وقتی فقر زیاد شد، درصد سرقت بالا می رود! ۴آبان ۱۳۹۹ ساعت ۱۱:۲۷

ریاضت اقتصادی، جیره بندی کالاها

اوایل مهر ماه به باغ میوه ما دزد زد و چند روز بعد در همین مهر امسال سارق دیگری در ساعات غروب در فلزی باغ را بکلی کند و با خود برد.!!


 گزارشهای مردمی این است که  سارق میوه ها از جوان های بیکار و فقیر محلی در نزدیک باغ بودند " البته میوه از نظر حجم زیاد نبود" و دزد در فلزی هم یک آدم هیکلی نسبتا جوان است که دیده شده با چند در آهنی مشابه برای فروش به یک آهنگری در محل مراجعه کرده است.!!
این جریان واقعی در شرق گیلان رخ داد و صاحب باغ به پاسگاه محل مراجعه کرد تا علیه سارقان اقامه دعوا کند، اما پاسخ ماموران و بازجو و مسئول این بخش شنیدنی بود. گفتند" ببین برادر ، مال خودت را خوب نگهدار.!
یکی از مسئولان این بخش توضیح داد: از ابتدای سال تا کنون " مهر ماه" در همین محیط کوچک با سه ، چهارهزار نفر جمعیت 300 تا 400 سارق ریز و درشت را شناسایی و اغلب دستگیر کردیم. بیشتر آنها یا بهتر بگوییم همه شان با تعهدهایی به بهانه ویروس کرونا آزاد شدند و یا آنکه شاکیان و مالباختگان قبلی به پاسگاه مراجعه و رضایت دادند و شرایط آزادی دزد را فراهم کردند. برخی از آنها مدتی را از منطقه رفته اند و دسترسی به آنها ممکن نیست. پاسخ صریح این است که در اندیشه اموال به سرقت رفته نباش.!!
واقعیت است که وقتی فقر در یک جامعه ای رشد و نمو می کند، ایمان کم رنگ یا بی رنگ شده و تعدی، تجاوز و دزدی ریز و درشت آغاز می شود
این حوادث را برای برخی از دوستان تعریف کردم که آنها اضافه کردند، میزان سرقت خودرو، سرقت از منازل  و دزدی تلفن همراه و طلا حتی در معابر در چند ماه اخیر نسبت به مدت مشابه سال قبل افزایش یافته است و مواردی را هم به عنوان نمونه تعریف کردند.
از این روی مدیران کشور در دستگاه های اجرایی و قضایی باید به سرعت برای افزایش بیشتر این معضل رو به گسترش " براساس آمار تکان دهنده یک پاسگاه " چاره اندیشی کنند و  همه مسئولان آگاه باشند که با این وضعیت گفتار درمانی ، نصیحت و شعار هم به هیچ وجه چاره ساز نیست.
بعنوان یک شهروند یا روستایی مالباخته همچنان گوش به زنگ هستم تا تماسی گرفته شود و بگویند" سارق میوه و در فلزی باغ شما دستگیر شد، اما بیش از آن به مراتب منتظرم تا مسئولان نظام در چنین کشور ثروتمندی بی توجه به تحریم ها، اقتصاد بدون نفت را تقویت و با برنامه ریزی و دور اندیشی مدیریت کنند.
ارزش اقتصادی آن میوه ها و در فلزی زیاد نبود، اما ارزش پول ملی ایران متاسفانه بسیار بی ارزش است و باید برای این دومی اقدامی شایسته کرد و دعوت به همدلی و وحدت  و البته سخنرانی و موعظه کفایت نمی کند. خواست مشخص من و بسیاری از افراد جامعه این است که:
دولت را کوچک کنید، هزینه ها را کاهش دهید، اقتصادی مقاومتی را به درک صحیح اجرایی سازید، حقوق های بیش از 10 میلیون در تمام سطوح حتی وزیران را به شدت کاهش داده به رقم 10 میلیون رسانده و  با اختلاس و رشوه و زیر میزی مبارزه کنید. تبعیض ها را برداشته و  با قوانین مترقی و قابل اجرا گلوگاههای فساد را ببیندید، فرمان ده ماده ای رهبری در مقوله مبارزه با فساد را با دقتی پیگیرانه اعمال کرده و بر بازار و قیمت ها نظارت کرده و مبادی ورودی و خروجی کالا و نیازهای مردم را به جد و بدون ملاحظه افراد و وابستگی های آنها کنترل کنید ، مدیران نالایق و ناکارآمد را برکنار کنید – به یقین و حتما شرایط کشور در بسیاری از عرصه ها درست می شود.  می فرمایید " نمی شود" ، این نسخه یک روزنامه نگارکهنه کار را اجرا کنید ، اگر ممکن نشد- بعد اعلام ریاضیت اقتصادی و جیره بندی و... را در پیش بگیرد. فراموش نکنید که مردم از این شرایط  و عدم کفایت ها عصبانی هستند. موفق باشید
مدیر مسئول – 4 آبان 99

منبع : گیلان 24

برچسب ها : ریاضت اقتصادی جیره بندی سرقت فقر ناامنی دولت تدبیر نظارت

تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نگردیده است