دولت از کشاورز حمایت کند، ۱۴آذر ۱۳۹۹ ساعت ۲:۵۴

پرتقال در باغ 5 و در بازار 12هزار تومان!!؟

شبکه خبری، تحلیلی گیلان 24: برداشت مرکبات در شرق گیلان عمده ترین منطقه تولید این محصول در استان شروع شده است، اما فاصله قیمت در باغ و بازار موجب گله تولید کننده ها شده است.

شهرستان های رودسر، املش به خصوص بخش های چابکسر، واجارگاه، رحیم آباد، کلاچای و شهرستان لنگرود از مناطق مهم تولید انواع مرکبات بعد از استان مازندران در شمال ایران هستندو پرتقال، نارنگی، نارنج، لیمو و گره فروت به ترتیب بیشترین سهم را در تناژ مرکبات این ناحیه دارند
ذکر این نکته ضروری است که هر سال در دوره برداشت محصول مرکبات بسیاری ا ز نیروهای بیکار و حتی جوان های دانش آموز و دانشجو در این عرصه اشتغال فصلی پیدا می کنند..
خبرنگاران مجله ی واکنش و شبکه خبری گیلان 24 که این روزها در منطقه از چند باغ بازدید کرده اند، می گویند، باغداران از قیمت اندک این میوه مغذی در باغ و تفاوت دو برابر و گاه بیشترآن در بازار به علت فاصله قیمتی  و اجحاف به مصرف کننده گله مندند.
تولید کنندگان عنوان می کنند، قیمت نهادهای زراعی مانند سم و کود و هزینه های کاشت، داشت و برداشت انواع محصولات از جمله مرکبات در سالجاری بسیار گرانتر از سال قبل  رشد داشته و تولید دیگر صرفه اقتصادی ندارد.
به گفته باغداران ، هم اکنون پرتقال درجه یک در باغ کیلویی 4 تا 6 هزار تومان به تناسب کیفیت خریداری اما در بازار همین محصول 10 تا 12 هزار تومان به دست مصرف کننده می رسد.  یکی از باغداران در منطقه سیاهکرود و باغداری دیگری در ارتفاعات بخش واجارگاه توضیح دادند، البته می دانیم که هزینه های کارگری برای برداشت محصول ، قیمت سبدها، هزینه های حمل و نقل هم به دلیل کاهش شدید ارزش پول ملی بسیار گران و چند برابر سال گذشته است.
تولید کنندگان اظهار می کنند، هزینه ها هرس درختان، مبارزه با آفات، سم و کود که فوق العاده گرانتر شده و به 10 تا 15 برابر سال قبل رسیده است  هیچ  ذوقی برای برداشت محصول با این قیمت ها نگذاشته است و اگر کشاورز همچنان در باغ است به خاطر ناچاری است.
کارخانه های تولید افشره در منطقه از جمله کارخانه چابکسر هم از بالا رفتن قیمت پرتقال آبگیری گله دارند و نمی دانند امسال شرایط قیمت و تولید آبمیوه چه وضعیتی خواهد داشت.
امروز جمعه 14 آذر ماه قیمت هر کیلو پرتقال و لیمو شیرین در بازار فروش رشت مرکز استان گیلان به تناسب کیفیت و مرغوبیت بین 8 تا 12 هزار تومان بود.
در این خصوص در روزهای بیشتر خبر و گزارش تهیه می کنیم و تولید کنندگان، دست اندر کاران جهاد کشاورزی، مسئولان اجرایی و مصرف کنندگان اگر نظر و پیشنهادی دارند با ما تماس بگیرند.
Mohammadpour3650@yahoo.com

منبع : گیلان 24

برچسب ها : مرکبات شرق گیلان پرتقال قیمت در باغ و بازار

تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نگردیده است