سرمقاله، ۱۷تیر ۱۳۹۹ ساعت ۱۱:۳۲

عطف به ما سبق ارزی

نرخ ارز، بازگرداندن ارز صادراتی، ارز چند نرخی و قاچاق آن در دوسوی مرزها " وارد و خارج کردن ارز " به خصوص دلار آمریکا این روزها بحث داغ محافل اقتصادی و پولی کشور است.

با افزایش نرخ دلار آمریکا به بیش از 22 هزار تومان که در تاریخ پولی و مالی ایران بی سابقه است همه توجهات مدیران بانک  مرکزی، دولت، مجلس ، دستگاه های نظارتی و کارشناسها و فعالان اقتصادی معطوف به این مساله شده است که باید ارز ناشی از صادرات با فوریت و جدیت به کشور باز گردد. یک مقام قضایی امروز در این باره گفته است، با کسانی که ارز صادراتی را باز نگردانند به شدت برخورد خواهد شد. ( حداقل برای ما مشخص نشده که چرا مسئولان در قوای سه گانه تصمیم ها  را تا این حد دیر هنگام گرفته و بعد هم مشرو ط به زمان شده و بعد از دو ، سه ماه به فراموشی سپرده می شود!؟) . از آنجایی که  عنوان واژه پر معنای" به شدت برخورد می شود" از زبان مدیران و مسئولان زیاد تکرار شده است ، واقعیت قضیه این است که حتی صادر کننده های جزء هم به این اظهارات دیگر توجهی نمی کنند. دستگاه نظارتی و قضایی باید عوامل قاچاق ارز و کسانی که کالا را با نرخ ارز 4200 تومان تولید و صادر کرده و ارز حاصله را بازگشت نداده اند یا افراد صاحب نفوذ متعددی در جریان پولی و مالی کشور که ارز دولتی را دریافت و اقلام غیرضروری که منفعت بیشتری برای آنها داشته، وارد کرده اند را با دقت زیاد شناسایی و از مسیر رسانه ها به مردم معرفی و همه ارز حاصله را از حلقوم شان بیرون بکشد.
از سوی دیگر بسیاری از قوانین و مصوبات و دستورالعمل ها مشمول گذشته افراد و تخلفات متعدد شان نمی شود" یعنی عطف به ما سبق " نیست و از همان تاریخ که تصویب شد به جریان می افتد، در حالی که همه مصوبه ها و بخشنامه ها باید شامل فعالیت های گذشته هم بشود. افکار عمومی اغلب تصور می کنند ، در گذشته خود حضرات یا بستگانشان و دوستان حزبی و جریانی شخصا یا به نیابت اقدام های تخلف آمیز این چنینی انجام داده و مشمول برخوردها نمی شوند و از همان تاریخ اعلام با نوعی هشدار که تخلف نکنید را اجرایی می کنند.!!
آمارهای رسمی تا امروز حاکیست ،هم اکنون 27 میلیارد دلار ارز صادراتی دو ، سه سال اخیر به کشور بازگردانده نشده و همین امر موجب به هم ریختن بازار ارز و عدم تناسب بین عرضه و تقاضا شده است. حالا این تحریم ها و مشکلات در آمدی و عدم فروش نفت و عدم امکان برگرداندن ارز را به این معضل اصافه کنید.!.
دراین میان خانواده هایی که دانشجو، محقق، بیمار در خارج از کشور دارند با این وضعیت حاد ارزی  دچار بحران و استرس فراوان شده اند و در ظاهرکسی هم پاسخگوی این خانواده ها نیست.
واقعیت این است که شما به عنوان دولت و مجریان امر  نمی توانید بگویید، کسی برای ادامه تحصیل به کشورهای دیگر نرود یا درمانش را همین جا در کشور انجام دهد ، بلکه باید بعنوان مجری امر همه زمینه های را برای رفاه مردم فراهم کنید. فرافکنی و یا فرار به جلو حلال مشکل نیست بلکه باید با تدبیر، اقتدار ، نظارت و مراقبت نظم را درجامعه حاکم کنید.  همه کسانی که در چهل سال اخیر ارز دولتی گرفته اند و کالا وارد نکرده یا کالای دیگری را وارد کردند و آنهایی که ارز را به هر شکل و شیوه ای قاچاق می کنند  یا بازار را دچارالتهاب می کنند باید در برابر قانون و اقتدار دستگاه قضایی جوابگو باشند. در  این مسیر هر گونه چشم پوشی و مسامحه و گذشت خیانت با اموال عمومی ، کشور و نظام است.
مدیر مسئول – 17 تیر 1399

منبع : گیلان 24

برچسب ها : عطف به ما سبق ارزی

تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نگردیده است