این تراژدی همچنان ادامه دارد....!!! ۲۴مهر ۱۳۹۹ ساعت ۱۲:۰۸

کشف 680 متر مکعب چوب جنگلی در گیلان!

شبکه خبری گیلان 24: فرمانده یگان حفاظت منابع طبیعی گیلان اعلام کرد: بیش از ۶۸۰ متر مکعب انواع چوب قاچاق طی شش ماه در استان کشف شده است.

فرمانده یگان حفاظت منابع طبیعی گیلان در فومن از کشف بیش از ۶۸۰ متر مکعب انواع چوب قاچاق در گیلان در 6 ماهه نخست امسال خبر داد و گفت: این میزان کشفیات در مقایسه با مدت مشابه پارسال، ۱۶۹ درصد بیشتر است.

     قربانی با بیان اینکه در این رابطه ۵۱۵ دستگاه خودروی حمل چوب قاچاق توقیف شد گفت: هزار و 41 قاچاقچی چوب هم دستگیر و به مراجع قضایی معرفی شدند.
    فرمانده یگان حفاظت منابع طبیعی گیلان همچنین از ساخت ایستگاه بازرسی در مسیر ماسوله به خلخال خبر داد.
    سرهنگ محمد قربانی که برای جانمایی ساخت این پاسگاه به ماسوله رفته بود گفت: باتوجه به وجود جنگل های هیرکانی و گونه های کمیاب درختان جنگلی به ویژه درختان راش در منطقه ماسوله و قرار گرفتن آن در محور مواصلاتی گیلان به اردبیل، ایجاد این ایستگاه بازرسی برای کنترل قاچاق چوب ضروریست و ‌در‌آینده نزدیک پس از هماهنگی و تصویب در شورای تامین استان، در بالا دست ماسوله ساخته می شود.
    محمد قربانی افزود: تاکنون ۴۷ پاسگاه ایست بازرسی در جنگل های گیلان ساخته شده که با ایجاد پاسگاه ماسوله به خلخال، تعداد این پاسگاه ها در استان، به ۴۸ پاسگاه خواهد رسید.


دیدگاه رسانه:
هیچ هفته ای نیست که یک یا دو بار ا ز کشف چوب های جنگلی و بعضا درختان هیرکانی به قدمت چند میلیون ساله در شمال ایران و به خصوص در گیلان خبر رسانی نشود.
قاچاقچی های به سادگی و راحتی بدون مجوز وارد جنگل شده و درختان را " ته بر" " کرده  و روی ریشه باقیمانده خاک می ریزند گویی که هرگز آنجا درختی نبوده است.
درصدی از این افراد سوجو با توجه به تعداد نیروهای محیط بان و جنگل بان و امکاناتی که در اختیار دارند " به علت مشکلات بودجه ای و...."  دستگیر و روانه مرجع قضایی می شوند.
در دادگاه های هم طبق قوانین موجود این افراد با پرداخت جریمه و یا مدت کوتاهی زندانی شدن باز به این چرخه باز می گردند.
به راستی زمان آن نرسیده برای این چرخه معبوب و دارای اشکال بسیار فکری اساسی بشود.
جنگل های شما و بالاخص گیلان همه اش در حال نابودی است و مسئولان و دستگاه های مربوطه همچنان در مرحله بگیر و ببند و آزاد کن قرار دارند و این تراژدی تاسف بار تداوم مستمری دارد.
مدیر مسئول - محمدپور
.

برچسب ها : کشف چوب جنگلی یگان حفاظت محیط زیست گیلان

تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نگردیده است