۲۵مرداد ۱۳۹۹ ساعت ۳:۰۲

دولت 200 هزار میلیارد تومان کسری بودجه دارد

شبکه خبری گیلان 24: عضو کمیسیون برنامه ، بودجه و محاسبات خانه ملت گفت : دولت در حال تلاش برای جبران کمبود200 هزار میلیارد تومانی بودجه تا پایان دوره است.

عضو کمیسیون برنامه ، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی در گفتگوی خبر ساعت 20 شبکه باران با اشاره به نوید دولت از گشایش اقتصادی در کشور گفت : هرگونه تحول در کشور باید با هماهنگی و اطلاع مجلس شورای اسلامی  در کشور رخ دهد.
    جبار کوچکی نژاد با اشاره به کم سابقه بودن کمبود200 هزار میلیارد تومانی بودجه افزود : دولت برای جبران این کسری 2 راه پیشنهاد داده است که یکی پیش فروش نفت و اجرای طرح داخلی ETF است که اجرای این طرح ها برای دولت درآمد زا است.
    وی گفت : دولت قصد دارد تا پایان امسال 200 میلیون بشکه نفت را به ارزش 200 هزار میلیارد تومان پیش فروش کند و راه حل دیگر مربوط به صندوق های  ETFداخلی است که شامل 3 صندوق بزرگ در حوزه پتروشیمی و بازنشستگی و شستا  است که اگر این صندوق ها وارد بورس شوند  300 هزار میلیارد تومان برای دولت درآمدزایی دارد.
    نماینده رشت در خانه ملت با تاکید بر رعایت احتیاط از سوی دولت در اجرای این طرح ها افزود : تنها ایراد وارد بر طرح پیش فروش نفت این است که دولت بعدی دچار مشکل اسای و بدهکار خواهد شد.
    جبار کوچکی نژاد در ادامه به طرح یک فوریتی بازگشت کالابرگ اشاره کرد و گفت : ارائه کالا برگ با هدف تامین کالاهای اساسی مردم یکی از راهکارهای حل مشکلات اقتصادی و کاهش فشار معیشتی مردم در جامعه است.
    وی با بیان اینکه بررسی طرح ارائه کالا برگ در کمیسیون اقتصادی مجلس در حال اتمام است افزود : اگر 3 دهک پایین جامعه شامل 30 میلیون نفر تحت پوشش خدمات کالا برگ قرار بگیرند به 30 هزار میلیارد تومان اعتبار و اگر 7 دهک جامعه شامل حدود 65 میلیون نفر را تحت پوشش قرار دهد به 120 هزار ملیارد تومان اعتبار نیاز است.
    عضو کمیسیون برنامه ، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی گفت : امیدواریم از مهر امسال کالابرگ ارائه شود  و مردم با شارژ این کارت می توانند کالا های مورد نیاز خود را خریداری کنند.
    جبار کوچکی نژاد در ادامه با اشاره به تبلغات منفی اروپا و آمریکا علیه قرارداد 25 ساله بین ایران و چین مبنی واگذاری برخی از جزایر جنوب کشور به چین افزود : هنوز در این رابطه قراردادی منعقد نشده است و هرگونه توافقات بین المللی باید به تصوب مجلس شورای اسلامی برسد.
    وی گفت : در شرایط سخت اقتصادی فعلی کشور اگر در حوزه میدان های نفتی قرارداد توافقی منعقد شود که بر اساس آن کشور چین با استفاده از تکنولوژی خود نفت را استخراج و در بازارهای بین المللی فروخته و پس از کسر هزینه کرد خود درآمد باقی مانده را در اختیار ایران قرار دهد  این به نفع کشور ماست.

    نماینده رشت در خانه ملت همچنین با اشاره به اجرای طرح هادی به عنوان شاخصی برای بهبود وضعیت روستاها و ارتقا شاخص زندگی در روستاها تصریح کرد :  یک طرح هادی با 40 میلیون تومان اعتبار به راحتی در یک روستا اجرا می شود.
    جبار کوچکی نژاد با بیان اینکه طرح هادی در 295روستای شهرستان رشت اجرا شده است گفت : در حال حاضر طرح های هادی در اکثر روستاها نیازمند بازنگری است تا علاوه بر جلوگیری از ساخت و ساز غیر بومی ها در  روستاهای استان که بر خلاف منافع ملی است مانعی برای مهاجرت معکوس بومیان استان به روستاها ایجاد نشود.
    وی افزود : امسال در حوزه عمرانی برای بازنگری طرح هادی روستایی گیلان اعتباراتی در نظر گرفته شده است تا بر اساس ضوابطی که اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری  ، سازمان جهاد کشاورزی و بنیاد مسکن  استان تعیین می کنند برخی مشکلات طرح هادی روستایی حل شود.

    نماینده رشت در مجلس شورای اسلامی همچنین با بیان اینکه اجرا نشدن طرح کاداستر ( صدور سند روستایی) یکی از عوامل مهم ایجاد مشکل در اجرا طرح هادی روستایی است گفت : اداره کل منابع طبیعی  و آبخیز داری ، بنیاد مسکن و سازمان ثبت اسناد و املاک گیلان در این رابطه کوتاهی کردند که استانداری باید پیگیر حل این مشکل باشد.

منبع : گیلان 24

برچسب ها : دولت 200 هزار میلیارد تومان کسری بودجه دارد

تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نگردیده است