محققان گیلانی موفق شدند ۵آبان ۱۳۹۹ ساعت ۱:۵۰

گیاه آزولا به نفت زیستی تبدیل شد

شبکه خبری گیلان 24: محققان گیلانی موفق شدند گیاه مخرب آزولا را به نفت زیستی، گازوئیل، بیوچار و کود زیستی تبدیل کنند.

رئیس پارک علم و فناوری گیلان امروز گفت: گروه تحقیقاتی مهندسان محیط زیست از گیلان، تهران و توکیوی ژاپن، با مشارکت شرکت «خاک، آب، انرژی، زربین» و دانشگاه صنعتی «دلفت» هلند توانستند از گیاه مخرب آزولا، نفت زیستی، گازوئیل، بیوچار و کود زیستی به عنوان ماده اولیه زیست پالایشگاه ها، تهیه کنند.
    علی باستی هدف از این کار خلاقانه را حل مشکل زیست محیطی و جلوگیری از آسیب گیاه آزولا به تالاب های گیلان عنوان کرد و افزود: در این طرح تحقیقاتی با استفاده از فناوری نوین، گیاه مضر آزولا همزمان برای تصفیه فاضلاب و تولید سوخت زیستی مورد استفاده قرار می گیرد.

    وی با بیان اینکه آزولا یک جلبک آبزی است که روی سطح آب شالیزارها، کانال‌ها، استخرها و رودخانه‌ها زندگی می‌کند افزود: گیاه آزولا  یک جلبک غیربومی است که سال63 با هدف تهیه علوفه برای دام و طیور و کود سبز برای مزارع برنج گیلان از کشور فیلیپین ‌وارد گیلان شد و به تالاب انزلی راه یافت.
    رئیس پارک علم و فناوری گیلان با بیان اینکه این گیاه سازگاری زیادی با محیط زیست دارد گفت: آزولا با رشد سریع و پوشش سطح آب، علاوه بر مسدود کردن کانال‌های آبیاری و آبراه‌ها، مانع قایق‌سواری و ماهی گیری شده و با جلوگیری از ورود نور خورشید به آب، سبب کاهش اکسیژن آب شده و حیات آبزیان را به خطر می اندازد.

منبع : گیلان 24

برچسب ها : گیاه آزولا نفت زیستی پارک علم و فناوری گیلان

تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نگردیده است