یادداشت روز، ۸مرداد ۱۳۹۹ ساعت ۱۰:۰۹

پاسخ سریع و صحیح به اقای سریع القلم،

دیروز سه شنبه هفتم مرداد ماه مطلبی منتسب به دکتر محمود سریع القلم استاد علوم سیاسی دانشگاه شهید بهشتی در فضای مجازی منتشر شد که برای نویسنده بسیار حیرت انگیز بود.! موضوع این متن نوشته مقایسه میان حکمرانی در غرب و کشور ما بود و آنچه در این یادداشت می آید بی کم و کاست پاسخ سریع و بی پرده به جناب سریع القلم و افرادی مانند صادق زیبا کلام است که ایشان هم استاد علوم سیاسی دانشگاه تهران هستند.به قلم، مجید محمدپور- نویسنده، روزنامه نگار و استاد علوم ارتباطات

در اروپایی که بیش از 500 میلیون و آمریکایی که 350 میلیون نفر جمعیت دارند، نزدیک به یک قرن است که عمده نقش آفرینی ها و تاثیرگذاری ها مهم در روند حکمرانی ، ایجاد فکری و شغلی و اقتصادی افراد جامعه ، رفاه اجتماعی و اقتصادی از دانشگاه ها و استادانی چون شما رقم می خورد. اساتید دانشگاه باید به جای تعاملات ویژه درون محیط دانشگاه یا بیرون از آن که بماند، " دختران و پسرانی " را  درست آموزش دهند که در کمال استقلال و عزت انسانی شان، برای رفاه مردم جامعه چاره اندیشی کرده و بدون اتکا به غرب و شرق  با حفظ شرافت و کرامت انسانی شرایط اقتصادی را متحول سازند. استادان دانشگاه در آن کشورها سالهاست با صحت، عقلانیت و ممارست با حاکمان برای ایجاد چنین فضاهایی همفکری، همکاری و همپوشانی می کنند، در حالی که بعنوان یک معلم دانشگاه  با بیست سال سابقه در حوزه علوم ارتباطات این هم اندیشی ها و همراهی را یا ندیده ام و یا اگر هم بوده از سوی نیروهای وفادار و متعهد صورت گرفته است. جناب استادی از دانشگاه تهران که ذره ای منافعش به خطر افتاد، همه دغدغه اش این است تا در شبکه های فارسی زبان ماهواره ای در کنار برخی افراد معلوم الحال در مسیر تخریب انقلاب و دستاوردهای آن و حکمرانان تلاش کند، واقعا انتظاری نیست.
آقای سریع القلم ایکاش قلم شما به سمت منافع انقلاب و دین و مردم می چرخید نه آنکه ته دل جوان ها را خالی کرده و آنها را متوجه کشورهایی کنید که  براساس صدها مستند  که بسیاری از آنها را خودشان تولید و منتشر کرده اند، در کمال نظم و مدنیت و مدرن بودن همیشه تحت سیطره بوده اند. چنانچه نرخ تورم دراروپا 2 درصد است به این خاطر نیست که آنها خیلی شاهکار کرده اند بلکه علت این است که همه کشورهای اروپایی در طول تاریخ  به ویژه در چهاردهه اخیر که انقلاب اسلامی با رهبری های آگاهانه و ضد استکباری در مقابل مطامع استکبار جهانخوار ایستادگی جانانه کرده ، حکمرانان این کشورها سرسپردگی خود را در شرایط گوناگون به اثبات رسانده اند.
جناب استاد متوجه باشید، همین امروزی که با شما مباحثه متنی دارم، کشورهای اروپایی، ژاپن، کره جنوبی و ....هر کدام یک و یا چند پایگاه نظامی آمریکایی در کشورشان دارند " یعنی عدم استقلال" و هر آنچه رئیس جمهوری نامتعادل آمریکا " ترامپ " دکیته کند، بدون بررسی آن را به مرحله عمل در می آورند. آخرین مرحله این سیاست اروپایی ها جریان قرار داد پنج بعلاوه یک است که وقتی ترامپ از این پیمان جهانی خارج شد، حکمرانان اروپایی در همان مدار و مسیر حرکت کردند در حالی که به ظاهر تصریح می کنند بر خلاف آمریکا عمل کرده و تمایل دارند " برجام" پا برجا بماند، فقط به خاطر آنکه اقتصادشان پابرجا باشد.!
شما به درستی می دانید ، اگر ایران اسلامی هم از سال 1357  تحت سیطره آمریکا قرار می گرفت و منابع  و مهم تر از آن استقلال و عزت کشور را در اختیار قرار می داد، وضعیت اقتصاد ایران هم مانند اروپا و چه بسا  بهتر از آنها بود، با این یادآوری که متاسفانه مدیران اقتصادی و فرهنگی کشوربا وجود تحریم ها و محدودیت منابع خوب عمل نکرده اند و این بخش از فعالیت کشور نیاز به تحول و انقلابی دیگر " انقلاب اقتصادی" دارد.
جناب استاد، اگر خبرنگار صدا و سیما در کنار متروی پاریس از آشوب ها و اعتصاب ها گزارش می دهد، ایراد کار کجا است که اتفاقا این خبرنگار به درستی به رسالت خود عمل می کند. بعنوان روزنامه نگاری که چهل سال در این عرصه در همه رسانه های کشور فعالیت دارم، معتقدم - مگر خبرنگاران آنها و شبکه های اجتماعی آمریکایی و اروپا یک خبر و گزارش از موفقیت ها و دستاوردهای بزرگ انقلاب به خصوص درحوزه دانش بنیان و علمی می نویسند و بازتاب می دهند.؟
تظاهرات جنبش 99 درصدی در آمریکا و اروپا در دوره نخست ریاست جمهوری اوباما یا آشوب ها و تنش های دو سال اخیر در فرانسه  " تظاهرات زرد پوشان در روزهای شنبه و یکشنبه هر هفته" مطالبی نیستند که خبرنگاران صدا و سیما و دیگر نمایندگان رسانه ای ایران باید براساس رسالت ذاتی  و وظیفه حرفه ای شان آنها را بازتاب دهند.
وقتی رئیس مجلس آمریکا همین دیروز همزمان با یادداشت شما از 45 میلیون آمریکایی گرسنه در تلویزیون ها ی خودشان خبر می دهد یا آنکه ترامپ در رقابت های انتخاباتی از آدم کشی وسیع به دلیل عدم مدیریت و نظم اجتماعی و نیز فقر 40 میلیون نفر در آمریکا فریاد می زنند، خبرنگاران ما نباید آنها را منعکس کنند- به راستی چرا؟؟!!
به نظر شما چرا ، هندوستان می تواند 205 هواپیمای ایرباس ازآمریکا خریداری کند و واشنگتن از تحویل دو فروند از این نوع هواپیمای مسافربری به ایران خودداری می کند" مگر به جز استقلال ایران و ایرانی است. تصور نمی کنید که این سیاست کاخ سفید به مقدار و میزان تحت فرمان بودن حکمرانان هندی و همکاری های پنهان و آشکار آنهاست ، کاری که نفس انقلاب اسلامی با آن در تضاد است.؟
چرا آمریکایی ها در دوره گاندی چنین بزرگواری و محتب هایی را به هندی ها نداشتند.؟
شما نوشته اید، برای تامین زندگی ایده آل باید اندیشه های حکمرانان اصلاح شود و من عقیده دارم ، حکمرانان کنونی در حوزه قانون گذاری و اجرایی کشور از همان دانشگاه هایی فارغ  از تحصیل شده  و درس آموخته اند که ما و شما به آنها درس داده ایم.!
به آنها براساس اعتقادات و باورهای درست دینی نیاموختیم که به جای عمل به حفظ منافع فردی به منافع و مصالح نظام و دین  و مردم بیاندیشند و به آنهاعمل کنند، بنابراین اشکال از معلمان، مدرسان، استادانی چون شماست. دانش آموز و دانشجویی که امروز ما و شما تربیت می کنیم همانهایی هستند که اوضاع اجتماعی و اقتصادی را به این  شرایط و مقیاس کشانده اند، اگر چه این مشکلات قابل اصلاح بوده و به گفته امام " ره" برای اصلاح امور باید دانشگاههای ما اصلاح شوند.
در ایران اسلامی رهبری داریم  دور اندیش، اندیشمند ، فوق العاده و هدایتگری به معنای واقعی است اگر دانش آموختگان ما درک هدایت های ایشان را داشته و توانایی و امکان عمل به آنها را داشته باشند. اگر مدیران و مسئولان امروز در نظارت، قانون گذاری به گواه شرایط تحمیلی موجود دچارضعف هستند و یا در اجرا خوب عمل نمی کنند و مهمتر از آن بسیاری شان درسالهای حکمرانی متاسفانه با وجود هزاران شهید و جانباز در راه پیروزی انقلاب فقط به فکر جیب و حساب های بانکی خود درداخل و خارج از کشور و حفظ مصالح خانواده، فامیل و هم حزبی و هم جناحی شان هستند، شرایط این گونه  حاکم شده و دنبال می شود.
رهبر اندیشمندی که برای مبارزه با فساد در بهار سال 1382 فرمان هشت ماده ای صادر و در آن با جزییات اشاره داشتند ، چگونه گلوگاههای فساد رابا قوانین مترقی و مهمتر از آن اجرای دقیق ، ببندید. آیا مسئولان کشور در این مدت 17 سال پس از صدور فرمان چنین کردند. وقتی ایشان  اقتصاد مقاومتی ، اجرای اصل 44 قانون اساسی ، توجه به رفاه جامعه را به درستی و بسیارعمیق تبیین کردند و خواستار اجرای خط به خط آنها شدند، یک حکمران و مسئول پیدا شد که با فهم درست این شرایط اقتصادی را اجرایی کند " نقش رهبری ، هدایت است".
نویسنده شک دارد که حتی اغلب شان منظور از این پروسه عظیم و تاثیر گذار درزندگی افراد جامعه برای بهترزیستن را خوب درک کرده باشند.
زمانی که رهبری معظم انقلاب اسلامی با هشیاری سال ها را به تولید بیشتر، اقتصاد بالنده، رفاه مردم نامگذاری می کنند در میان مدیران و وزیران و دولت ها چند نفر این پیام ها را به درستی و مفهومی درک و به آن عمل کردند و همه اینها حاصل آموزش و دست پرورده ما و شماست.؟
اگر آلمان اقتصادی با چند تریلیون دلار دارد یا مدیران آن صبح تا پنج عصر کار می کنند و بقیه زمان را مانند مردم زندگی عادی دارند، برای این است که سر به بالین کسانی دارند که من و شما می دانیم چه کسانی با چه ویژگیهایی هستند. در نظام اسلامی با همه کمبودها و نواقصی که درمدیریت و اقتصاد و تبعات آن وجود دارد و هر  سال بر میزان آن به علت عدم کفایت ها افزوده و موجب نارضایی مردم شده است، اصل و اساس نظام استقلال است و این استقلال هم بهای بالایی دارد.
کلام آخر اینکه، شما و دیگر دوستان شما  با این تفکر  و رویه در دانشگاه های معتبر کشور که الحمدالله از سفره انقلاب بسیار بهره مند هستید، چه میزان مانند استادان غربی دانشجوی سالم ، صالح، مدیرکارآمد و سیاستمدار زبده دور اندیشه ، حرفه ای و پاکدست تربیت کرده اید که امروز حکمرانانی عالی می شدند و منافع مردم و نظام و انقلاب را بر منافع خود ترجیح می دادند.؟ لطفا به این یک پرسش  پاسخ دهید.
" دانشگاه ها در کشور باید اصلاح شوند "
 -  محمدپور، مرداد ماه 1399

منبع : گیلان 24

برچسب ها : پاسخ سریع و صحیح به اقای سریع القلم،

تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نگردیده است