اولین مناطره ، ۱۷خرداد ۱۴۰۰ ساعت ۹:۵۲

مناظره جایی برای توهین و بی ادبی نیست!

اولین مناظره تلویزیونی هفت نامزد انتخابات ریاست جمهوری شنبه پانزدهم خرداد در شرایطی برگزار شد که برخی از داوطبان به جای تحلیل شرایط اقتصادی کشور و عملکرد قابل دفاع خود و ارایه راهبردهای شفاف برای برون رفت از این بحران های حاد اقتصادی و اجتماعی و فرهنگی که خودشان بانی آن بوده اند، با تیرهای زهرآگین توهین و تهمت فضای مناظره را مسموم کردند.!
به قلم: مجید محمدپور- نویسنده، کارشناس ارشد روزنامه نگاری و استاد علوم ارتباطات

عاملان این فضا سازی های بی منطق بدون آنکه نامزد مقابل شان سخنی و کلامی برزبان بیاورد به جای پرداختن به پاسخ  سئوال اقتصادی، مسائلی مانند مدرک تحصیلی یا آنکه چرا مجری در ارتباط با اقای رئیسی ادبیات محترمانه دارد و یا آنکه شما در مدت مسئولیت در دستگاه قضایی 10 تا 15 شرکت را در سراسر کشورتغییر وضعیت داده اید، متاسفانه بدترین و بی ادبانه ترین جملات را برزبان آوردند.!
طرح این مسائل سخیف در فضای انتخاباتی در سطح عالی ریاست جمهوری که هیچ فردی نپسندید، موجب شد تا افکار عمومی از همان لحظه نخست واکنش های تندی نشان داده و آقایان مهر علیزاده و همتی را خطاب قرار دهند و از آنها بخواهند به جای فرا فکنی و طرح  بحث های بی ارتباط  خارج از موضوع  برای  کوبیدن رقیب انتخاباتی به پرسش ها پاسخ دقیق بدهند.
در مقابل این حرکت های ناشایست و در حد انتظار دو رقیب یکی که خود را  وابسته به اصلاح طلب ها  می داند و این جریان این وابستگی را  مردود دانسته  و دیگری به گفته خودش مستقل آمده، اما در مواضعش مدافع دولت است ، آیت الله سید ابراهیم رئیسی با آرامش و متانت اظهار کرد، اگر تصور می کنید با توهین و افترا می توانید مشکلات کشور را حل کنید، اشکالی ندارد تهمت بزنید .
در همین حال در فضای مجازی اعلام شد، آقای رئیسی در پایان بخش اول این مناظره به اتاق آقای مهرعلیزاده رفت و خطاب به وی اظهار می دارد: " اگر همین الان اجل شما برسد چگونه می خواهی پاسخگوی این دروغ آشکار در مورد مدرک تحصیلی من باشی.؟ و مهرعلیزاده  می گوید: دوستان ستادم نوشتند و من خواندم.
نامزد ریاست جمهوری  و استاندار سابق استان اصفهان ! که مدعی است ، با سن بالا و تجربه زیاد می تواند مشکلات کشور را با برنامه  مدون حل کند حتی این میزان درایت  نداشت که نوشته دوستان ستاد خود را ابتدا یک بررسی سر انگشتی کند. به عقیده نویسنده حتی اگر بررسی می کرد و به این نتیجه می رسید ، اعلان این مطلب و نسبت دادن دروغ به رقیب انتخاباتی که شخصیتی متین و ارام است چه جایگاهی دارد و اساسا چرا باید مطرح شود. درک این مطلب برای داوطلب کرسی ریاست جمهوری یک کشور85 میلیون نفری سخت بود.؟
یا نامزد دیگری که می خواهد دولت تعامل بیاورد و حالا ضد روحانی شده و قصد حل بحران ها و مشکلات کشور را دارد، در همین مناظره با رقیب خود اهل تعامل نبود لذا چگونه با مردم ایران و جهان تعامل خواهد کرد.؟!
مردم بعد از این مناظره اعلام کردند، کشورگرفتار چه افرادی است که مناصب بالایی دارند اما در تحلیل مسائل ، رعایت نزاکت و ادب اجتماعی و تشخیص جایگاه رقیب انتخاباتی حداقل ها را مراعات نمی کنند.
این امرموجب شد تا درصد محبوبیت آیت الله رئیسی در میان جامعه به سرعت افزایش یابد و در حالی که نظر سنجی ها استقبال مردمی از ایشان را کمی بیش از 40 درصد محاسبه می کردند این میزان 55 درصد را ثبت کرد.
کمی در حاشیه :
در خصوص مدرک تحصیلی جناب آقای رئیسی اول آنکه در حوزه علمیه و دانشگاه سطح تحصیلات شان  دکتری است اگر چه برای مناصب دولتی و اجرایی و امثال آن مدرک تحصیلی چندان تعیین کننده نیست.
مدارک تحصیلی برخی سران کشورهای جهان:
آنگلا مرکل، نخست وزیر آلمان، که آقای مهرعلیزاده می‌خواهد الگوی اقتصادی آنجا را پیاده کند، دکترای شیمی دارد.
. بایدن، رئیس جمهور آمریکا، دکتری حقوق دارد.
⃣ سوگا، نخست وزیر ژاپن، لیسانس حقوق دارد
⃣ بوریس جانسون، نخست وزیر انگلیس، وارد رشته ادبیات کلاسیک شد، اما موفق به گرفتن مدرک کارشناسی هم نشد.
امانوئل ماکرون، نخست وزیر فرانسه، فوق لیسانس فلسفه دارد.
جاستین ترودو، نخست وزیر کانادا کارشناسی ادبیات دارد، سپس در رشته‌هایی مثل نمایش، زبان فرانسوی، مطالعات اجتماعی و ریاضیات درس خوانده است

آقای سید ابراهیم رئیسی تحصیلات حوزوی
- حوزه‌ علمیه مشهد، دوره مقدمات، درمدرسه نواب و مدرسه آیت الله موسوی نژاد
- حوزه‌ علمیه قم، سطوح متوسطه و عالیه، درمحضر حضرات آیات مروی، فاضل هرندی، موسوی تهرانی، دوزدوزانی، ستوده، خزعلی، طاهری خرم آبادی و محقق داماد، تفسیر قرآن نزد آیت الله مشکینی و ایت الله خزعلی، فلسفه در محضر حضرات آیات احمد بهشتی، شهید مطهری و نهج البلاغه در محضر آیت الله العظمی نوری همدانی
- حوزه‌ علمیه تهران، خارج فقه و اصول، در محضر آیات عظام سید محمد حسن مرعشی شوشتری، سید محمود هاشمی شاهرودی، آقا مجتبی تهرانی و مقام معظم رهبری مدظله العالی
*  تحصیلات دانشگاهی
- مدرسه (دانشگاه) عالی شهید مطهری، کارشناسی ارشد حقوق خصوصی
- مدرسه (دانشگاه) عالی شهید مطهری، دکترای فقه و  حقوق خصوصی
(پذیرش سال ۱۳۸۰ با قبولی در کنکور و در نهایت فارغ التحصیل با دفاع از رساله‌ی دکتری باعنوان تعارض اصل و ظاهر در فقه و حقوق
کلام آخر- آقایان به هنگام سخن گفتن، آگاهی بخشی و شرح برنامه ها  با ملت بزرگ ایران متوجه باشند که افکار عمومی به درستی و اگاهانه به سخنان و انتقادها و برنامه ها توجه دارند و با تحلیل و درایت به نامزد مورد نظررای می دهند.
ملت ایران به بی ادبی ، عدم تشخیص ، فضاسازی و مسموم کردن فضای انتخابات و نظایرآن رای نخواهند داد اگر چه ممکن است مانند دولت های گذشته به علت تبلیغات وسیع و سیاسی کردن انتخابات افراد برای مدتی فریب بخورند اما این شرایط دوامدار نخواهد بود.
حضراتی که با این تفکر وارد انتخابات شده و حتی پیروز شده اند امروز نتیجه فریب مردم و سطح اعتماد عمومی را مشاهده می کنند " کمتراز 3 تا 5 درصد" و در انتخابات 28 خرداد ماه پای صندوق های رای می بینند که آرای مردمی در چه سطح وسیعی به کدام سمت و سو خواهد رفت.

منبع : گیلان 24

برچسب ها : مناظره توهین و بی ادبی مهرعلیزاده همتی رئیسی انتخابات ریاست جمهوری خرداد

تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نگردیده است