استاندار: مشکل رشت زباله، ترافیک و رودخانه است ۸آبان ۱۳۹۹ ساعت ۱۰:۵۱

مشکل را می دانید- حل مشکل چه می شود؟

نماینده عالی دولت در گیلان رفع مشکلاتی ازجمله زباله سراوان، ترافیک و وضعیت رودخانه‌ها را بسیار حائز اهمیت دانست و گفت: امیدوارم با تعامل سازنده بین شورا و شهرداری رشت شاهد تحقق اهداف والایی باشیم.

وی پنج شنبه هشتم ابان ماه در یک نشست با تأکید بر اینکه یکی از اساسی‌ترین نهادهای خدماتی در هر شهر شهرداری‌ها هستند، افزود: شهرداری رشت نیز به‌عنوان شهرداری مرکز استان گیلان بسیار حائز اهمیت است و رشت جزو نخستین شهرهایی است که در آن بلدیه ایجاد شد و این مهم نمایانگر تمدن غنی مردمان این شهر است.
استاندار گیلان با بیان اینکه سرمایه‌های ارزشمند فرهنگی و اجتماعی رشت نه‌فقط در گیلان، بلکه در تمام کشور شناخته‌شده است، تصریح کرد: این موضوع وظایف تمام خدمتگذاران را در این عرصه دشوارتر می‌سازد و روی سخنم در این جلسه به سمت شهردار جدید رشت است و زمانی که درباره شایستگی‌های رشت صحبت می‌شود فقط به مباحث مادی نباید توجه کرد و تمامی مؤلفه‌ها دارای اهمیت است

...... و اما نظر رسانه

 بعنوان یک فرد دلسوز به نظام و کشور و مدیران و البته دلسوز و حساس به مسائل استان گیلان و شهر رشت از جناب استاندار این پرسش مطرح  است ، حالا که  مشکل را می دانید و به درستی می شناسید، پس چرا برای حل آن اقدام شایسته و  عاجل انجام نمی شود. به راستی چه کسی باید این امور را سر و سامان دهد.
در طول سالهای انقلاب تقریبا هر سه سال یک استاندار و هر حدود دو سال  یک شهردار در مرکز گیلان شهر رشت منصوب شده و همگی بر حل مشکلات اهتمام داشته و در رسانه ها این مشکلات را حل کرده اند.!
به زبان ساده تر ، عدم ثبات مدیریت در استان گیلان در همه چهار دهه گذشته کم سابقه است به گونه ای  که محافل سیاسی ، اداری و رسانه ای  این استان را مرکز آموزش  یا ازمایشگاهی برای مدیرانی می داند که پرواز به سوی مسئولیت های بالاتر در پایتخت در نظر گرفته شده است.!
پرسش دیگر ایکه نقش مدیریت سازمان مدیریت و برنامه ریزی گیلان برای تامین و هدایت اعتبار  و بودجه در این خصوص چیست. چرا این سازمان تکانی به خود نمی دهد ، به ویژه  مدیران این سازمان سالها از چهره های بومی  و  حتما نسبت به حل مشکلات و معضلات مردم شهر و استان دغدغه دارند.؟
فرمانداری  و فرمانداران متعدد و متنوع در شهر رشت چه نقشی در حل این معضلات داشته و دارند که امروز  مردم شهر رشت همچنان باید بوی تعفن فاضلاب جاری در رودخانه های زرجو ب و گوهر رود را تحمل کنند. بوی تعفنی که  چهار دهه به شدت مشام شهروندان را آزاد می دهد و ریه های مردم حاشیه این رودخانه به شدت درگیر است و برای اثبات این موضوع سری به پزشکان ریه و دستگاه تنفسی  مرکز استان بزنید.!؟
مردم منطقه سراوان که در طول سال به خصوص در ایام گرم زندگی ندارند و جمعیت انبوه شهر رشت با این همه معضل و مشکل انبوه و تجمیع شده  چه گناهی کرده اند که باید این همه سال  مشکلات نه چندان مهم  و  البته قابل حل را تحمل کنند و مدیران همچنان جای خود را  به دیگری بدهند.
نماینده های مردم رشت در مجلس که برخی خیلی هم ناسیونالیست  و البته متقدر نشان می دهند و بعضا چندین دوره در خانه ملت مقیم هستند، برای حل این مشکلات بزرگ به جز سخنرانی و وعده چه کرده اند. هر زمانی که رسانه ای دو کلمه حرف حساب می زند به جای پاسخ منطقی و پذیرفتنی عصبانی می شوید ، تهدید کرده و بعضا شکایت می کنید ، به موازات آن شعار انتقاد پذیری هم می دهید و اظهار می دارید که انتقاد دلسوزانه موجب پیشرفته و توسعه جامعه است.
بعنوان یک روزنامه نگار با چهل سال سابقه کار و مدیریت رسانه ای  در پنج استان کشور ، فقط از زمانی که در رشت مستقر شدم  سه مورد شکایت از مسئولان نصیب ما شده است و دیگر هیچ.!!!.!

 انتظار دارید چنین استانی و چنین شهری با مردمی که مطالبه گری را اساسا بی خیال هستند شاهد پیشرفت باشیم.؟ هرگز....
آقایان مدیران وقتی معاون رئیس جمهوری می گویند، تعدادی مدیر آویزان در تهران و به ویژه استان ها مشکلات زیادی برای دولت و کشور پدید آورده اند، یعنی اینکه چهل سال است که مردم رشت نگاهشان به مسئولان و نمایندگان منتخب خودشان است تا کاری برای حل این معضلات و مشکلات انجام دهند اما فقط نظاره گر هستند. از سویی مردم چون این مشکلات را لاینحل می بینند، جرائت نمی کنند انتظار و مطالبه بیشتری از مدیران داشته باشند. به راستی تصور نکنید اکنون دیگر زمان عمل است و از دوره حرف و گفتار و سخنرانی سپری شده و نباید اینگونه رشت را به حال خود رها کرد.!؟.
مشکل زباله ها با زباله سوز و دستگاه های تبدیل زباله  به کود آلی حل می شود، دو رودخانه که آلوده ترین رودخانه های جهان هستند با بستن 44 نقطه الاینده صنعتی و خانگی " به اظهار کارشناسان برجسته محیط زیست" به سرعت مرتفع می شود و برای ترافیک هم  زیر ساخت های شهری رشت را که 50 سال  دست نخورده باید اصلاح کرد.  اگر دیروز می توانستید با بودجه ی 100 میلیارد تومانی همه اینها را جمع کنید،  امروز با چند هزار میلیارد تومان همین سه مشکل اساسی شاید قابل حل نیستند، با این وجود نباید مسائل و مشکلات  که نشانگر  عقب ماندگی شهر و عدم رفاه شهروندان است ،به همین صورت به حال خود رها شوند. امید دارم این سخن را بپذیرید.!
رسانه های مرکز استان و مردم هم باید  و حتما در این راستا نقش برجسته شان را ایفا کنند و باید مطالبه گری کنند ، آنقدر  که  خواب آرام را از مسئولان شهری و استانی بگیرند و این یک وظیفه و رسالت است و هرگز تهدید نیست.
مجید محمدپور، مدیر مسئول / 8 ابان 1399
 .

منبع : گیلان 24

برچسب ها : رشت زباله رودخانه ها ترافیک استاندار یادداشت روز برنامه و بودجه مردم مطالبه گری فرمانداری

تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نگردیده است