۲۵مرداد ۱۳۹۹ ساعت ۲:۴۸

باران مجدد، برداشت برنج در گیلان را دچار مشکل کرد

شبکه خبری گیلان 24: برنجکاران استان گیلان تا کنون محصول ۹۵ هزار هکتار معادل حدود ۴۰درصد شالیزار‌های استان را برداشت کرده اند.

ابراهیم اکبرزاده با بیان اینکه بیش از 3هزار و 500دستگاه کمباین ویژه برنج، برای برداشت ماشینی برنج در نظر گرفته شده افزود: پیش بینی می شود، با توجه به ظرفیت ماشین آلات کشاورزی،بیش از 180هزار هکتار از 238هزار هکتار شالیزار استان ماشینی برداشت شود.
وی به شالیکاران توصیه کرد: با توجه به شدت بارشها در روزهای دوشنبه و سه شنبه هفته آینده زهکش ها و خروجی شالیزارهایشان را باز کنند تا آب باران به خسارتهایی که درو نشده اند خسارت وارد نکند.
مدیر امور زراعت سازمان جهاد کشاورزی گیلان افزود: پیش بینی می شود شالیکاران گیلانی امسال بیش از یک میلیون و 200 هزار تُن شلتوک به ارزش بیش از 15هزار میلیارد تومان برداشت کنند که حدود750هزار تُن برنج سفید از آن به دست می آید.  گیلان 238هزار هکتار شالیزار دارد
هفته گذشته با بارش باران شدید در استان که همزمان با شروع برداشت محصول بود، کار کشاورزان گره خورد و به علت خوابیدگی بوته های برنج میزان هزینه های برداشت افزایش یافت. در همین حال امروز شنبه 25 مرداد ماه بارش باران مداوم که هواشناسی گفته است تا چهارشنبه ادامه دارد، بار دیگر مشکلات فراوانی برای شالیکاران ایجاد کرده است.
به نظر می رسد ، بخشی از کشاورزان برنجکار گیلانی نتوانند امسال محصول خود را به خوبی و خوشی و بدون خسارت و تحمیل هزینه های اضافی برداشت کنند.
در همین راستا ضروری است که دولت " سازمان برنامه و بودجه" و " وزارت جهاد کشاورزی و نیز بانک کشاورزی  و صندوق بیمه محصولات از هم اکنون چاره اندیشی های لازم را بکنند.
مدیر مسئول.

منبع : گیلان 24

برچسب ها : برداشت برنج گیلان بارندگی جهاد کشاورزی

تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نگردیده است