هشدار - بارش برف در پیش است، ۳دی ۱۳۹۹ ساعت ۷:۵۱

مدیران بحران گیلان آماده و هشیار باشند

شبکه خبری، تحلیلی گیلان 24: براساس پیش بینی هواشناسی بارش باران و برف فراوان از فردا پنج شنبه چهارم دی ماه در سراسر گیلان شروع می شود.

هواشناسی هم چنین پیش بینی کرده است که زمستان امسال به خصوص در دی ماه با بارش برف در بیشر نقاط کشور از جمله در استان گیلان قابل توجه خواهد بود.
این بارش ها  و هشدار ها و پیش بینی ها یک نکته را به همه مسئولان استان از دهیار ان گرفته تا مدیران کل و روسای سازمان ها و نهادها و شخص  استاندار و به خصوص مسئولان  16 سازمان درگیر و مرتبط  با بحران ها  یاد آوری می کند و آنهم اینکه تا دیر نشده تدارک لازم را به سرعت دیده و آمادگی کافی داشته باشند.
هفته گذشته به مناسبت روز حمل و نقل در یکی از شهرستان های شرق گیلان به هنگام عبور به محل زندگی شاهد مثلا رژه خودروهای سنگین کمتر از 10 دستگاه راهداری بودم که متاسفانه از ظاهر همه آنها مشهود بود  اغلب عمرشان را کرده و بعضا مربوط به شاید قبل از سالهای قبل از پیروزی انقلاب بود.!!.
مدیران استان و شهرستان ها و بخش ها و روستاها بدانند که با این امکانات و ماشین الات هرگز و به هیچ وجه  نمی توانند به جنگ بحران بروند که بعضی از این ماشین ها خودشان در جریان بحران ، بحران زا هستند.!!.

مدیران مربوطه هشیار و آماده باشند
آمادگی برای بحران به معنای در اختیار داشتن امکانات لازم و نیروی ورزیده و آماده کافی و هماهنگی میان آ«ها در صحنه است ، وگر نه با ریزش هر برف نه چندان سنگین  راههای روستای و شهری بسته شده، مردم بدون امکانات می مانند حتی اگر سازمان های مربوطه آمادگی کامل داشته باشند

مدیران شانزده سازمان دخیل در بحران ها چه در استان های  کشور و چه در در استان گیلان آگاه باشند  که بدون دسترسی به راه ارتباطی باز و  روان بسیاری از کمکها به اسیب دیدگان و نیازمندان نخواهد رسید، همانطور که در برف سال گذشته و بارش های سالهای پیشتر نرسید.؟!

باید از ابتدای پاییز از سوی ستاد بحران وضعیت و شرایط امکانات و نیروهای مبارزه و مقابله با بحران کنترل و به استانداری گزارش می شد که انشاالله این کار با توجه به مدیر خوب این مجموعه انجام شده و با تامین بودجه لازم  به اصطلاح همه چیز سر جای خود قرار گرفته و آمادگی ها به دور از شعار در حد عمل و عملیاتی باشد
مرادی مدیر ستاد بحران گیلان پیش از بارش های دی ماه ضمن هشدار به مردم و مسئولان گفته است، مشکلات شهرهاناشی از بارش برف سنگین و دیگر موارد بعهده شهرداری هاست. 
در همین حال شهردار جدید رشت نیز هفته ی قبل از این اظهار نظر گفته بود در شرایط بحران ها همه شهرداری را تنها می گذارند در حالی که تمام سازمان های مرتبط باید همکاری و همدلی کنند تا مردم کمتر دچار مشکلات ناشی از بحران برف و باران شوند.
وی وجود یک مدیریت واحد در کلانشهرهایی مانند رشت را ضروری خواند و با تاکید بر اینکه موضوع ترافیک از جمله دغدغه‌های مهم شهروندان محسوب می‌شود تصریح کرد: به علت عدم مدیریت واحد، شهرداری برای بازگشایی برخی مسیرها و تسهیل در دسترسی مردم به نقاط مختلف شهر، با بروکراسی‌های اداری زیادی مواجه می‌شود.
شهردار رشت مشارکت همه دستگاه‌ها برای داشتن شهری توسعه‌یافته را ضروری دانست و خاطرنشان کرد: اگر یک مدیریت یکپارچه در شهر وجود نداشته باشد با وجود تمام تلاش‌ها و اقداماتی که شهرداری برای رفع مشکلات شهروندان، تسریع در اجرای طرح‌ها و ارائه خدمات مطلوب‌تر انجام می‌دهد باز هم نتیجه مورد انتظار حاصل نمی‌شود.

در همین راستا، حسین اکبر مدیرعامل شرکت گاز استان گیلان در جلسه کمیته مدیریت بحران شرکت گاز با اشاره به پیش بینی های سازمان هواشناسی مبنی بر وقوع زمستانی سرد و پربارش اظهار داشت: با توجه به تعمیرات انجام شده در نیمه اول سال جاری و همچنین سرویس مستمر ایستگاه ها، با آمادگی کامل به سراغ زمستان خواهیم رفت.
حسین اکبر اظهار داشت: علیرغم سرمای شدید هوا، تنها سه نیروگاه و یکی از کارخانه های سیمان در استان شامل محدودیت مصرف می باشند و گازرسانی به سایر صنایع و بخش های تجاری بدون محدودیت در حال انجام است.
مدیرعامل شرکت گاز استان گیلان در همین راستا افزود: بنا به مصوبه استانداری گیلان، تمامی صنایع استان موظف به داشتن سوخت دوم هستند تا در صورت اعمال محدودیت مصرف و یا قطع گاز، روند تولید آنها دچار اختلال نشوند

سازمان های برق و آب استان هم اعلام کرده اند که آمادگی لازم را دارند و البته دور از ذهن نیست که مردم خودشان هم باید در  بحران های کمک کنند و فقط در خانه هایشان شاهد نباشند تا سازمان های دخیل در بخران همه کارها از صفر تا صد را انجام دهند.
در این شرایط بحران همه مردم و ستاد بحران و سازمان و نهادها و ارگان ها به یاری هم بشتابند و اجازه ندهند مانند سه برف دهه های قبل مردم به خصوص در روستا بدون نان و ارد و گاهی برق و آب و گاز بمانند.
در شرایط بحران  هر زمان که راه بسته باشد باید فاتحه شهر و روستا را خواند  برای آنکه اگر در خط لوله آب و گاز و یا خطوط برق خسارت و پارگی به وجود بیاید به راه نیاز است تا ترمیم شود.
به نظر نویسنده  و براساس تجریبات سالهای اخیر ، قبل از هر اقدامی در جریان بارش ها  ابتدا باید مسئولان استان و شهرستان ها " استاندار، فرماندارها ، شهردارها و ...."  با هماهنگی همه مجموعه های مرتبط  و یاریگر به فکر راهها باشند، " باز بودن راه بسیار حائز اهمیت است و مسئولان در این حوزه هیچ بهانه ای نداشته باشند".
در همین حال بسیار به جا خواهد بود، مردم در شهر و روستا به اندازه یک متر هم که شده جلوی خانه و کوچه و خیابان شهرها و جاده های روستا را ا ز برف پاک کنند به خصوص آنکه می دانند و می دانیم که امکانات و نیروی امدادگر در این شرایط کفایت نمی کنند و باید همه همکاری کنند.
.
موافقان و مخالفان نظرشان را در این خصوص اعلام کنند. مسئولان هم نظرشان را از طریق روابط عمومی های خود بگویند.
مجید محمدپور -  مدیر مسئول

منبع : گیلان 24

برچسب ها : بارش برف گیلان بحران سازمان های مربوطه امکانات نیرو راهها

تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نگردیده است