یک ماه صبر کنید!!! ۴آذر ۱۳۹۹ ساعت ۱:۴۳

قیمت مرغ کاهش می یابد!!

شبکه خبری گیلان 24: رئیس مجمع نمایندگان گیلان در خانه ملت دلیل کاهش مرغ را نابسامانی‌ها در نهاده‌های آن دانست و گفت: نهاده موردنیاز برای تولید مرغ از گمرک ترخیص شده و پیش‌بینی می‌شود شاهد کاهش قیمت آن ظرف یک ماه آینده باشیم.

احمد دنیا مالی با اشاره به نایاب شدن گوشت مرغ و روغن در کشور، به‌ویژه در گیلان، اظهار کرد: طبق پیگیری‌های صورت گرفته مواد اولیه تولید روغن در کشور از گمرک ترخیص شده و در اختیار واحدهای تولیدی قرارگرفته است.

وی با اشاره به نحوه توزیع روغن در کشور، افزود: توزیع روغن در کشور در شرایط کنونی به استانداری‌ها سپرده‌شده تا عادلانه توزیع شود و کمبودی در این رابطه وجود نداشته باشد.

رئیس مجمع نمایندگان گیلان در خانه ملت در پاسخ به اینکه چرا قیمت مرغ در استان قیمت مشخصی ندارد و اخیراً قیمت ۱۹ هزار و ۱۰۰ تومان برای مرغ از سوی ستاد تنظیم بازار گیلان وضع‌شده بود، گفت: بنابر آخرین وضعیت اعلام‌شده، حدود یک‌میلیون تن نهاده‌های دامی در کشور ترخیص شده و پیش‌بینی می‌شود ظرف مدت یک ماه قیمت مرغ کاهش پیدا کند.

نماینده مردم بندرانزلی در مجلس شورای اسلامی با برشمردن دلیل افزایش قیمت مرغ در هفته‌های اخیر، خاطرنشان کرد: بیشترین دلیل افزایش قیمت مرغ در کشور کمبود و توزیع نامناسب نهاده‌های دامی بود.

دنیا مالی با اشاره به چند نرخی بودن قیمت مرغ در بازار گیلان، گفت: گرچه وزارت صمت در تلاش است تا وضعیت بازار مرغ به ثباتی برسد اما برای ارائه توضیحات وزیر صمت به دعوت مجلس در خانه ملت حاضر و به سؤالات ما پاسخ خواهد داد.

وی در پاسخ به اینکه در شرایط وضع محدودیت‌های شدید کرونایی مردم در صفوف مرغ و روغن هستند و این رویه برخلاف تدبیر دولت است، بیان کرد: متأسفانه چنین شرایطی وجود دارد و به دلیل شرایط تولید مرغ در کشور، توزیع این کالای اساسی کمی مختل شده است.

رئیس مجمع نمایندگان گیلان همچنین در پاسخ به اینکه گفته می‌شود مرغ تولیدشده در استان به دلیل اختلاف قیمت با استان‌های هم‌جوار خارج از شبکه تولید، توزیع می‌شود، گفت: طبق کنترل‌هایی که استانداری وضع کرده نباید مرغ مصرفی گیلان به خارج از استان عرضه شود و علاوه بر آن ازآنجاکه ما از سطح تولید بالایی در مرغ برخورداریم باید شاهد مشکلات کمتری در این زمینه باشیم


عضو کمیسیون برنامه‌وبودجه مجلس شورای اسلامی با تأکید بر اینکه استانی همچون گیلان هیچ‌گاه نباید کمبود مرغ داشته باشد، گفت: تمام مشکلات پیش‌آمده در حوزه گوشت مرغ مربوط به ناکارآمدی و ضعف در توزیع و نظارت در عرضه آن در گیلان است.

نماینده مردم رشت در مجلس شورای اسلامی از طرح سوال از وزیر صمت در مجلس خبر داد و افزود: وزارت صنعت، معدن و تجارت به‌طورکلی بازار را رها کرده و از این منظر باید پاسخگو باشد.

عضو مجمع نمایندگان گیلان در خانه ملت با اشاره به ادعای وزیر صمت مبنی بر اینکه منشأ کمبود مرغ در وزارت خانه جهاد است، گفت: این ادعا نه‌تنها در گیلان بلکه در کل کشور نیز اشتباه بوده چون ما در جوجه ریزی، تولید گوشت و سایر فراورده های مرغ، کمبودی در کشور نداریم.

کوچکی نژاد با بیان اینکه حدود دو ماه نهاده‌های دامی در اختیار مرغداران قرار نگرفته، افزود: در طی این مدت مرغداری‌ها جوجه ریزی نداشتند و معلوم است که در این فرصت کسری خواهیم داشت و التهابی در بازار ایجاد خواهد شد.

وی با بیان اینکه طبق قانون، دولت باید از شرکت پشتیبانی امور دام در عرضه مرغ و ایجاد تعادل در بازار بهره بگیرد، افزود: متأسفانه همیشه دولت در این زمینه‌ها غفلت می‌کند و تازه با شروع بحران دست پا می‌زنند تا بتواند بازار را مدیریت کنند.میرحجت اکبرنژاد افزود : در دوره مهر و آبان بیش از ۸ میلیون قطعه مرغ به وزن 12 هزار تن ، در مرغداری های گیلان جوجه ریزی شد که روزانه 250 تن مصرف داخلی و 198 تن به تهران صادر می شود.
 
وی با بیان اینکه مرغداری های گیلان با تولید 80 هزار تن مرغ گوشتی معادل 17 درصد نیاز مرغ گوشتی پایتخت را در سال تامین می کند افزود: گیلان همچنین با تولید 160 هزار تن مرغ گوشتی ، 8 درصد گوشت مرغ کشور را در سال تأمین کرده و رتبه پنجم تولید این محصول در کشور را دارد .
 
معاون بهبود تولیدات دامی جهاد کشاورزی گیلان به توزیع 43 هزار تن نهاده دامی بین مرغداری های گیلان در دوره گذشته خبر داد و گفت : در دوره گذشته بیش از 15 هزار تن سویا ، بیش از 25 هزار تن ذرت و بیش از 3 هزار تن جو بین مرغداران استان توزیع شد.

منبع: فارس

برچسب ها : کمبود مرغ گیلان نماینده انزلی دنیا مالی کوچکی نژاد

تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نگردیده است