مدیرکل منابع طبیعی مدعی شد، ۱شهریور ۱۴۰۰ ساعت ۷:۵۹

اجازه انباشت زباله در جنگلهای گیلان را نمی دهیم

شبکه خبری ، تحلیلی گیلان 24: مدیرکل منابع طبیعی گیلان، انباشت زباله در جنگل ها را از دیگر چالش ها دانست و گفت: متاسفانه در گذشته عرصه های جنگلی بسیار زیادی برای دفن زباله در نظر گرفته شده است، اما در حال حاضر به هیچ عنوان اجازه دفن زباله در جنگل را به هیچ دستگاهی نمی دهیم.


میرحامد اختری با اشاره به ثبت جهانی جنگل های هیرکانی استان گیلان، اظهار کرد: سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری، سازمان حفاظت محیط زیست و وزارت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در ثبت جهانی جنگل های هیرکانی مشارکت داشتند.

وی با بیان اینکه مناطق جنگلی گیلان در سه شهرستان تالش، فومن و رودبار جزو مناطق حفاظت شده هیرکانی هستند، تصریح کرد: این مناطق به سازمان حفاظت محیط زیست تحویل داده شده است لذا کلیه اقدامات در مناطق سه گانه مذکور با هماهنگی سازمان های مربوطه بوده و مقرر شده از اعتبارات ملی و بین المللی برای حفاظت از آن استفاده کنیم.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری گیلان، یکی از چالش های منابع طبیعی در استان های شمالی را فعالیت های عمرانی دانست و افزود: به دنبال ایجاد تناسب بین فعالیت های عمرانی و حفاظت از منابع طبیعی هستیم و لذا در کنار حفظ این میراث جهانی، نباید مانع پروژه های عمرانی شویم. در این راستا از پراکندگی تک خانوارهای داخل جنگل جلوگیری و اقدام به تجمیع خانوارها کردیم تا هم هزینه فعالیت های عمرانی و هم تخریب منابع طبیعی کاهش یابد.

اختری، انباشت زباله در جنگل ها را از دیگر چالش ها دانست و گفت: متاسفانه در گذشته عرصه های جنگلی بسیار زیادی برای دفن زباله در نظر گرفته شده است، اما در حال حاضر به هیچ عنوان اجازه دفن زباله در جنگل را به هیچ دستگاهی نمی دهیم؛ مگر اینکه برای زباله سوز و تصفیه شیرابه باشد که هم اکنون در حال اجراست. ایسنا

نگاه رسانه:
اقای مدیر کل اگر این سخن شما شعاری نباشد ، اگر چه بسیار بسیار دیر عنوان شده است اما قابل پذیرش است. اینکه از انباشت زباله درجنگل های گیلان جلوگیری می کنید ما رسانه ها در کنار شما هستیم و از هیچ همکاری و کمکی دریغ نخواهیم کرد.  در این راستا شما به وسیله گزارش های محلی و تشکیل تیم های ویزه در هر بخش و شهرستان نیاز دارید و گرنه این حرف خوب زیست محیطی که به سلامت مردم استان گره خورده، در حد یک خبر و در صفحه خبرگزاری ها و پایگاههای خبری باقی خواهد ماند..
به یقین آگاهید در سراوان رشت چه خبر است لذا شما چگونه می خواهید جلوی این فاجعه را بگیرید و اجازه انباشت در چنین مکانی را ندهید. سراوانی که در مساحت دهها هکتار و در عمق حدود 140 متر زباله انباشته شده و یک جوی بزرگ از  شیرابه در پایین دست منطقه که از کنار پارک زیبای سراوان می گذرد شکل گرفته که یک مصیبت بزرگ برای امروز و سالیان طولانی آینده است. شیرابه هایی که وارد سفره های آب زیر زمینی رشت می شود و مسئولان به کذب می گویند ، اب مرکز استان آلوده نشده است.
سلامت مردم برای این گروه از مسئولان اجرایی ، زیست محیطی و بهداشتی گویی اهمیتی ندارد. شما اگر درست و راست می گویید که به گمانم چنین است، به صورت روزانه و هفتگی از طریق روابط عمومی تان به مردم استان گزارش بدهید از امروز اول شهریور ماه  تا زمانی که مدیر کل هستید چه اقداماتی کرده اید. این گزارش ها انشاء الله باقیات و صالحات برای شما باشد و گرنه اغلب مدیران استان در این چهار سال کارنامه قابل دفاعی ندارند و متاسفانه همه با روزمرگی روزگار سر کردند و این ادعا را می توان از شرایط جامعه و زندگی مردم درک کرد.
کلام آخر اینکه ، اعتقاد دارم مشکلات به وجود آمده سالهای گذشته در گیلان به مردم استان مربوط می شود که در برابر این همه مسائل فرهنگ مطالبه گری ندارندو اغلب سکوت و نظاره کردن را ترجیح می دهند. مدیران در حوزه محیط زیست، منابع طبیعی، فرهنگی، اجرایی و .... می آیند و می روند و اب از اب تکان نمی خورد. !؟

منبع : گیلان 24

برچسب ها : اجازه انباشت زباله در جنگلهای گیلان را نمی دهیم

تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نگردیده است