بعلاوه نگاه رسانه،

توسعه فعالیت های صنعتی گیلان با کمبود زمین مواجه است

شبکه خبری گیلان 24 و نشریه واکنش: رییس سازمان صمت گیلان گفت: با توجه به کمبود زمین در استان برای توسعه فعالیت های صنعتی باید اراضی مستعد آماده سازی شود.


فرهاد دلق پوش در جلسه کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید بررسی و رفع مشکلات زیرساختی شهرکهای صنعتی استان را مورد تاکید قرار داد و گفت: رفع مشکلات شهرک به شهرک و نواحی صنعتی و عارضه یابی آنها در دستور کار کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید در سال جهش تولید است.

وی با بیان اینکه کمبود زمین صنعتی؛ زنگ خطری برای توسعه فعالیت‌های صنعتی در گیلان است، تصریح کرد: به شدت نیازمند تمهیدی ویژه برای پیشگیری از این چالش صنعتی در سطح استان هستیم. برای استقبال از سرمایه گذاران صنعتی و ایجاد اشتغال در این حوزه، بایستی اراضی مستعد ابتیاع و آماده سازی شود.  

دبیر کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید گیلان؛ ضمن مطالبه، احصاء مشکلات نواحی و شهرکهای صنعتی از مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی گیلان، فعال‌سازی کلینیک صنعتی برای عارضه یابی دقیق مشکلات خواستار شد و گفت: مهیا کردن فضای سبز دلپذیر و زیبا سازی شهرک های صنعتی برای جذب سرمایه گذاران باید در دستور کار آن شرکت قرار گیرد.  

وی تاکید کرد: در بسیاری از کشورهای پیشرفته صنعتی، در ورودی شهرک های صنعتی ویترینی از محصولات تولید شده واحدهای صنعتی مستقر در آن شهرک ها به صورت نمایشگاه دائمی با مشخصات کامل وجود دارد. پیشنهاد می‌شود برای ورودی شهر صنعتی سفیدرود و شهر صنعتی رشت، نظیر این نمایشگاه‌ها در راستای حمایت از تولیدات داخلی با همکاری واحدهای صنعتی مستقر در همان شهرک ایجاد شود.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان گیلان در این جلسه کارگروه به بررسی مشکلات شهرک صنعتی سفیدرود پرداخت و گفت: ۹۷ واحد صنعتی در شهرک سپیدرود فعالیت دارد و دارای امکانات فیبر نوری، گاز، برق مناسب و کانال کشی فاضلاب است و تصفیه خانه فاضلاب صنعتی این شهرک در حال احداث است و در سال گذشته ۱۱ واحد صنعتی جدید در شهرک سفیدرود به بهره‌برداری رسیده‌اند
نگاه رسانه:
رئیس سازمان صمت گیلان  خوب است اعلام کند در استانی که محور کشاورزی و قطب  تولید برنج و چای کشور و در عین حال می تواند قطب گردشگری ایران و منطقه خاورمیانه باشد ، چرا اساسا این همه به دنبال زمین برای توسعه صنعت است.
به نظر نویسنده همین صنایع که در استان گیلان هست به خوبی مدیریت و کارآمد شوند . اینگونه نباشد که آمارهای رسمی و غیر رسمی از ناتمام ماندن دهها صنعت مهم و تعطیلی درصدهای بالایی ازصنایع موجود باشد. وقتی صنایع موجود ورشکسته یا مقروض هستند و کارگران یا حقوق درست دریافت نمی کنند یا بعضا بیکار می شوند، با چه سیاستی به دنبال توسعه صنعت هستیم.
نویسنده یکی از مخالف سرسخت توسعه صنعت در گیلان و مازندران است. استان هایی که زمین آن زرخیر است و به جای صنعت در این استان ها فقط گل و گیاه ، برنج و چای کشت کنید و  صنایع بسته بندی این محصولات را برای صادرات به کشورهای دیگر فراهم سازید.
در این باره چنانچه کارشناس ها ی مرتبط ، کارمندان، روزنامه نگاران، صاحبنظران و محققان حرف و سخنی برای انتشار با هدف تنویر افکارعمومی دارند، آماده انتشار هستیم.
نشریه واکنش و شبکه خبری گیلان 24 به شدت طرفدار حفظ اراضی گیلان ، توسعه زراعی ، توسعه گردشگری ، توسعه پرورش گل و گیاه و اقدام هایی نظیر آن هستند و مدیریت این رسانه به زودی یک تشکل در این راستا تاسیس می کند.
م، محمدپور / مدیر مسئول رسانه / 10 خرداد 99

منبع : گیلان 24

تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نگردیده است