قابل توجه مسئولان اجرایی و فرهنگی،

فعالان رسانه ای بدون حقوق را دریابید

شبکه خبری گیلان 24: این روزهای کرونایی که مردم سراسر جهان را خانه نشین کرده و خانواده های فاقد در آمد با مشکلات عدیده ای مواجه هستند، یک گروه از افراد در حوزه فرهنگ و رسانه در تنگنای شدیدی قرار گرفته اند.

شاید جمع کردن مشکلات فعالان فضای مجازی به علت تعدد رو به افزایش آنها و  انبوه جمعیت فعالان به این زودی ها  قابل حل نباشد، اما در شرایط سخت اقتصادی و معیشتی دولت و ملت، شایسته است مدیران اجرایی و فرهنگی از جمله استاندار و مدیر کل ارشاد به گرفتاریهای حاد مالی و شغلی معدود فعال رسانه های مکتوب گیلان توجه ویژه ای داشته  باشند.
یکی از این فعالان در غرب استان گیلان که خواست نامش فاش نشود با بیست سال سابقه  رسانه ای به اظهار خودش که بیشتر در بخش آگهی ها فعالیت داشته و دارد، با ارسال درد نامه ای نوشته است، به امید در آمدهای ویژه دهه فجر از طریق آگهیها و نیز عیدی بعضی مدیران یک سال تلاش کردم، اما با آمدن کرونا و تعطیلی بخش عمده ای از  فعالیت ها در جامعه ،اکنون در پایان سال خانه نشین شده و نه تنها از در آمد زایی هیچ خبری نیست که مدیران بخش های دولتی و نهادها بدون توجه به زحمات سالانه خبرنگار  و فعال رسانه ای بی توجه و بی تفاوت از کنار او عبور می کنند.!
وی که با 53 سال سن هزینه یک خانواده را می پردازد و حق بیمه اش از محل بازنشستگی پدر سالمندش پرداخت می شود، می افزاید: سال قبل از دکتر نوبخت درخواست کمک  بلاعوض داشت و رئیس برنامه و بودجه در نامه ای او را برای دریافت وام کم بهره به صندوق کارآفرینی معرفی کرد. اکنون با گذشت چهار ماه از آن در خواست کسی در این صندوق به نامه ایشان  توجهی ندارد. این فعال رسانه ای از مسئولان ارشاد و سازمان تامین اجتماعی کشور و استان گیلان در خواست بازنشستگی پیش از موعد با بیست سال سابقه دارد تا بتواند از این طریق به زندگی اش ادامه دهد.  واقعیت مساله در حوزه رسانه های مکتوب که اکنون به علت شیوع ویروس کرونا  تعطیل شده اند، این است که خودشان شرایط بسیار دشواری دارند و امیدی به ادامه حیات شان نیست. در استان ها مانند گیلان با 9 روزنامه و 50 هفته نامه که اغلب آنها پیش از کرونا به دلیل مشکلات مالی تعطیل کردند، این مشکلات مضاعف است و توان پرداخت حقوق منظم به نیروهای خود را ندارند و اگر یارانه وزارت ارشاد به خصوص در مورد روزنامه ها قطع شود، بدون شک آنها هم باید تعطیل کنند. البته نشریاتی که فقط در حوزه  آگهی و رپرتاژ  فعالند و تعدادشان در استانها اندک است با در آمدهای متناسب به هزینه ها، از این قاعده مستثنی هستند.
از سوی دیگر تعداد خبرنگاران یا فعالان بخش آگهی ها  در نشریات گیلان که فقط از طریق نشریه گذران زندگی دارند بسیار اندک است و جا دارد استاندار محترم و مدیر کل محترم ارشاد از طریق خانه مطبوعات استان این چند نفر معدود را شناسایی و برای حل مشکلات آنها چاره اندیشی اساسی بکنند.
سال گذشته هم یک خانم فعال رسانه ای که همسرش بعلت بیماری در خانه بستری است با همین شرایط طی نامه ای از اینجانب در خواست کمک مستمر از طریق مدیران استان را داشت که موضوع  ایشان به مدیران ارجاع اما تاکنون پاسخی دریافت نشده است..
اکنون امید است  خانه مطبوعات گیلان با پیشگامی خود ضمن یک فراخوانی این افراد را مستند شناسایی و به سازمان های مسئول و مقام های مرتبط استان معرفی و برای حل مشکلات شان چاره ای اندیشیده شود. هم چنین شایسته خواهد بود، مدیران نشریات بعد از شکست کرونا از طریق خانه مطبوعات یا با هماهنگی معاونت فرهنگی، مطبوعاتی ارشاد اسلامی گیلان در نشستی با حضور نمایندگان مجلس  و مدیران فرهنگی برای حل  این مشکل هم اندیشی کنند.
در خصوص فعال رسانه ای غرب گیلان که شب گذشته تلفنی با من صحبت کرد با استانداری و ارشاد گیلان گفت وگو خواهد شد.
م، محمدپور ، نویسنده، روزنامه نگار و استاد علوم ارتباطات 
 و مدیر مسئول نشریه ی منطقه ای واکنش

منبع : گیلان 24

برچسب ها : نشریات گیلان فعالان رسانه ای مشکلات تامین اجتماعی

تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نگردیده است