یادداشت روز،

پیام واحد به افکارعمومی داده شود

نمودارها و آمارهای رسمی در سراسر کشور از جمله در استان گیلان که این استان اوایل اسفند ماه بعد از "قم" دومین استان بحرانی ایران در موضوع ویروس کرونا بود، حکایت از بهبود نسبی در عین حال بسیار شکننده دارد.


به قلم: مجید محمدپور- نویسنده، روزنامه نگار و استاد علوم ارتباطات

  مردم و مسئولان به خوبی آگاهند، کووید19 به طور فراگیر و بسیار فعال در ورودی و خروجی خانه ها و سازمان ها، در بازار و ارگانهای دولتی با هشیاری تمام  به انتظار نشسته است و با کسی شوخی ندارد. تعداد رو به افزایش  روزانه مبتلایان و تعدد زیاد کشته شدگان در ایران و جهان، چهره زشت و مرگبار ویروس را در جای جای کره زمین نشان می دهد، از این روی تا ریشه کنی کامل ویروس  باید احتیاط های گسترده را مراعات کنیم ، به ویژه آنکه ایران به علت تحریم ها و سقوط ناگهانی بهای نفت به بشکه ای کمتر از 10 دلار باید احتیاط  ها را مضاعف و حفظ شرایط سلامت را الزامی و تداوم بخشد..
امروز یکشنبه هفدهم فروردین ماه  در فضای مجازی اعلام شد، در بیمارستان رازی رشت مرکز استان گیلان جشنی بر پا شده است، به این خاطر که هیچ مراجعه کننده ای برای درمان کووید 19 نداشته و هم اکنون 40 نفر از مبتلایان در این مرکز درمانی بستری هستند. بیمارستان رازی تا هفته قبل هر روز شاهد مراجعه دهها نفر و بستری شدن تعدادی از مبتلایان بود به شکلی که فضای بیمارستان پاسخگو نبود و در محوطه آن ، بیمارستان صحرایی 200 تختخوابی راه اندازی شد.
پزشکان و متخصصان علم پزشکی ، روان شناسان و جامعه شناسان مکرر و موکد در فضای مجازی اعلام می کنند، علت توفیق در کنترل نسبی بیماری و کاهش مراجعان یا قطع مراجعه در یک بیمارستان در شهری که بالاترین بحران کرونا را داشت ، رعایت اصول بهداشتی و مهم تر از آن قرنطینه های مستمر و خود خواسته مردم به دنبال اطلاع رسانی های درست و فزاینده رسانه ها و سخنگویان بهداشت و درمان و مدیران اجرایی بود.
در همین حال وزیر بهداشت و درمان ، رئیس شورای عالی نظام پزشکی،  بسیاری از پزشکان در داخل و حتی خارج از کشور به صورت فردی یا جمعی طی نامه ها و پیام های به دولت و در صدر آنها  از رئیس جمهوری خواسته اند تا فعالیت های اقتصادی و اداری کم یا پر خطر را  برای کنترل بیشتر و اطمینان بالاتر تا پایان فروردین ماه متوقف باشد.
رئیس جمهور هم امروز در ستاد ملی مبارزه به بیماری کرونا اعلام کرد: دو سوم کارمندان باید از ابتدای هفته سر کارشان حاضرباشند و از شنبه 23 فروردین ماه فعالیت های " کم خطر" در استان ها و از اواخر همین ماه  با توجه به مفاد پروتکل موجود " یعنی رعایت نکات بهداشتی و فاصله گذاری ها " و نظایر آن باید شروع شود.!
در این میان افکار عمومی دچار نوعی گله مندی، سرگیجه و بلاتکلیفی شده اند و مدیران اجرایی و مسئولان حوزه پزشکی هم جرائت نمی کنند بیش از اینها به فرامین صادره اعتراض کنند - توضیح در این باره لازم نیست.
مدیران کشور در همه سطوح آگاه باشند که در این شرایط حساس و شکننده باید یک پیام واحد به جامعه داده شود. اینکه از یک سو به مردم گفته شود ، رعایت کنید و در خانه هایتان بمانید و در مقابل یک سوم و سپس دوسوم فعالیت های دولتی اعلام می شود، تناقص سخت و غیر ممکنی است.!؟
این غیر ممکن بودن را به شفافیت امروز در خیابان های تهران، گیلان ، مشهد، تبریز، اهواز،ساری، قزوین، شیراز و دیگر مناطق کشور مشاهده کردیم.!
واقعیت این است که بیش از سه میلیون و 500 هزار نفرعائله دولت است و اگر دو سوم آنها موظف باشند که سر کارشان حاضر باشند، همین آش و همین کاسه است و امکان کنترل و نظارت ناممکن به خصوص آنکه نیروهای انتظامی و بسیج و سپاه و البته کادر درمان 45 روز تمام در ایام نوروز درگیر این مشکلات دامنه دار هستند.؟!
ترددهای انبوهی که اکنون در معابر به صورت پیاده و اغلب سواره  وجود دارد، بی تردید همه زحماتی که از ابتدای اسفند ماه تا نیمه دوم فروردین بسیاری از مردم با در خانه ماندن رعایت کردند، بی حاصل و نتیجه عکس خواهد داد. مسئولان بیشتر در این خصوص تفکر و برنامه ریزی کنند.
فراموش نکنیم  خطر مرگبار ویروس کرونا نه تنها کم نشده است که  انبوه مبتلایان   غیر حاد در معابر رفت و آمد دارند و حجم حضور مردم در اماکن عمومی  و عدم امکان فاصله گذاری به خصوص در شهرهای پر تراکم مانند رشت ، انزلی ، استارا، لاهیجان  و تالش و...در گیلان و دیگر نقاط کشور موجب بازگشت قدرتمندانه و بسیار تلخ کووید 19 خواهد شد. لطفا دقت کنید.!
از سویی حتما و قطعا شهروندانی  مانند شخص نویسنده که نزدیک به 45 روز در خود قرنطینه شدن قرار گرفته اند با این تصمیم های مشکل آفرین برای امور جاری به اجبار وارد معابر عمومی شده و آن زمان دیگر امکان کنترل و نظارت مفهومی نخواهد داشت.
رئیس دولت زمانی اعلام می کنند، در مساله برنامه های کرونا، فعالیت های اداری و اقتصادی میان قوای سه گانه و مدیران وحدت و اتفاق نظر وجود دارد،  به نامه های و گله ها و اعتراض های متخصصان، کادر درمانی و جمعی از مدیران توجه بیش از پیش داشته باشند. این نامه ها و پیام ها از امروز با شرایطی که در شهرها به وجود آمد بسیار گسترده تر خواهد شد و بناچار باید در روزهای آینده منفعلانه تصمیم های دیگری اتخاذ کنید.
اقای روحانی شما و همه مسئولان و پزشکان می دانید که کرونا یک جنگ واقعی  بدون جبهه و خاکریز معین است و نمی دانید که دشمن از کجا حمله خواهد کرد و راه مبارزه به آن هم قرنطینه  برای مدت دو هفته است، کاری که باید اوایل اسفند ماه بعد از ظهور بیماری در قم انجام می شد و نشد.؟!
اکنون بخشی از قرنطینه در فروردین ماه  به صورت خویش فرمایی و آتش به اختیار انجام شده است و لذا زمینه ای فراهم شود که  این  اقدام تا آخر فروردین با همین آهنگ ادامه یابد و کارمندان بخش دولتی و بانکها و سایرین در خانه های خود بمانند.
به درستی آگاهید ، کادر درمان و همه سازمان های خدمت رسان خسته شده اند و مردم هم در خانه ها عوارض جسمی و روحی پیدا کرده و ادامه این فضا  به ویژه در آپارتمان ها و مناطق شهری بسته بسیار سخت شده است.
تا زمانی که واکسن ، قرص و شربتی برای درمان کامل  این بیماری تولید نشده، باید شرایط فعلی را با در خانه ماندن ها مدیریت کنیم و موفقیت همه در این راستا است .

نگاه دوم ، یک معادله بسیار ساده ............
این همه کارمند و نیروهای متخصص، فنی و خدماتی باید به چه منظوری و برای چه کسانی در محل کارشان حاضر شوند، وقتی اعلام می کنید- " مردم در خانه ها یشان بمانند".
وقتی مردم در خانه بمانند به بانک و اداره و سازمان و نهاد و ارگان نیازی ندارند ، چرا شما فرمان می دهید فعالیت ها به صورت یک سوم در اسفنده یا اکنون دو سوم فعالیت داشته  باشند.!!!
زمانی که کارکنان در سازمان ها، بانک ها و موسسه های دولتی سرکارشان حضور پیدا می کنند، به فعالیت اصناف " مغازه داران در همه مشاغل " نیاز است، لذا با چه هدفی معازه ها را تعطیل شدند. ؟
فروشگاه های کشاورزی ، تعمیراتی  و خدماتی ها، لوازم خانگی، پوشاک، طلا فروشی، مشاوران، کتاب فروشی ها، غذا خوری ها و .... چرا باید تعطیل باشند و مردم در خانه بمانند  واز سوی مقابل سازمان ها را فعال نگه داریم- این تناقص را چگونه باید معنا کرد.؟
شایسته است که مخاطبان هم نظرشان را دراین خصوص اعلام کنند

منبع : گیلان 24

برچسب ها : کرونا دولت تصمیم واحد افکار عمومی قرنطینه یادداشت روز مجید محمدپور

تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نگردیده است