دولت جدید در مجلس در اولین نشست هیات وزیران مبارزه با فساد و برگرداندن اعتماد جامعه به مسئولان قوای سه گانه کشور بود که البته نباید این فساد ستیزی فقط شامل عوامل از این به بعد شود، بلکه فسادهایی که جمعی از مدیران عالی و میانه و حتی  پایه  در یک شهرکوچک ، بخش و دهستان در تمام این سالها مرتکب شده اند، رسیدگی شود.
چنانچه این مبارزه ابتدا با جدیت پیگیرانه شامل مدیران قبلی نشود و مردم اطلاعات مربوطه را دریافت نکنند، چه بسا افکار عمومی اعتقاد بیشتری پیدا  کنند،  هر دولتی که  سر کار می آید شعار مبارزه با فساد می دهد و چون بر مسند مدیریت تکیه زد همان تخلفات و بیش از آن را  در تمام بدنه مدیران و بسیاری از کارمندان آشکار می سازد.!؟
رصد و سرکشی فوری و جدی  به اموال و دارایی مدیران دولت های قبلی به خصوص در دو دهه اخیر نشان می دهد که عده قابل توجهی از آنها متاسفانه انواع تخلفات و فسادها را اشکار و پنهان مرتکب شده اند و این تراژدی نکبت بار و فرو ریزنده بی توقف ادامه دارد .......
اکنون اگر نگوییم همه ، اما بسیاری از مردم با نوعی سرخوردگی و سر دادن وعده های بی اساس،عدم کارآیی و فساد، امید چندانی به آینده ندارند مگر آنکه دولت جدید با همکاری دستگاه قضایی و مجلس بعنوان ناظر و قانون گذار نشان دهند با دولت های گذشته واقعا متفاوت هستند. باید این دولت متفاوت باشد در غیر این صورت ........ شما حدس بزنید!!!
در اطراف مان جمعی قابل توجهی از مدیران و حتی مجلسی ها و قضات را می شناسم و شما هم می شناسید که در این سالها هزاران افسوس به جای خدمت به مردم شهید داده و جانبازان سرفراز و خانواده های داغدیده مسلمان که بر گردن یکایک ما و شما حق زیادی دارند-  به همه خیانت کردند و این تخلفات و خیانت ها دیده نشد یا کمتر حسابرسی صورت گرفت و بعضا به یک تذکر بسنده شد ؟!.
در این شرایط  با وجود همه گرفتاریهای مربوط به رتق و فتق امور جاری کشور، به جای شعار با آخرین سلولهای انسانیت مان اول نظارت و کنترل و بعد مبارزه و برخورد و سالم سازی کنیم، سالمسازی شود تا اعتماد جامعه برگردد و مسیر برای خدمت به خلق خدا هموارتر شود.
 دولت و مجلس و دستگاه قضایی ماندگار اگر به جز این به  مسیرش  ادامه دهد، قطعا و حتما  راه به جایی نمی برند و حل و رفع بی اعتمادی ها به علت و علل زیادی ممکن نخواهد بود و بدون شک امکان حداقل معیشت سالم برای آحاد ملت فراهم نخواهد شد.
 چپاولگران، رانت خواران، ویژه خواران، دزدان ، اختلاسگران در هر لباسی و سمتی و ارتباط  فامیلی که با هر کسی دارند، با دقت شناسایی ، اموال شان را به خزانه دولت بازگردانده و آنها را مجازات و همه این مطالب را رسانه ای کنید و هیچ واهمه ای هم نداشته باشید و آگاه باشید که کار اصولی این است و جز این نیست.!
متاسفانه جامعه ایران با همه منابع و استعدادها و ثروت ها و توانمندیها اکنون دچار بحران های متعددی " اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی، ورزشی" است و زمان هم به سرعت سپری می شود، باید با جسارت کاری کرد و گام نخست در گام دوم انقلاب سالم سازی محیط از افراد ناپاک ، تقویت نظارت هاو تدوین قوانین مترقی و غیر بخشی است. والسلام
مجید محمدپور – نویسنده، کارشناس ارشد رسانه و استاد علوم ارتباطات

منبع : گیلان 24

برچسب ها : فساد ستیزی مدیران متخلف جدیت دنبال دولت مجلس قوه قضائیه

تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نگردیده است