تحلیل اجتماعی، ۲۶تیر ۱۳۹۹ ساعت ۱:۳۹

وقتی اطلاع رسانی کارآمد، جدی گرفته نمی شود

این روزها فضای مجازی در داخل کشور، برخی رسانه های نوشتاری و سایتها و خبرگزاری های بعضا غیر دولتی و در صدر آنها در سطح بسیار وسیعی از سوی شبکه های ماهواره ای به خصوص فارسی زبان موضوع صدور حکم برای سه جوان کرد با شدت تمام در دستور کار قرار داده اند.

 در کوران این تحرکات وسیع عده ای از هنرمندان  که اغلب بسیار تمایل دارند بیش از پیش در فضای گسترده مجازی و شبکه های ماهواره ای دیده شوند و شاید 99 درصد آنها دغدغه حقوق بشری و حقوق شهروندی نداشته و ندارند، برای این حکم نگران شده اند. اغلب افراد این گروه که برخی خواننده ها و نوازنده  و هنرپیشه و ....هستند، در هر پیام و متنی ابتدا بهترین عکس خود را نمایان می کنند و بعد هم جمله ای خطاب به افکار عمومی داخلی و خارجی برای دغدغه و نگرانی شان می نویسند.!
حکم این است که این سه جوان در جریان اعتراض های آبان ماه 98 براثر بمب گذاری 11نفر را کشتند . برخی چهره های سیاسی، رسانه ای، وکلای دادگستری و رسانه های داخلی و خارجی معترض به این حکم می گویند، این اقدام ثابت نشده و نباید حکم اجرا شود. موضوع تا آنجا بالا گرفته که برخی مسئولان کشورهای دیگر از جمله دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا هم به ،هشتک " اعدام نکنید" پیوسته است.
اینکه در کشورهای دیگر با معترضان چه رفتارهایی می کنند یا در همین کشورها هم حکم اعدام ، صندلی الکتریکی ، تزریق و .... وجود دارد، موضوع این تحلیل  اجتماعی، سیاسی نیست. هدف اصلی این نوشتارعدم اطلاع رسانی به هنگام، دقیق، صحیح و موثر است که در کشور ما در تمام چهل سال گذشته  متاسفانه جایگاه قوی نداشته و به نظر می رسد هیچ کس هم  به آن بهایی نمی دهد، گرچه همه حرفش را می زنند.!
سال گذشته برای رئیس دستگاه قضایی نوشتم ، باید در شیوه اطلاع رسانی این قوه و البته در دولت کنونی اصلاحات جدی صورت گیرد و افرادی در مصدر امر باشند که درک عمیقی از علم اطلاع رسانی داشته و دور اندیشی، انرژی و وقت کافی و  قدرت تحلیل داشته باشند. بی تعارف اطلاع رسانی در سراسر کشور و در استان های ما بسیار ضعیف و غیر علمی است.
فقط هم این مورد حکم اعدام نیست که چنین فضا یی برای آن ایجا شده است، بلکه در همین دو سال اخیر چند واقعه مهم در کشور روی داد که می شد " غیر از موارد بسیار استثنا" با زمینه سازی و اطلاع رسانی و آماده کردن اذهان عمومی در داخل و خارج عملکرد بهتری ارایه کرد. اکنون شرایط فضاسازیهای اعدام این سه جوان به جایی رسیده که گفته می شود، رئیس دستگاه قضایی دستور توقف آن را برای بررسی بیشتر صادر کرده است.
به خاطر داریم که در جریان افزایش قیمت بنزین به لیتری 3 هزار تومان، سقوط هواپیمای اوکراینی ،اعتراضات آبان ماه ، قرار داد 25 ساله با چین و....  در حوزه اطلاع رسانی درست عمل نشد و تبعات آن را هم در داخل و خارج از کشور شاهد بودیم. وقتی به موقع، دقیق،صحیح و موثر اطلاع رسانی نمی کنید، دیگرانی که بر امواج سوار هستند وارد صحنه شده و بهره برداری می کنند که پس از آن جمع کردن اوضاع بسیار سخت و اغلب ناممکن است. ناممکن از این منظر  که بر روی افکار عمومی به خصوص نسل جوان آثار مخربی دارد و سطح محبوبیت دولت و دستگاه قضایی و مجلس را  تنزل  می دهد.
اعتقاد راسخ دارم ، حتی اگر یک مدیر کل استانی ، یک شهردار و فرماندار قصد انجام و اجرای یک طرح ، پروژه،  برنامه، جشنواره، همایش بزرگ، عمران شهری و ابادانی و نظایر آن را دارد ، باید مکلف باشد ابتدا آن را به آراء مردم همان منطقه و استان و کشور بگذاردو اگر اکثریت مخالف بودند، خودسرانه عمل نشود.
در سطح ملی که موضوع فوق العاده حائز اهمیت است و بدون تردید اگر قرار باشد کاری مرتبط با حقوق ملت، منافع عمومی و آینده سرزمین تصمیم یا اقدام بشود، حتما باید به نظرسنجی، نظر خواهی و آرای مردم گذاشته شود.
باید شورای عالی اطلاع رسانی در دولت ، دستگاه قضایی، مجلس و حتی در وزارتخانه ها و استانداری ها که صد درصد محتوایی و کارآمدی موثری داشته باشد ایجاد شود تا در چنین مواقع حساسی آینده نگری کرده و با ایده ها مناسب جلوی فضاسازی ها گرفته شود.
معلوم نیست چرا برخی مسئولان در پایتخت و استان ها این جمله پر معنای بنیان گذار نظام را رعایت نمی کنند که مردم محرم انقلابند و باید هر آنچه انجام داده اید یا قصد انجام دارید به مردم بگویید.  چرا برای حوادثی که بر شمرده مردم را محرم نمی دانید  و این مسائل در شورای عالی اطلاع رسانی بررسی و منتشر نمی شود.
پرسش نویسنده بعنوان یک روزنامه نگار با حدود چهل سال سابقه فعالیت در همه رسانه های کشور این است که ، چرا همیشه با تاخیر و ناقص اطلاع رسانی می شود و چرا پیش از هر اقدام و تصمیم و انتشار مطلبی زمینه سازی های لازم انجام نمی شود." این مهم یک اصل فوق العاده جهانی در علم اطلاع رسانی و هنر خبر دهی است".؟ واقعا چرا
......
مجید محمدپور- نویسنده، روزنامه نگار و استاد علوم ارتباطات

منبع : گیلان 24

برچسب ها : وقتی اطلاع رسانی درست، جدی گرفته نمی شود

تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نگردیده است