در صنایع دریایی شهید تمجیدی ۱۸فروردین ۱۴۰۰ ساعت ۱۲:۵۹

اولین دستگاه دروگر سنبل آبی در بندرانزلی ساخته شد

شبکه خبری ، تحلیلی گیلان 24: مدیرکل حفاظت محیط زیست استان گیلان گفت : برای نخستین بار در کشور دستگاه دروگر سنبل آبی با همت مبتکران و مهندسین دانش آموخته در صنایع دریایی شهید تمجیدی بندرانزلی ساخته و رونمایی شد.


ساسان کفایی مدیرکل حفاظت محیط زیست استان گیلا امروز چهارشنبه ۱۸ فروردین در مراسم رونمایی دستگاه دروگر سنبل آبی که با حضور برخی از مسئولان کشوری و استانی در انزلی برگزارشد گفت: جوانان و مبتکران تحصیل کرده در صنایع دریایی شهید تمجیدی انزلی با حمایت اداره کل حفاظت محیط زیست گیلان توانستند این دستگاه را طی شش ماه با هزینه کمتر از قیمت نمونه مشابه خارجی آن بسازند و با ساخت آن ( نمونه خارجی این دستگاه ۹۰ هزار دلار قیمت دارد ) در شرایط تحریم بالغ بر ۵۰ درصد از لحاظ ارزی صرفه جویی کنند.

کفایی بااشاره به اینکه این دستگاه در تست های اولیه نظر کارشناسان را جلب کرده است تاکید کرد : دستگاه مذکور با کیفیتی هم تراز با نمونه خارجی موجود ، توان جمع آوری سنبل آبی را از سطح تالاب های استان دارد .

وی همچنین گفت :  گیاه غیربومی و مهاجم سنبل آبی در سال ۱۳۹۰ وارد بوم سازگان های آبی استان شده ودر حال حاضر ۱۸ پهنه آبی در ۱۱ شهرستان با مساحتی بالغ بر شش هزار و۶۷ هکتار را آلوده کرده است و بیم آن می رود زیستگاه های آبی بیشتری دراین استان به این گیاه مهاجم آلوده شود.

مدیرکل حفاظت محیط زیست گیلان به اقدامات مناسبی که برای حذف سنبل آبی در برخی مناطق آلوده استان انجام گرفته شده اشاره کرد و افزود: با توجه به وسعت زیاد مناطق آلوده بویژه در  تالاب بین المللی  انزلی و قدرت تکثیر بالای این گیاه خرید یا ساخت دستگاه دروگر در اولویت برنامه های این سازمان قرار داد تا بصورت مکانیکی وبا سرعت بیشتری با این گیاه مقابله شده وآن را از پهنه های آبی کشور حذف کنیم .

وی با تاکید بر منویات مقام معظم رهبری در سالی که به شعار تولید ، پشتیبانی ها و مانع زدایی ها مزین شده است اظهار داشت : با پی گیری اداره کل حفاظت محیط زیست ، اراده سازمان حفاظت محیط زیست کشور و استانداری گیلان ، از قابلیت و توانمندی داخلی به ویژه صنایع دریایی شهید تمجیدی در ساخت این دستگاه دروگر استفاده شد. بر این اساس اداره کل حفاظت محیط زیست گیلان درسال ۹۹ با امضای قراردادی با صنایع دریایی شهید تمجیدی بندرانزلی ساخت دستگاه دروگر سنبل آبی با استفاده از توان ودانش متخصصین داخلی را  در دستور کار خود قرار داد و برای نخستین بار درکشور این دستگاه در صنایع دریایی شهید تمجیدی بندرانزلی ساخته و امروز بطور رسمی فعالیت خودرا در پهنه های  آبی تالاب بین المللی  انزلی آغاز کرد.


دکتر ارسلان زارع صبح امروز (چهارشنبه) در مراسم رونمایی و الحاق دستگاه شناور دروگر سنبل آبی، در جمع خبرنگاران، منابع طبیعی و محیط زیست را از ارکان توسعه‌ای گیلان عنوان و اظهار کرد: باید باید با برنامه‌ریزی های اصولی و کارشناسانه در ابعاد مختلف، از تالاب انزلی به عنوان میراثی گرانبها صیانت و حفاظت کرد.

وی با یادآوری اینکه در سال‌های اخیر عواملی از جمله گیاه مهاجم سنبل آبی منجر به ورود آسیب‌هایی به این تالاب بین‌المللی شده، گفت: اثر تخریبی و رشد تصاعدی این گیاه و دربرگیری رسوب در بخش‌هایی از تالاب ، اقدامات مقابله‌ای را ضروری کرد.

نماینده عالی دولت در گیلان خاطرنشان کرد: اقدامات مؤثری توسط اداره کل حفاظت از محیط زیست استان از جمله مقابله، پیشگیری از رشد و جمع آوری گیاه مهاجم سنبل آبی صورت گرفته است.

وی با بیان اینکه استفاده از ماشین دروگر سنبل آبی یکی از بهترین روش‌های جمع آوری این گیاه مهاجم است، افزود: باتوجه به مشکلات واردات نمونه خارجی در تأمین قطعات و تحریم های ناشی از جنگ اقتصادی، استفاده از توان داخلی شرکت‌های دانش بنیان و خلاقیت جوانان بومی استان در دستور کار قرار گرفت.

دکتر زارع به پیگیری های لازم در جهت تأمین اعتبار مورد نیاز و استفاده از ظرفیت صنایع دریایی شهید تمجیدی اشاره کرد و گفت: این دستگاه در کوتاه‌ترین زمان ممکن ضمن خلاقیت، ابتکار و صرفه جویی قابل توجه در منابع ، با ۴۰ درصد قیمت تمام شده مشابه خارجی، تولید شده است.

وی ادامه داد: براساس آزمایش های صورت گرفته، جمع آوری گیاه سنبل آبی اثربخش است.

استاندار گیلان به توان این دستگاه و جمع آوری گیاه سنبل آبی در عمق کم اشاره و اضافه کرد: این گیاه مهاجم محدود به انزلی نیست و برای بهره‌مندی شهرستان‌های دیگر از توان و خلاقیت جوانان بومی، ساخت سه دستگاه جدید نیز از طریق انعقاد قرارداد بین اداره کل حفاظت محیط زیست با صنایع شهید تمجیدی پیگیری می شود..
رسول شمالی ورزنده

منبع : گیلان 24

برچسب ها : اولین دستگاه دروگر سنبل آبی بندرانزلی ساخته

تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نگردیده است