فروش کشاورز تمام شد، ۲۴آبان ۱۳۹۹ ساعت ۷:۱۶

دلالها قیمت برنج را بالا بردند!

شبکه خبری گیلان 24: این روزها که شالیکاران شمال به خصوص تولید کنندگان پر تلاش گیلانی محصول برنج شان را به خاطر افزایش هزینه های زندگی از یک سوی و گرانی چندین برابری نهاده های زراعی فروخته اند، قیمت برنج 25 تا 30 درصد گران شد.!؟

مجید محمدپور- نویسنده ، روزنامه نگار و استاد علوم ارتباطات و مدیریت

این تراژدی تاسف بار  به علت عدم برنامه ریزی  و  عدم نظارت مسئولان مربوطه مکرر  تکرار می شود و هر سال تولید کننده متحمل زیان فراوان شده و امکان کشت نوبت بعد را از دست داده و واسطه ها و عمده فروش های سودهای میلیاردی به جیب می زنند.؟!!
شالیکاران در تمام طول امسال  و سالهای قبل فریاد زدند ، قیمت های برنج در بازار این محصول با هزینه های تمام شده هیچگونه همخوانی ندارد و نرخ تضمینی خرید هم به علت پایین بودن آن دردی را  دوا نمی کند، اما گوش شنوایی نبود یا اگر هم بود مشکل اعتباری وجود داشته و دارد. مسئولان استانی و اتحادیه ها پیشنهادهای خود را پارسال و امسال  برای افزایش نرخ تضمینی و ثابت نگه داشتن قیمت نهادهای زراعی  به تهران اعلام کردند ، اما از سوی پایتخت به اصطلاح آبی گرم نشد.!
در همین راستا، برنج درجه یک هاشمی که تا یک ماه پیش در بازار شهرها و روستاهای گیلان  مثل رشت ، استانه اشرفیه، لنگرود، رودسر، کلاچای ، املش  و فومن ، صومعه سرا ، استارا  و انزلی حداکثر کیلویی 22 و 23 هزار تومان بود ، اکنون به 32 هزار تومان افزایش یافته و پیش بینی می شود این نرخ باز هم ترقی کند.
برنج های طارم، علی کاظمی و ارقام پرمحصول شرایط مشابهی دارند، اما برنج غالب کشت شده در سراسر استان گیلان هاشمی است که پایه تعیین نرخ بازار برنج فروشان است


وضعیت بحرانی قیمت کود و سم در بازار

در شرایط کنونی از یک سو قیمت سم علف کش که هر قوطی آن سال گذشته 20  هزار تومان بود اکنون  به 160 هزار تومان افزایش یافته است! و به موازات آن قیمت هر گونی 50 کیلویی کود شیمیایی مورد نیاز باغداران و مزرعه داران منطقه از 50 هزار تومان به 10 برابر " 500 تا 550 هزار تومان"  و گاه بیشتر شده که برای همین نرخ هم بازار سیاه تشکیل شده است. تولید کنندگان و مردم می پرسند، مگر نه آنکه این اقلام را پتروشیمی ها ما تولید می کنند.؟
سئوال نویسنده از مسئولان جهاد کشاورزی استان های کشور و استان گیلان و دولت این است که با این شرایط تولید کننده چگونه توان و انگیزه دارد تا با رغبت به تولید ادامه دهد در حالی که امسال سال جهش تولید نامگذاری شده است.
اگر مسئولان جهاد کشاورزی در کشور یا در استان گیلان و مازندران و مدیران اجرایی برای این پرسش ، پاسخ معقول و قابل دفاع و باوری برای کشاورزان دارند، بسم الله ما آماده ایم عینا آن را انعکاس دهیم  تا ذهن شالیکاران روشن شده و به آینده کشت و کار امیدوار شوند، چون نقش و رسالت رسانه همین است.
کود و سم از اقلامی است که به طور کامل در داخل کشور تولید می شود و نیاز به مواد اولیه از خارج از کشور ندارد ، بنابراین چرا نمی توانید این اقلام را نظارت و ساماندهی کنید و نرخ آن را برای کشاورزان ثابت نگه دارید؟.
چرا کشاورزان برای تولید شان این همه سختی و مشکلات روحی و مالی را باید تحمل کنند و به تولید ادامه بدهند. نقش دولت ها و سازمان های مسئول در این عرصه چیست.
مدیران مرتبط  با این شرایط  احتمالا به جای نشستن ها، دید و بازدیدها، صدور بخشنامه ها از ساختمان های شیک شان بیرون آمده و به سراغ تولید کننده ها در بخش کشاورزی در مزارع بروند و به مشکلات آنها رسیدگی کنند.
چنانچه مدیران همچنان در اتاق های خود بنشینند و به تشکیل جلسات مکرر ادامه دهند، تولید کننده براساس آنچه چند سالی شاهدیم اراضی را به غیر بومی ها به چندین برای قیمت معمول فروخته و به ویلا و آپارتمان تبدیل می شود  و روستایی تولید کننده هم در حاشیه شهرها مقیم و سرگردان به زندگی حداقلی بسنده می کند.!!
اقایان مسئولان ، شما را به خدا یک کاری برای کشاورز زحمت کش از جمله برای شالیکاران و چایکاران که هر روز از تعدادشان کم و کمتر می شود، بکنید و کارهای انجام شده را نیز دقیق ، درست و گسترده اطلاع رسانی کنید تا مردم  بدانند که شما و انقلاب چه خدمتی به آنها کرده اید.

ابان ماه 1399 – رشت

منبع : گیلان 24

برچسب ها : شالیکاران گیلان مازندران واسطه های نهادهای زراعی کود سم قیمت تضمینی دولت

تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نگردیده است