3 بیماری همزمان،

هموطنان تعطیلات پیش رو به گیلان سفر نکنند

قصد ترساندن بی مورد شما مردم خوب کشورمان را ندارم، اما توصیه موکد من بعنوان یک روزنامه نگار این است که در تعطیلات پیش رو" عید سعیدفطر " به گیلان سفر نکنید.

واقعیت این است که مدافعان پر تلاش حوزه سلامت استان طی سه ماه گذشته به علت حضور مداوم در مراکز درمانی به شدت خسته  و فرسوده شده اند و توان پذیرش بیماران جدیدی در استان را ندارند. از سوی دیگر استان گیلان این روزها علاوه بر شیوع کرونا با عرضه زیاد باقلا و سبزی های محلی شاهد شیوع دو بیماری دیگر به نام های فاویسم و فاسیولا است. بیماری فاویسم که نوعی بیماری کم خونی است بر اثر مصرف باقلای خام که در سراسر گیلان خوردن آن بسیار رواج دارد یک زمینه نگرانی مهم برای مردم منطقه و حوزه پزشکی است. علاوه بر این با عرضه انواع سبزی های محلی بیماری فاسیولا هم نسبت به سالهای قبل شیوع محسوسی تری دارد.

رئیس مرکز تحقیقات بیماری‌های گوارش و کبد استان گیلان با اشاره به مهم‌ترین علائم بیماری "فاسیولا" گفت: در مرحله ورود این انگل به کبد، فرم حادّ بیماری ظاهر شده که فرد دچار تب، خارش شدید، درد معده و حالت تهوع و استفراغ می‌شود اما وقتی انگل وارد کبد شد این علائم دیگر از بین می‌رود.
دکتر فریبرز منصورقناعی در حاشیه برگزاری دومین کنگره بین‌المللی و نهمین کنگره سراسری انگل‌شناسی و بیماری‌های انگلی ایران اظهار کرد: فاسیولا یک بیماری انگلی است که تخم این انگل از طریق سبزیجات محلی معطری که در شمال کشور وجود دارد، منتقل می‌شود.
این فوق تخصص گوارش و کبد دانشگاه علوم پزشکی گیلان با اشاره به اینکه انگل فاسیولا می‌تواند بیش از 10 سال در کیسه صفرا و مجاری صفراوی باقی بماند، تصریح کرد: این انگل پس از تخریب سلول‌های کبد وارد مجاری صفراوی داخل کبد شده و از آنجا خود را به مجرای صفراوی اصلی بدن رسانده یا حتی وارد کیسه صفرا شود.،
در کنار این دو عامل بیماری، باید ویروس بسیار شایع کرونا را اضافه کرد،کرونایی که در ایران بعد از قم ، گیلان دومین استان شایع محسوب شد و اولین کادر پرستاری کشور هم در این استان که اهل بخش کلاچای شهرستان رودسربود، جانش را از دست داد. گرچه گفته می شود برخی شهرستان های استان مانند سیاهکل یا رضوانشهر در وضعیت سفید هستند  ، اما دیگر مناطق ورود به استان گیلان شرایط خوبی در خصوص کرونا ندارند و بهترین شرایط رعایت شیوه های موثر فاصله گذاری اجتماعی، عدم مسافرت و در صورت لزوم در خانه ماندن است.
با اعلام وضعیت پایدار بیماری کرونا در کشور و در استان گیلان، مردم که از هفته ها ماندن در خانه خسته شده بودند، چند روزی است که وارد بازار و خیابان ها و محلات شده اند و همین امر موجب شکننده شدن پایداری ابتلای به ویروس کرونا شده است.
برخی مسئولان استان از جمله فرماندار رودسر که اولین شهرستان در شرق گیلان و در همسایگی رامسر استان مازندران است امروز دوشنبه 28 اردیبهشت ماه به مردم کشورمان توصیه کرد، به این شهرستان سفر نکنند. رودسر از مناطقی است که همچنان در وضعیت قرمز بوده و مانند استارا که در غرب استان گیلان شرایط مشابه ای دارد ، نیازمند رعایت بیشتر ورود و سفر هموطنان هستند.
بیماری فاویسم و فاسیولا از بیماریهای واگیردار محسوب نمی شوند، اما افزایش درصد مبتلایان به این بیماری ها در کنار کرونا به خودی خود، نگرانیها را بیشتر کرده است.
بهترین کار این است که مردم  سفر خود به شمال کشور و گیلان را به تابستان  در شرایط کنترل کامل بیماری ها موکول کنند به خصوص آنکه در تابستان از فاویسم و فاسیولا خبری نیست و به یاری حق کرونا نیز نابود خواهد شد.
مجید محمد پور –  مدیر مسئول

منبع : گیلان 24

برچسب ها : کرونا فاسیولا فاویسم مسافرت گیلان تعطیلات

تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نگردیده است