ذخیر مرکبات شب عید شروع شد ۱۱آذر ۱۳۹۹ ساعت ۷:۱۶

سرمایه گذاران نهال یارانه ای می گیرند

شبکه خبری ، تحلیلی گیلان 24: مدیر امور باغبانی جهاد کشاورزی استان گیلان اعلام کرد: برای حمایت از سرمایه گذاران، نهال های یارانه دار در اختیار آنها قرار می گیرد.

منوچهر پارسافر  با بیان مرکبات یکی از پنج محصول ارزشمند باغی در استان گیلان است، اظهار کرد: استان گیلان به دلیل خاکی حاصلخیز و آب و هوایی مناسب دارای بهترین شرایط برای کشت انواع مرکبات مثل پرتغال، نارنگی، نارنج و لیمو بوده و ۲۶ هزار خانوار در روستاهای این استان به کشت این محصولات مشغول هستند.

وی در نشست خبری با اشاره به ۱۱ هزار و ۱۶۰ هکتار زمین زیر کشت مرکبات در استان گیلان گفت: بر اساس پیش‌بینی‌ها انتظار داریم امسال ۱۹۰ هزار تن محصول مرکبات در استان باارزش اقتصادی هزار و ۴۵ میلیارد تومان مرکبات در استان گیلان برداشت شود لذا این امر نشان‌دهنده ظرفیت استان در افزایش سطح زیر کشت مرکبات است.

مدیر امور باغبانی جهاد کشاورزی استان گیلان با تأکید بر رعایت پروتکل‌های بهداشتی در برداشت مرکبات استان گیلان تصریح کرد: تاکنون و در این شرایط کرونایی ۲۰ هزار تن معادل ۱۰ درصد مرکبات موجود در استان گیلان برداشت‌شده و بسیار امیدواریم نسبت به سال گذشته در این حوزه با افزایش ۱۰ درصدی مواجه بوده و همین امر سبب شد تا گیلان جزو پنج استان برتر در عرصه تولید مرکبات قرار گیرد‌.

پارسافر از اختصاص نهاله های یارانه دار به سرمایه‌گذاران در حوزه کشت مرکبات خبر داد و افزود: هرساله و در سه ماه آخر سال نهاله های شناسنامه و یارانه دار به سرمایه‌گذاران در حوزه مرکبات داده می‌شود لذا از تمامی کشاورزان درخواست دارم نسبت به این امر و همچنین اصلاح باغات قدیمی خود اقدام کنند


وی ادامه داد: گیلان رتبه پنجم کشور در تولید مرکبات را دارد و علاوه بر صادرات مرکبات به خارج استان، تلاش می شود بیشتر این محصول در داخل استان، به ویژه برای تامین میوه شب عید شهروندان گیلانی مصرف شود.

مدیر امور زراعت سازمان جهاد کشاورزی گیلان، تصریح کرد: بهره‌برداری از باغات جدید که سال گذشته نهال کاری شده بودند، تغذیه مناسب باغات و... از جمله دلایلی است که منجر به افزایش تولید مرکبات در گیلان شده است.

وی با اشاره به اینکه بیشتر محصول مرکبات گیلان در رودسر، املش و لنگرود تولید می‌شود، گفت: بخشی از مرکبات گیلان برای شب عید ذخیره می‌شود تا مردم برای تامین آن مشکلی نداشته باشند.

منبع : گیلان 24

برچسب ها : مرکبات جهاد کشاورزی گیلان سرمایه گذارن نهال یارانه ای

تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نگردیده است