دیدگاه ۲۲شهریور ۱۳۹۹ ساعت ۱۰:۵۰

قیمت برنج وارداتی دوبرابر شد - برنج داخلی ثابت !!

دبیر انجمن واردکنندگان برنج اعلام کرد:برنج خارجی که زمانی کیلویی ۸ هزار تومان در بازار داخلی خریداری می‌شد، این قیمت در حال حاضر به کیلویی ۲۰ هزار تومان می‌رسد.

مسیح کشاورز در مورد شرایط واردات برنج اظهار داشت: باید توجه داشت که در شرایط عادی تجاری نیستیم و همه چیز به یکدیگر گره خورده است. سیاست کاری در سال گذشته این گونه بود که ابتدا  کالا وارد می‌شد و سپس به آن ارز تعلق می‌گرفت. همچنین از وزارت جهاد و کشاورزی تبعیت می‌کردیم که بعدا مسئولیت واردات برنج به وزارت صمت منتقل شد که صمت نیز تقریبا همین رویه را پیش گرفت، با این تفاوت که کالا وارد کشور شد اما ارزی به آن تخصیص پیدا نکرد.

واردات برنج ۴۸ درصد کاهش یافت

وی ادامه دارد: از مجموع 700 هزار تنی که پس از دوره ممنوعیت و در دوره ممنوعیت وارد کشور شده بود، برای نزدیک به  500  تا 600 هزار تن، ارز دریافت کردیم اما باقیمانده آن برای سال 99 ماند. همچنین از مجموع وارداتی که در سال 99 انجام شده بود  500 هزار تن وارد کشور شد و 200 هزار تن در گمرکات رسوب کرد که تا همین الان متاسفانه هیچ ارزی به آن تخصیص داده نشده است.

کشاورز افزود: متاسفانه یکی از عوامل قیمت تمام شده برنج نوع ارز است زیرا برنج از گروه کالایی یک به گروه کالای دو منتقل شده است، در نتیجه به شکل ارز نیمایی تقریبا 100 درصد قیمت برنج خارجی افزایش پیدا کرده و در صورت ترخیص ممکن است قیمت آن به بیش از 100 درصد برسد. زیرا که این پروسه زمانبر شده، هزینه‌هایی مانند انبارداری  و .... را داشته که منجر به هزینه‌های اضافی نیز داشته است.

دبیر انجمن وارد‌کنندگان برنج خاطر نشان کرد: تقاضا برای هر جنسی که افزایش قیمت داشته باشد کاهش پیدا می‌کند، برنج خارجی هم از این امر مستثنی نیست.  یک زمانی مردم این برنج را نزدیک به 8 هزار تومان خریداری می‌کردند، اما این قیمت در حال حاضر به 20 هزار تومان می‌رسد و همین امر موجب کاهش تقاضا می‌شود. البته زمانی که تقاضا کاهش پیدا کند احتمالا جایگزینی آن با سایر کالاها در سفره مردم وجود دارد که در این صورت مردم مشکلی وجود ندارد این در حالی است که برای برنج این موضوع وجود ندارد و متاسفانه به مرور زمان از سفره غذایی حذف و باعث به خطر انداختن امنیت غذایی مردم می‌شود.

وی در خاتمه به اشاره به کاهش 48 درصدی واردات اضافه کرد: از زمان شیوع کرونا تمامی کشورها صادرات خود از جمله هند را متوقف کردند. ولی اکنون مشکلی برای واردات وجود ندارد، ضمن آنکه با توجه به فصل برداشت، برنج هندی هم کمی ارزان شده است. این موضوع در حالی اتفاق افتاده است که ما ارز برای خرید این محصول نداریم، به همین جهت از نظر واردات هم کاهش 48 درصدی نسبت به مدت مشابه سال گذشته را داشته‌ایم.

دیدگاه رسانه:

آقای دبیر  انجمن 22 شهریور ماه گفته است که واردات برنج 48 درصد کاهش یافته است ،در حالی که دولت اواخر مرداد ماه خبر واردات برنج برای حمایت از تولید کننده داخلی از اول شهریور تا ابتدای آبان ماه به کلی ممنوع است.!!
هم چنین در حالی دبیر انجمن وارد کنندگان برنج کشور از افزایش دوبرابری قیمت برنج وارداتی خبر می دهد، در شمال ایران با وجود بارندگی مداوم و خوابیدگی محصول در مزرعه و در چندین هزار هکتار خراب شدن محصول ، قیمت برنج با کیفیت و مرغوب ایرانی نه تنها افزایش ندارد که نسبت به سال قبل حتی کمی کاهش را نشان می دهد.
این کاهش قیمت از این حیرت انگیز است که قیمت کود، سم ، نهادهای زراعی ، شخم زدن، ابیاری ، مزد کارگر و ماشین آلات کشاورزی و .... بسیار و گاه تا 10 برابر افزایش یافته است و تولید کننده مات و مبهوت مانده که با این گرانی نهادها ا ز یک سو و قیمت ثابت و گاهی کاهش نرخ در بازار چه کند.!!؟

اقایان مدیران کشور به درستی آگاه باشند - این شرایط بغرنج و تاسف بار نیتجه ای به غیر از فروش مزارع  برنج و باغهای چای و مهاجرت کشاورزان برنجکار شمالی به شهرها ندارد. با این وضعیت موضوع جهش تولید در سالی به همین نام مفهوم خود را در تولید این محصول از دست می دهد و استقلال غذایی سرزمینی ایران عزیز به شدت زیر سئوال است.
به راستی مدیران وزارت جهاد کشاورزی و صمت و در صدر آن دولت نسبت به این شرایط اقدامی نخواهند کرد؟.
دکتر نوبخت معاون رئیس جمهور و رئیس برنامه و بودجه بعد از بارندگی ها و خراب شدن بخشی از محصول و خسارات زیاد کشاورزان شالیکاران که برخی از نمایندگان گیلان در مجلس این خسارت ها  را تا 500 میلیارد تومان اعلام کردند، نیمه دوم شهریور ماه به گیلان و زادگاهش شهر رشت سفر کرد و قول داد که به اسیب دیدگان کمک و مساعدت می شود.
موضوع این نیست که هر بار با طوفان و بارش باران و دیگر حوادث که محصول خراب می شود ، مسئولی از دولت بیاید و اعلام کند به صورت وام و کمی هم بلاعوض به تولید کننده کمک خواهد کرد ، یا بروید از بیمه محصولات مبلغی دریافت کنید ، بلکه باید در این باره سیاست گذاری موثر و کار آمد و چاره اساسی اندیشیده شود.
مدیران اجرایی کشور و حاکمیت به درستی می دانند  باید غذای مردم در درون مرزها تولید شود و اگر تولید کننده مورد حمایت نباشد و محصول او با نرخ تضمینی خریداری درست نشود و قیمت تضمینی هم جوابگوی هزینه ها نباشد، کشاورز زمین را  فروخته و عده ای در این زمین های ویلا و آپارتمان می سازند" کاری که حدود دو دهه و بیشتر در یک دهه اخیر شتاب زیادی گرفته است.
مسئولان قضایی، اجرایی و قانون گذاران  باید اندیشه کرده و بجبند که تصمیم گیری برای حل این مشکل ریشه دار امروز هم تا حدی دیر است چه رسد به آنکه به اقدام های موردی و تعارفی اینجا و آنجا  حساسیت هایی نشان داده شود.
مجید محمدپور
نویسنده، روزنامه نگار و استاد علوم ارتباطات " مدیر رسانه"

منبع : گیلان 24

برچسب ها : قیمت برنج واراتی

تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نگردیده است