2 خبر از محیط زیست گیلان ۱۷دی ۱۳۹۹ ساعت ۲:۳۵

مردم حتما از خرید پرندگان شکاری خودداری کنند

شبکه خبری، تحلیلی گیلان 24: فصل مهاجرت پرندگان به شمال ایران و استان گیلان مدتی است که آغاز شده است.

هر سال با مهاجرت انواع پرندگان از سیبری و دیگر نقاط جهان به منطقه شمال استان مازندران، گلستان و گیلان عده ای شکارچی متخلف و بی رحم  این جانداران زیبای مهاجر را به صورت زنده گیری با گسترداندن تورها در آبگیر و یا انداختن تور بر روی پرندگان در اب بندان ها و نیز با شلیک گلوله شکار می کنند. این افراد به بهانه در آمد زایی و یا تامین گوشت مورد نیاز خانواده و فامیل چنین جنایت هایی را انجام می دهند.
از سوی دیگر محیط بانان و حتی برخی مردم روستایی با شناسایی و معرفی یا دستگیر کردن این شکارچی ها که اغلب مردان جوان یا معدودی افراد میانسال و سالخورده هستند را به دستگاه قضایی تسلیم می کنند. این افراد متخلف با جریمه های نقدی سبک و گاهی بخشش و دادن تعهد آزاد می شوند اما باز همان جنابات و شکارهای غیر مجاز را انجام می دهند.
این در حالی است که محیط زیست و دستگاه های زمانی را برای شکار و صبد برخی از جانداران به علت جمعیت زیاد در سال مجاز اعلام می کنند و نظارتی هم بر آن وجود دارد، اما شکارهای زنده و مرده غیر مجاز  قتلگاه پرندگان را رقم می زند و در واقع محیط را ناامن و به اصطلاح شکارچیان جارو می کند.
دستگاه قضایی هم اعتقاد دارد که طبق قانون نسبت به این متخلفان آرای مربوطه را صادر می کند و اگر باید با آنها برخوردهای محکم تر و بازدارنده تری صورت گیرد ، نیازمند اصلاح قوانین در این حوزه است.
به هر صورت هر سال از جمعیت پرندگان مهاجر به علت شکار بی رویه و  بی رحمانه کاسته می شود و از آنجا که شکارچیان از اقدام های خشن و نابود کننده خویش دست نمی کشند و قانون هم پاسخگو نیست ، مردم باید دقت و دلسوزی بیشتری کرده و از شکارچیان و عرضه کنندگان ، پرندگان شکاری زنده یا مرده و پر کنده شده را خریداری نکنند
زنان شهری و روستایی هم اگر شوهرانشان چنین پرنده ای را به خانه آورند از طبخ آنها خودداری و همسران را از خرید یا شکار این جانوران پناه آورده به استان " شهر و روستان" منصرف کنند..
آحاد مردم  از کوچک تا بزرگ و  زن و مرد با این حرکت خود به محیط زیست و  محیط زندگی خودشان کمک شایان کرده اند و گروه های زیست محیطی و رسانه ها هم لازم است در این خصوص حساسیت نشان داده و  با انتشار مطالب  پیگیرانه مسئولیت پذیر باشند.
پرندگان مهاجر مدتی کمی را در استان های شمال از جمله در گیلان مهمان ما شمالی ها هستند و  نباید آنها شکار کنیم و حتی به افراد غیر بومی اجازه این کار زشت را ندهیم. لطفا در این باره نظر داده و اطلاعات در دست را برای انتشار در اختیار ما قرار دهید.
*******************

به گزارش روابط عمومی حفاظت محیط زیست  گیلان :رئیس اداره حفاظت محیط زیست رضوانشهر از پایان پرونده حیوان آزاری خبر داد میغی گفت در آبان ماه سال جاری طی تماس های مردمی مبنی بر کشته شدن سگی در یکی از شهرک های این شهرستان توسط دو تن از اهالی این منطقه. مامورین یگان حفاظت این شهرستان به منطقه اعزام و اقدام به جمع آوری مستندات در مورد متخلف یا متخلفین و نحوه کشته شدن حیوان بی پناه اقدام نمودند و پس از تحقیقات محلی دو تن از اهالی شهرک ولیعصر به مراجع قضایی معرفی شدند . میغی با تشکر از دادستان عمومی و انقلاب شهرستان و قاضی پرونده افزود متخلفین پرونده حیوان آزاری هر یک به تحمل 74 ضربه شلاق در انظار عمومی شدند .
زهرا رضائی

منبع : گیلان 24

برچسب ها : پرندگان مهاجر شکار متخلفان قوانین دستگاه قضایی مردم

تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نگردیده است