اولین گام قانونی فرمانداری رشت، ۲۰خرداد ۱۴۰۰ ساعت ۴:۰۰

بنرهای غیر قانونی در رشت جمع آوری شد

شبکه خبری، تحلیلی گیلان 24: تبلیغات قانونی انتخابات شورای های اسلامی شهر و روستا از نیمه شب دیشب آغاز شد و برخی از کاندیداها با شتاب بنرهای بسیار بزرگ عریض و طویلی را در همه مناطق شهر رشت نصب کردند.!

نصب این بنرها و پوسترهای بسیار بزرگ غیر قانونی آن هم بعضا از سوی چند تن از اعضای قبلی و کنونی شورای شهر  رشت و یا کارمندان وزارتخانه ها ی دولتی  و دیگر سازمان ها و نهادها  و ..... بعنوان داوطلب انتخابات پیش رو در حالی به سرعت شبانه  نصب شد که فرمانداری رشت دیروز چهارشنبه در یک نشست دو ساعته در سالن اجتماعات فرماندهی انتظامی رشت داوطلبان انتخابات را نسبت به رعایت دقیق موازین و ضوابط قانونی توجیح کرد.
علی فتح اللهی فرماندار شهرستان رشت مرکز استان گیلان در این نشست اعلام کرد، ستادهای انتخاباتی فقط در هر منطقه شهرداری یک ستاد  و بنزها در  اندازه های قانونی پیش بینی شده یعنی 100 در 70 سانتی متر و پوسترهای در مکان های مشخص شده از سوی فرمانداری باید نصب شود. هم چنین رئیس هیات نظارت بر انتخابات رشت دراین نشست بر رعایت این موارد تاکید کرد.
با این حال داوطلبان انتخابات بنرهایی به عرض 8 تا 10 و طول 3  تا 4 متر  و به تعداد زیاد به عرض 2 و طول 4 یا 5 متر در همه نقاط شهر نصب کردند.!؟
عده ای از داوطلب ها بنرها و پوسترهای خود را بر بدنه پل ها و گذرگاهها، یا بر روی داربست درمکان های عمومی حاشیه خیابان و تقاطع کوچه ها و محورهای اصلی نصب کرده بودند.
دردوره قبلی انتخابات شوراهای شهر در رشت این بنرهای غیر قانونی در بسیاری از مناطق شهر به خصوص درکمربندیهای و ورودی های شهر نصب شد که عوامل انتخابات خیلی دخالت نکردند و امروز حداقل اجرای قانون با متخلفان را مشاهده کردیم که شهروندان هم از این حرکت فرمانداری ابراز رضایت میکردند.
شهروندان در گفت وگو با  نویسنده  و گفتمان های دو طرفه یا جمعی به این حجم از نصب پوسترها و بنرها و این همه هزینه کردهای بی مورد  سخت اعتراض می کردند و از عدم اجرای قانونی توسط  گروهی از کاندیداها به شدت گله داشتند. بعضی از کاندیداها  با هزینه های چند صد میلیون تومانی و گاه میلیاردی سعی دارند به هر شکل ممکن وارد شورای شهر کلانشهر رشت شوند. به قول شهروندان شهررشت آنها که پیشتربوده اند که می دانند آنجا چه خبر است و کسانی که برای اولین بار باید وارد شوند ظاهرا به شدت بوی کباب شنیده اند.!

اقدام سریع و در خور تحسین فرمانداری رشت
ماجرا از اینجا به بعد جالب می شود که فرمانداری شهرستان رشت همان گونه که فرماندار دیروز تاکید کرد وهشدارداد  انتخابات را سالم و قانونی برگزار خواهند کرد، از ساعت 10 صبح به بعد تا ظهر وارد صحنه شدند و تا آنجا که نویسنده مشاهده کرد، بنرها و پوسترها  و پلاکاردهای متعدد غیر قانونی را جمع آوری کردند.  در ساعت 14 تنها بنرهای و پوسترهایی در شهر باقی ماند که اندازه های آنها قانونی و 100در70 است. البته باید ساعات عصر امروز و روزهای آینده دید که کاندیداهای متخلف و حامیان آنها چه خواهند کرد و واکنش نیروهای فرمانداری چگونه است.
امیدواریم که  نیروهای فرمانداری و عوامل برگزاری انتخابات از پیگیری این موارد تخلف خسته نشوند
کلام آخر اینکه- بسیاری از همین کاندیداها در مناظره های خانگی، تهیه و تولید کلیپ تبلیغاتی،  حضور در فضای مجازی از قانونمند بودن، رعایت حقوق مردم ، حفظ بیت المال ، توجه به حقوق و رفاه شهروندان ، پاکدستی و تعهد داشتن سخن می گویند و برآن تاکید می کنند. بعنی چیزی می گویند اما لحظه ای بعد در عمل تخلف می کنند.
بعنوان یک شهروند و نامزد انتخابات شورای شهر از هم اکنون شفاف سازی و مقابله با تخلفات را آغاز  کرده ام و با قدرت به این روند ادامه خواهم داد./

مجید محمدپور – نویسنده ، کارشناس ارشد روزنامه نگاری و استاد علوم ارتباطات
کاندیدای دوره ششم انتخابات شورای کلانشهر رشت – 20/3/1400

منبع : گیلان 24

برچسب ها : بنرهای غیر قانونی عریض جمع آوری انتخابات شورا

تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نگردیده است