یادداشت روز، ۴مرداد ۱۳۹۹ ساعت ۳:۱۵

سواحل شمال را به مردم برگردانید

سواحل هر کشور، ثروت و جغرافیایی از ثروت و اموال عمومی آن کشور وداشته ارزشمندی برای گردشگران داخلی و خارجی است و هرگز متعلق به افراد ، سازمان ها و دولت ها نیست.

شکی نیست که این ثروت خدادادی  با میلیونها سال قدمت باید با مدیریت و دوراندیشی برای همه نسلها حفظ و حراست شود به ویژه آنکه یک منبع در آمدی مهم برای کشورها وحکومت ها محسوب می شود


به قلم: مجید محمدپور- نویسنده، روزنامه نگار و استاد علوم ارتباطات و مدیریت

در کشور ما از سالهای پایانی حکومت سلسله پهلوی و با سرعت و شتاب فزاینده ای از آغاز پیروزی انقلاب اسلامی بسیاری از سازمان های دولتی، ارگانها، نهادها به خصوص بخش های نظامی و افراد صاحب ثروت و با نفوذ  و حتی چهره های مشهور به غلط وارد این بخش بسیار زیبای سرزمینی ایران شدند و به مرور زمان اگر نگوییم همه سواحل اما بخش عظیمی از آن را به تصرف در آورده اند.!
علاوه بر دانشگاه ها و مراکز علمی، وزارتخانه ها، ارتش و سپاه و نهادهایی مانند بنیاد ها و صاحبان ثروت از دهه 1370 منطقه آزاد انزلی که در واقع منطقه آزاد گیلان باید باشد"، بخش زیادی از سواحل را در اختیار گرفتند.!؟.
نویسنده طی چند دهه اخیر شاهد است، بخش زیادی از سواحل به علت کاربردهای نظامی و شاید هم انتظامی و مجتمع های مسکونی، ویلاهای رنگا رنگ، خانه های سازمانی ارگان ها و نهادها و دانشگاه ها که به کمک استانداران وقت و دیگر مدیران قوای سه گانه امکان استفاده برای عموم مردم نیست! .
در مناطق آزاد اقتصادی و تجاری مانند انزلی یا به زودی در استارا و ..... ساحل در اختیار بخشی قرار گرفته که باید در حوزه تولید و عرضه کالا و کمک به صادرات و واردات کمک و مساعدت کنند، اما بیشتر مانند یک شهر بازی ساحلی کاربرد تفریحی پیدا کرده اند و مقام های کشوری هم از این کاربری تقدیر و تجلیل می کنند ؟!.
به عنوان مثال در منطقه آزاد انزلی مردم اعم از بومی یا گردشگران غیر بومی باید حتی برای ورود به محوطه چند هزار تومان برای هر خودرو پرداخت کنند.؟  بعد از آن درساحل دریا هم برای استفاده از هر نوع امکانی باید مبالغی پرداخت شود که به واقع این گردشگری برای خانواده ها و افراد فقیر و کم در آمد اساسا امکان پذیر نخواهد بود. برای آنهایی که طبقات متوسط کارمندی و کارگری هستند هم این نوع گردشگری تحت کنترل و هزینه بردار واقعا "زهر مار" می شود که  باید ضمن تغییر کاربری های مناطق آزاد تجاری در این منطقه خاص برای این مشکل چاره اندیشی شود.
منطقه آزاد انزلی و هر منطقه دیگری به همین مقیاس که مسافران  زیادی در فصل تعطیلات عید و تابستان از فروشگاه های موجود" اغلب کالای وارداتی با کیفیت و اغلب بی کیفیت" خرید کنند و در سالن های غذاخوری و رستوران ها خرج کنند و برای تماشا اکواریوم مثلا  هر نفر 60 تا 70 هزار تومان بپردازند " نرخ سال قبل"  کافی است و دریافت پول برای ورود به محوطه به نظر یک اجحاف  است.!
ناگفته نماند، ایکاش فقط منطقه آزاد انزلی که یک سازمان  ثروتمند است ورودی به محوطه را دریافت می کرد ، اما  این در شرایطی است که در صدها نقطه از  استان های شمالی در ورودی ها به ساحل شهرداری های ساحلی، دهیاری ها، افراد  و مجموعه های غیر رسمی برای ورود مردم برای یک یا دو ساعت استفاده و استراخت از  یک ناحیه ساحلی 3تا 10 هزار تومان ورودی دریافت می کنند.!.!
با همه این احوالات هنوز بخش کوچکی از ساحل دریا در سه استان گیلان، مازندران و گلستان  که توسط بخش های نظامی، ویلا سازی ها سازمان ها و نهادها و دانشگاه ها و در یک کلام همه مجموعه قوای سه گانه با رانت و پارتی بازی ها و نفوذهای نادرست تصرف نشده ، جای چاره جویی و برنامه ریزی دارد.
سال گذشته در بخش کلاچای کمی بالاتر از ابتدای جاده چایخانسر متوجه ساخت سه ردیف ویلا شاید به تعداد 100 تا 120 خانه ساحلی در فاصله نزدیک به دریا بر خلاف قوانین و مصوبات کشوری و مصوبات وزارت کشور بودم که مشاوران املاک اعلام می کردند، متعلق به سازمان برنامه و بودجه است. ساخت این ویلاها را در نقطه ای نامناسب نزدیک دریا از سال 1395 به دستگاه های نظارتی و اجرایی گیلان هشدار داده ام.!!
کمی بالاتر دو بانک از تهران بخشی از ساحل بکرشرق گیلان را به علت ارزان بودن زمین برای کارمندان و شاید هم بیشتر مدیران بانکی ویلا سازی کرده اند و به همین ترتیب همه ساحل در حال تصرف است، بدون آن نظارتی و اقدامی برای ممانعت بر ساخت و ساز در آنها صورت گیرد.!
به راستی چرا مردم ساحل نشین، مدیران همه چهار دهه بعد از پیروزی انقلاب به این متصرفان کلامی اعتراض نکردند. چرا دستگاه و سازمانی از این واگذاری های غیر قانونی و نادرست نمی پرسد.  چه کسانی این ساحل را به چه نرخی در اختیار آنها گذاشت و چه امتیازهایی را کسب کردند؟. ساحل دریا از اموال عمومی برای همه عصرها و نسلهاست، بنابراین چرا و  با چه حیله هایی این اراضی ارزشمند را تصرف کرده ، سند سازی کردند و به افراد پولدار از استان های دیگر فروختند.  در این راستا چه فرد یا افرادی پاسخگو هستند . مردم ساحل نشین می گویند، چه چیز در کشور درست است که ما به تصرف ساحل اعتراض کنیم و این نگاه به ثروت ملی واقعا فاجعه است. در همین راستا معاون عمرانی استانداری گیلان با بیان اینکه ۲۸۶ کیلومتر نوار ساحلی در گیلان داریم، گفت: در نوار ساحلی گیلان بیشترین دخل و تصرفات توسط دستگاه‌های دولتی انجام شده که می‌توان به تصرف ۵۰۰۰ کیلومتری نوار ساحلی توسط ۸ دانشگاه اشاره کرد.
علی اوسط اکبری مقدم 4 مرداد 1399 در جلسه شورای اداری استان گیلان  اظهار کرد: احیای تالاب و آزادسازی سواحل با توجه به اهمیتی که دارد به صورت ویژه در دستورکار است.
نویسنده اعتقاد دارد که در همه این چهار دهه این عبارت از سوی همه مدیران شمال و به خصوص استان گیلان مطرح بوده و خواهد بود که " آزاد سازی سواحل به صورت ویژه در دستور کار است"..
معاون عمرانی استانداری گیلان با بیان اینکه تالاب انزلی ۲۵ هکتار مساحت دارد که مساحت آن براساس کنوانسیون رامسر ۱۹ و نیم هکتار است، افزود: تالاب انزلی از تالاب‌های طبیعی و آب شیرین کشور است که روزانه بالغ بر ۱۰۰ هزار هکتار فاضلاب فقط از دو رودخانه وارد این تالاب می‌شود.
مقدم ادامه داد: به جهت اینکه مخزن تالاب پر شده، وقتی سطح آب خزر کاهش می‌یابد، خشک شدن تالاب را شاهد هستیم، براین اساس لایروبی تالاب باید به فوریت انجام شود.
معاون عمرانی استانداری گیلان مهمترین مخاطرات تالاب انزلی را سیلاب‌ها و کوهباری از گل و لای که از ۱۲ رودخانه استان وارد تالاب می‌شود، دانست و گفت: ۷۰ درصد اراضی استان شیب دار هستند و عملا با هر ریزش باران، فرسایش خاک داریم که این امر زنگ خطری برای نابودی تالاب است.
وی بیان کرد: در حال حاضر از ۱۰۰ هزار مترمکعب فاضلاب که وارد تالاب می‌شود فقط 36 هزار هکتار مترمکعب  در تصفیه خانه مدیریت می‌شود.
وی تصریح کرد:  هم اکنون بخش قابل توجهی ا سواحل به تصرف هشت دانشگاه منطقه ای و کشوری در آمده است که باید برای آزاد سازی آن اقدام شود.!
آخرین اخبار و گزارش های منطقه ای دریافتی حاکی است، هم چنان تعدادی از سازمان های از قوای سه گانه و بیش از همه در حوزه دولت به دنبال در اختیار گرفتن بخشی از ساحل برای ایجاد منطقه ویژه تفریحی برای کارکنان ، ویلا سازی و آپارتمان سازی هستند، ویلاها و واحدهای آپارتمانی که ساحل را تصرف، سیمای ساحل را زشت و با تبلیغات زیادی در شهرهای بزرگ مانند تهران به نرخ های نسبتا ارزان به هموطنان پیش کش می شود.!.
از این روی حتما باید به هر شکل ممکن جلوی این تصرفات گرفته و در سطح وسیع اطلاع رسانی شود و قوانین مربوط به رعایت فاصله از ساحل برای ساخت و سازی اجرایی و همه فقط نظاره گر نباشند.
ساحل ملک پدری فرد ، افراد یا فلان سازمان و نهاد نیست که آن را اراضی ملی می دانند و اغلب هم به صورت رایگان در اختیار می گیرند و اگر هم صاحبی داشته باشند البته  آن هم عدوانی است ، خریدای می کنند تا به هدفشان برسند.
نویسنده انتظار دارد ، مسئولان شهرها و روستاهای ساحلی درسه استان شمال ایران، اعم از فرماندارها، بخشدارها، دهیارها، شوراهای شهر وروستا، تشکل های مردمی و زیست محیطی، ساحل نشینان ، رسانه ها و البته دستگاه های نظارتی نسبت به این امور واکنش های مناسب را نشان دهند و اجازه ساخت و سازبیشتر را ندهند. استانداری ها شمال هم لطفا به خودشان تکانی بدهند و موضوع تصرف های انبوه و موردی را از طریق مدیران مسئول در این مجموعه ها دنبال کنند.  سازمان های مسئول به گونه ای رفتار کنند که درآینده شرمنده نسل های بعد نباشند.
مجید محمدپور- مدیر مسئول – مرداد 1399

منبع : گیلان 24

برچسب ها : سواحل شمال را به مردم برگردانید

تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نگردیده است