شهردار رشت در جمع مدیران خبرگزاریها،

هر روز در رشت با بحران مواجه شده ام!

شبکه خبری گیلان 24 و نشریه ی منطقه ای واکنش: بی‌ ثباتی مدیریتی و تغییرات مداوم مدیران از آسیب های جدی مدیریت شهری است و تاکنون رشت خسارت های بسیاری از این عدم ثبات دیده است.

دکتر ناصر حاج‌ محمدی در دیدار با سرپرستان خبرگزاری های استان گیلان در دفتر کارش گفت: رشت ۱۱ ماه با سرپرست اداره شده است و پس از آن زمانی من کار را تحویل گرفتم بسیاری از پروژه‌ها خاتمه پیمان به اصطلاح ماده ۴۸ شده بودند و خسارت های سنگین به شهرداری وارد شده بود.

وی افزود: من وارث بدهی ۸۰۰ میلیارد تومانی شهرداری شدم و از روزی که شروع به کار کردم تقریباً همیشه با بحران در رشت رو به ‌رو شدم.

شهردار رشت با اشاره به اینکه دوست دارد با رسانه‌های گروهی بیشتر در ارتباط باشد گفت: اما متاسفانه فشارهای بسیاری را تحمل می‌کنم و بحران‌سازی ها، تنوع کار، کمبود فرصت و بسیاری موضوعات از این دست این فرصت و امکان را تا کنون نداده که بیشتر با شما دیدار و گفت‌و گو داشته باشم.

حاج محمدی خاطر نشان کرد: مجموعه‌ی شهرداری رشت از سال ۹۸ به طور مداوم با اتفاقات گوناگون و عجیب و غریب دست و پنجه نرم کرده است. تا آمدیم مسائل رشت را بررسی کنیم گرفتار مصیبتی شدیم که ۳۵ سال دامنگیر رشت بوده و لندفیل سراوان که یکی از بزرگترین مرکز دفن زباله کشور محسوب می‌شود فکر و ذهن ما را به خود معطوف کرد و وقتی من شهردار شدم تابلوی روز شماری نصب شده بود که حدود ۱۰۰ و اندی روز را نشان می‌داد بدین معنا که می بایستی در این مدت باید حل شود و خدا خواست با برنامه ریزی و سرکشی مداوم اتفاقات خوبی هم رقم خورد و تصفیه‌ خانه‌ای که از سال ۱۳۹۵ قراردادش منعقد شده و تا تیرماه ۹۸ کمتر از ۱۰ درصد پیشرفت فیزیکی داشت اکنون بیش از ۹۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد.

وی مسئله دیگر را موضوع افزایش قیمت بنزین و تبعات پس از آن دانست که به شدت شهرداری رشت را متاثر کرد و این افزایش قیمت سبب کاهش درآمدها و افزایش هزینه ها در شهرداری شود.

دکتر حاج‌محمدی در ادامه اظهار کرد: در ادامه با بحران برف رو به ‌رو شدیم و شهرداری و همکارانمان با جدیت تمام و در حد توان خود پنج شبانه‌ روز درگیر شدند و زیرساخت معابر شهری و فضای سبز آسیب جدی دیدند و به دنبال آن موضوع شیوع ویروس منحوس کرونا پیش آمد و شهرداری مجبور به رعایت پروتکل های بهداشتی گردید و نسبت به کاهش حضور کارمندان اقدام نمود و درآمد شهرداری به شدت کاهش یافت به گونه ای که اسفندماه که یک چهارم بودجه شهرداری را تامین می کرد کاهش شدید داشت و فشار بسیار سنگینی بر مدیریت شهری وارد نمود.

شهردار رشت گفت: موضوع مصائب کرونا هنوز تمام نشده است که با چالش جدیدی بنام طرح سوال از شهردار مواجه شدم.

پیش از این به من گفته‌بودند که کار شهردار در شهر رشت از کلیه شهرهای دیگر کشور سخت تر است اما هرگز تصور چنین وضعی را نداشتم.

دکتر حاج‌محمدی ضمن توجه دادن نمایندگان خبرگزاری های استان گیلان به مجموعه فعالیت هایی که در شهرداری رشت در طول زمان تصدی وی انجام شده است، به تشریح اقدامات انجام شده از ابتدای حضورش در رشت تاکنون پرداخت و آن را اقداماتی قابل دفاع توصیف کرد.

گزارش شهردار به نمایندگان رسانه‌های گروهی حاضر در این نشست شامل اقدامات انجام شده در لندفیل سراوان، اجرای تصفیه‌خانه زباله‌ها، پروژه‌‌های توسعه کارخانه کود آلی، پروژه‌ های سرمایه‌گذاری از جمله فیبرنوری، پارک آبی گیل لند که بزرگترین پروژه سرمایه‌گذاری تاریخ شهر رشت است و هم‌اکنون قرارداد آن به امضا رسیده است ، تنظیم تفاهمنامه با قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا ، پیگیری اجرای طرح تراموای شهری ، اصلاح و توسعه فضای سبز، پروژه‌های عمرانی از جمله نهضت آسفالت و...بوده است.

وی در پاسخ به پرسش مهم یکی از سرپرستان خبرگزاری های استان گیلان مبنی بر دخالت های موجود در عزل و نصب و فشار بر شهردار از طرف شورا گفت: تقریبا این موضوع در شهر رشت مرسوم بوده و به عنوان ابزار قدرت از آن استفاده می شده و این موضوع باعث بی ثباتی مدیریت و از بین رفتن ابتکار و نوآوری در شهرداری شده و باعث روزمرگی و بی انگیزگی در بین انگیزگی مدیران گردیده بود

حاج‌محمدی گفت: شورای شهر برانگیخته شده از متن جامعه و مردم است و اصلی‌ترین کار آنها هم نظارت بر کار شهرداری است اما قانون مشخص کرده که شورا در عزل و نصب ‌ها نباید دخالت کند شاید نظر مشورتی بدهد اما مستقیماً نمی‌تواند عزل و نصب کند و دخالت شورا در انتصابات در هیچ جای قانون اشاره نشده است.

****

از سوی دیگر علیرضا قانع در نشست مسئولان روابط عمومی معاونتها، مدیریت ها، مناطق و سازمانهای شهرداری رشت که همزمان با فرا رسیدن هفته ارتباطات و روابط عمومی برگزار شد، با اعلام این مطلب گفت: تعداد خبرهایی که در پایگاه اطلاع رسانی شهرداری رشت نسبت به سنوات گذشته استفاده شده، در دوره جدید ۱۲۰۰ خبر بوده که به طور میانگین روزی هشت تا ۱۰ خبر در سایت بارگذاری شده است.

وی اظهار امیدواری کرد که با حمایتهای شهردار محترم نسبت به تهیه امکانات مناسب در جهت ایجاد خبرگزاری شهر حرکت کنیم.

قانع گفت: داشتن یک استودیوی اختصاصی، اتاق خبر و امکانات تولید فیلم و کلیپ می تواند مدیریت ارتباطات شهرداری رشت را به سمت حرفه ای شدن پیش ببرد.

وی ادامه داد: برای امسال مدیریت ارتباطات و امور بین الملل شهرداری برنامه ای مدون و عملیاتی برای هر یک از حوزه های اطلاع رسانی، تشریفات و امور بین الملل به شهردار محترم ارائه نموده و امیدواریم همچون همیشه از حمایتها و راهنمایی های ایشان برخوردار باشیم.

مدیر ارتباطات و امور بین الملل شهرداری رشت در بخش دیگر از سخنانش روابط عمومی ها را قلب تپنده یک سیستم و پل ارتباطی بین مردم و مسئولان دانست و گفت: با توجه به حساسیت کار در روابط عمومی کوچکترین اشتباه ممکن است به صورت جریانی بزرگ جلوه گر شود.

وی سپس با قدردانی از شهردار رشت گفت: تسلط و اشرافی که ایشان به کار روابط عمومی دارند دلگرم کننده است و ما امیدواریم با پشتیبانی دکتر حاج محمدی بتوانیم با دستورالعمل واحد و شیوه نامه مشخص تهیه شده که برای روابط عمومی ها ارسال گردیده، روابط عمومی های زیر مجموعه شهرداری رشت را هماهنگ تر کنیم.

قانع در پایان خاطر نشان کرد: کار در روابط عمومی علی رغم همه ی سختی ها لذت بخش است و من امیدوارم همکارانم در روابط عمومی معاونت ها، مدیریت ها، مناطق و سازمانهای تابعه شهردار تلاش کنند سطح آگاهی و دانش علمی خود را با مطالعه تخصصی و علاقه مندی افزونتر نموده و زیرپورتال های سایت اطلاع رسانی شهرداری رشت با شیوه نامه ارسالی ما هماهنگ تر باشند.

در این نشست شهردار رشت رهنمودهای خود را برای مسئولان روابط عمومی زیرمجموعه شهرداری ارائه کرد و همچنین برخی از مسئولان روابط عمومی ها نیز دیدگاه های خود را در زمینه های مورد بحث بیان کردند
زهرا رضائی - جانشین نشریه واکنش و شبکه خبری گیلان 24

منبع : گیلان 24

برچسب ها : شهردار رشت مدیریت بودجه بحران

تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نگردیده است