استاندار گیلان، ۲۸آبان ۱۳۹۹ ساعت ۱۰:۰۶

اشتیاق به کتاب‌خوانی کم فروغ نشده است

شبکه خبری گیلان 24: استاندار گیلان با بیان اینکه جامعه کتاب‌خوان، خردورز، قانونمدار، پویا، مشارکت پذیر و متعهد است، گفت: اشتیاق به کتاب‌خوانی با وجود گسترش فضای مجازی، کم فروغ نشده است.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان گیلان، دکتر ارسلان زارع، استاندار و رئیس انجمن کتابخانه های عمومی استان گیلان پیش از ظهر امروز (چهارشنبه28 آبان) در مراسم تجلیل از کتابداران، فعالین حوزه کتاب و برگزیدگان دهمین جشنواره کتابخوانی رضوی که به صورت زنده از طریق ارتباط تصویری با کتابداران، مدیران و اعضای انجمن کتابخانه‌های عمومی سراسر استان و با حضور پریسا کرمی، مدیرکل کتابخانه های عمومی استان گیلان؛ سید حجت مهدوی، معاون فرهنگی، اجتماعی و گردشگری سازمان منطقه آزاد انزلی،  محمد حسن عاقلمنش، مدیرعامل انجمن خیرین کتابخانه ساز استان گیلان و عضو شورای اسلامی شهر رشت برگزار شد؛ با تبریک هفته کتاب و کتابخوانی به فعالان این عرصه و همه علاقمندان به کتاب اظهار کرد: با مطالعه در چگونگی سیر تاریخ جوامع بشری و در کنکاش پیدایش تمدن‌های بزرگ، نگارش، ثبت و ضبط و کتابت ، نقطه عطفی بشمار می رود.
وی با اشاره به اینکه غالب اندیشمندان بر این باورند که پیدایش اولین تمدن با نضج کتابت همراه بوده ، گفت: نوشتن و نگارش نه تنها اندیشه گذشتگان را به امروز رهنمون می‌سازد بلکه عامل انتقال تجربه ها، مبانی فکری و اعمال و آرزوهایی‌ست که آدمی در انتظار آنها بر تلاش شبانه روزی خود اصرار می‌ورزد.
رئیس انجمن کتابخانه های عمومی استان با بیان اینکه هرچه به سوی تمدن‌های بزرگ تر پیش رفته، به همان میزان بر کمیت و کیفیت اندیشه‌های مکتوب افزوده شده و کتاب نقش محوری ایفا کرده ، افزود: کتاب، علاوه بر اینکه همراهی انیس و مونس و بی مزاحمت هست؛ محرک و عامل استحکام در هدایت جامعه و گروه‌ها و عامل روشنگری است.
وی با اشاره به اینکه خداوند در قرآن مجید به قلم و هرآنچه نوشته می‌شود قسم یاد می‌کند، اظهار داشت: با گذر زمان و گسترش فضای مجازی ، بسیاری چنین می پنداشتند که کتاب و مکتوبات به حاشیه خواهند رفت ولی هم‌آغوشی اندیشه متحرک یعنی انسان و اندیشه ثابت یعنی کتاب ، نه تنها کم فروغ نشده، بلکه اهالی کتاب را مقیّدتر و مشتاق‌تر به کتاب کرده است.
نماینده عالی دولت در گیلان افزود: امروز یکی از شاخص های ارزیابی توسعه جوامع، میزان ، تنوع و تولید کتاب و آثار مکتوب است بگونه ای که هرچه تعداد کتابخوانان، کتاب‌ها و گستره عناوین بیشتر باشد؛ میزان توسعه یافتگی بیشتر خواهد بود.
وی با تأکید براینکه تلاش‌ها باید به‌سوی جامعه کتابخوان سوق یابد، گفت: جامعه کتاب‌خوان، خردورز، قانونمدار، پویا، مشارکت پذیر و متعهد است.
استاندار گیلان با اشاره به اینکه قانون‌مداری، خلاقیت و نظم در زندگی افراد کتابخوان به‌مراتب بیشتر از دیگران رخ می نمایاند، افزود: سوق دادن اندیشه های عمومی از اطلاعات آنی و زودگذر به سوی نظام مندی اندیشه، از کارکردهای کتاب و از وظایف مسئولان و متولیان امور کتابخانه های کشور است.
گفتنی است در ادامه این مراسم ضمن افتتاح نخستین کتابخانه تخصصی "مادر و کودک" استان گیلان به صورت زنده و تصویری در شهر شفت که با حضور فرماندار این شهرستان صورت پذیرفت، از 8 نفر از برگزیدگان استان در حوزه کتابداران برتر، برگزیدگان دهمین دوره جشنواره کتابخوانی رضوی و برگزیدگان نخستین مسابقه "شعر و شعور" در استان تقدیر شد.


بخش کلاسیک:
نفر اول
بهرام مژدهی

نفر دوم به طور مشترک:
صدیقه کشتکار
آنیتا قربانعلی‌زاده
نیره جهان‌بین

سپید:
نفر اول:
مریم فرجی

نفردوم:
حسن پاکزاد


هم چنین همزمان با هفته کتاب و با شعار دانایی و مانایی؛نخستین کتابخانه تخصصی "مادر و کودک" در شهر شفت استان گیلان افتتاح شد
کتابخانه عمومی دکتر حسین الهی قمشه ای، (کتابخانه تخصصی مادر و کودک) همزمان با مراسم تجلیل از کتابداران و کتابخوانان استان گیلان بصورت ارتباط زنده اینترنتی با محل برگزاری مراسم و حضور سرپرست فرمانداری شهرستان شفت افتتاح شد.
به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان گیلان، مراسم افتتاح کتابخانه عمومی دکتر حسین الهی قمشه ای، (کتابخانه تخصصی مادر و کودک) و دومین کتابخانه مدرسه استان گیلان صبح امروز چهارشنبه(28 آبان) و با حضور محمد حسن‌پور ، سرپرست فرمانداری شهرستان شفت؛ زینب عزیزپور، رئیس اداره کتابخانه های عمومی این شهرستان، مسئولین شهرستانی و علاقمندان به کتاب و کتابخوانی افتتاح و به بهره برداری رسید.
سرپرست فرمانداری شهرستان شفت در مراسم افتتاح این کتابخانه تخصصی با بیان اینکه توسعه شاخص های مطالعه از اهداف مهمی است که می بایست با جدیت دنبال شود بر توسعه زیرساختهای فرهنگی در شهرستان تاکید کرد.
محمد حسن‌پور خلاقیت در برنامه ها و ایجاد علاقمندی در عموم مردم برای حضور در این محیط فرهنگی را لازمه پویایی آن برشمرد و اظهار امیدواری کرد اینگونه فضاهای فرهنگی در شهرستان شفت با کمک و هم افزایی دیگر متولیان امر گسترش چشمگیری یابد.
رئیس اداره کتابخانه های عمومی شهرستان شفت نیز در مراسم افتتاح دومین کتابخانه مدرسه استان گیلان یکی از نیازهای جدی شهر شفت را ایجاد فضای مطالعاتی مستقل عنوان کرد و گفت: با ایجاد این کتابخانه عمومی بخشی از مشکلات در این بخش مرتفع خواهد شد و امیدوار هستیم با پیش بینی فضای مستقل برای کتابخانه عمومی شفت در آینده ای نزدیک شاهد ارتقاء شاخص های مطالعه در شهرستان باشیم.
زینب عزیزپور ، کتابخانه عمومی دکتر حسین الهی قمشه ای، (کتابخانه تخصصی مادر و کودک) به مساحت 60متربع را دارای بخشهای مختلفی چون سالن مطالعه، بازی، بخش فعالیت ها و برنامه های جنبی، بخش امانت، مخزن کتاب ویژه کودکان و مادران عنوان کرد و گفت: این کتابخانه عمومی با همکاری سازمان نوسازی مدارس استان و اداره کل کتابخانه های عمومی در اختیار مجموعه کتابخانه ها قرار داده شد و با صرف هزینه ای بالغ بر 3میلیارد ریال از محل اعتبارات فرهنگی و اجتماعی وزارت کشور در جهت تقویت فضاهای فرهنگی و کاهش آسیب های اجتماعی به بهره برداری رسید

منبع : گیلان 24

برچسب ها : کتابخوانی استاندارگیلان بخش کلاسیک نفرات برتر شعر و شعور

تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نگردیده است