یادداشت روز، ۶فروردین ۱۳۹۹ ساعت ۴:۰۲

اقای رئیس جمهور، تساهل چرا – قاطعانه عمل شود

ویروس کرونا هر روز با جسارت و گستردگی پر شتاب بیشتر شهرها و خانه های ایرانیان را مانند مردم 193 کشور دیگر " به غیر از چین " فتح می کند و آمارهای رسمی داخلی از وزارت بهداشت حاکی است ، تعداد مبتلایان رسمی به 28 هزار نفر رسیده و در این شرایط هر 24 ساعت بیش از دو هزار نفر به کرونا مبتلا می شوند.

ادامه این روند با دهها نفر فوت شده  و آلوده شدگان غیر رسمی به ویروس که از مردمان خوب همین سرزمین هستند یک بحران عظیم است که با این سیاست ها و تصمیم گیری ها اگر تجدید نظری در برخورد با بیماری نشود، در روزها و هفته های آینده ممکن است خدای ناکرده منتظر یک فاجعه انسانی باشیم.
به قلم: مجید محمدپور، نویسنده، روزنامه نگار و استاد علوم ارتباطات

جناب روحانی، منابع غیر رسمی اظهار می دارند که صدها هزار نفر در آینده نزدیک به این بیماری مبتلا می شوند که انشاء الله همگی به سرعت شفا  پیدا کنند، اما شما  با چه کسی رودروایسی دارید که اینگونه رفتار می کنید.
اسفند ماه سال 98 که خبر کرونا تا حدودی فراگیر شد در جلسه هیات دولت می فرمائید" شرایط عادی در بخش دولتی ادامه یابد" و اوایل فروردین ماه اعلام کردید،  یک سوم کارمندان دولت در محل کار حاضر شده و به کار مردم برسند.
برادر بزرگوار، متوجه باشید که کشور یک میلیارد و 300 میلیون نفری هند که یک پنجم جمعیت جهان را دارد و شهر بمبئی پایتخت این کشور بزرگ با 29 میلیون جمعیت " برابر با بیش از یک سوم جمعیت ایران" به محض آنکه تعداد مبتلایان و فوت شدگان به چند ده نفر رسید از سوی دولت قرنطینه اعلام کرد. " مودی" نخست وزیر بلافاصله در تلویزیون ظاهر شد و ضمن در خواست از مردم برای ماندن در خانه هایشان از برخورد سخت پلیس و ارتش با متخلفان برای ورود به معابر خبر داد. در این کشور پرجمعیت جهان فقط داروخانه ها و مراکز غذایی باز هستند و انبوه مردم هندبه قرنطینه رفتند. در انگلیس و المان و دیگر کشورها هم اقدام های مشابهی در دستور کار قرار گرفته است.
نخست وزیر انگلستان دستور قرنطینه شدید را اعلام کرد و آلمان ها گفته اند با ادامه این روند  که تعداد مبتلایات و فوت شدگان رو به افزایش است ، احتمال دارد کروتا  یک سال آینده  در این کشورباقی بماند.  ایتالیا و بعضی کشورهای اروپایی که وضعیت  وخیمی دارند و مدیران این کشورها تدابیری اندیشیده اند، امیدوار هستند در مدت یک ماه بیماری را به کلی جمع کنند.
 به راستی چرا در کشور عزیزمان ایران که از بهمن ماه کرونا وارد شد ،هنوز که هنوز است باید یک سوم سازمان ها دولتی و موسسات و نهادها و امثال آن  در جریان تعطیلات نوروزی باز باشند و به کار مردم رسیدگی کنند.!
آقای رئیس جمهوری ، شما بهتر می دانید که جان مردم از هر مطاع دیگری مهم تر است ، حالا در این برهه حساس زمانی چه چیزی و کاری برای مردم مهم است که وارد سازمان های دولتی و نهادها شده و یا آنکه کارکنانی بیایند و در خدمت مردم باشند و هر دو سو به کرونا مبتلا شوند.؟!
اقای روحانی در گفت و گو با بسیاری از مردم به صورت تلفنی و بعضا حضوری در محل اقامتم ، افکار  عمومی از این تصمیم های شما ناراحت  بوده و اظهار می دارند: رئیس دولت باید شرایط را به درستی و قاطعانه مدیریت کند. اینکه عده ای از مردم از ابتدای اسفند ماه برای دور ماندن از بیماری خود قرنطینه شده اند و می خواهند سلامت باشند اکنون یک ماه در قرنطینه هستند و اگر این زمان ادامه یابد، در روزهای آینده ممکن است این جمعیت به هر علتی به ویژه خستگی مفرط وارد سازمان ها و ادارات و معابر عمومی شوند.
این در شرایطی است که سخنگوی دولت تازه امروز ششم فروردین به نقل از شما  ابلاغ کرد ، سفر‌های جدید ممنوع خواهد بود و وزرات کشور و نیروی انتظامی موظف شدند در این خصوص برنامه ریزی کنند.
علی ربیعی درباره مهمترین مصوبات جلسه امروز هیئت دولت درباره ویروس کرونا افزود: امروز وزیر بهداشت و درمان گزارشی ارائه کرد که بر اساس این گزارش تا حدود بسیار زیادی توانستیم موج اول شیوع کرونا را کنترل کنیم.
در همین حال سخنگوی وزارت بهداشت و درمان گفت: در یک روز گذشته 2200 نفر به تعداد مبتلایان اضافه شود و تعداد فوتی ها هم .......
ربیعی گفت: در جلسه امروز درباره نگرانی از موج‌های جدید شیوع کرونا بحث شد که بخش‌هایی از این می‌توانست با انتقال‌های سفر صورت بگیرد.
وی گفت : بنابراین رئیس جمهور امروز ابلاغ کرد، سفر‌های جدید ممنوع شود و وزارت کشور و نیروی انتظامی موظف شدند برنامه ریزی کنند و این ابلاغ اعلام خواهد شد و از تاریخی که اعلام می‌شود خروج از شهر‌ها بدون دلیل ممنوعیت خواهد داشت.
ربیعی افزود: در واقع موج جدید مسافرت‌ها دیگر امکانپذیر نخواهد بود و این تصمیم سختگیرانه به نفع مردم و در واقع برای خود مردم است.
ربیعی گفت: به هر حال تعدادی مراعات نمی‌کنند و با مسافرت ویروس را انتقال می‌دهند ، بنابراین تصمیم سختگیرانه برای این است که مردم از ایمنی بیشتری برخوردار باشند.
برادر من، همین اظهارات نشانگر آن است که با مردم تعارف دارید  و تا زمانی که از این ادبیات استفاده کنید ، عده زیادی به راحتی سفر می کنند. می گویند، در شمال یک ویلا یا خانه پدری دارند و در مسیر جایی پیاده نمی شوند و مستقیم در مفصد مستقر می شوند. شما و دولت و مسئولان  در تهران و استانها چگونه قادر خواهید بود این جمعیت و چنین فضایی را مدیریت کنید.  بی تعارف اینکه، این دیگر مشکلات اقتصادی، گرانی و تورم نیست که آنها را به درستی از تبعات تحریم ها بدانیم، این مقوله در دست خودمان است و اگر امروز قاطع نباشیم ، باید چندین ماه گرفتار کرونا باشیم که به نظر نمی رسد ، بسیاری از افراد جامعه چنین تحملی داشته باشند.
آقای رئیس جمهور، هم اکنون هم چنانچه  قرنطینه را ابلاغ کنید، بسیار دیر است ، اما یکبار از همین امروز ششم فروردین اعلام کنید - کشور تا بیستم ماه در قرنطینه کامل است و هیچ کسی در سراسر کشور به جز برای درمان و تامین غذا حق بیرون آمدن از خانه ندارد، ارتش و سپاه و نیروهای بسیجی هم همه شهرها و روستاها را کنترل کنند.
آیا می دانید ، هشت میلیون نفر در دوره اول سفرهای نوروزی به استان های مختلف از جمله به شمال ایران و البته  طی سه روز آخر اسفند ماه به گیلان و مازندران سفر کرده اند. این عده چه  سطحی از بیماری را با خود همراه دارند و مردم شمال را در گیر ویروس کرونا کرده اند و تا کی باید کادر درمان و  مردم جانشان را از دست بدهند.؟
این جمعیت عظیم در بازگشت به تهران چه شرایطی را برای پایتخت و سلامت مردم مرکز ایران  به وجود می آورند، تا آنجایی که برخی از همین افراد در عوارضی های بزرگراه های منتهی به شهرهای شمالی و غرب و جنوب می گویند، عید است و باید به سفر بیایند و به خودشان مربوط است.
این نوع ادبیات گستاخانه و بی ادبانه ناشی از رفتارهای دو و چند گانه مدیران بخش های مختلف کشور است که همچنان با سیاست های مدارا گرایانه  صحنه گردان هستند، در حالی که مدیران حوزه درمان از جمله شخص وزیر بهداشت و درمان در مصاحبه های تلویزیونی به شدت از این تصمیم ها عصبانی و در اظهارات شان این عصبانیت و نارضایتی را پنهان نمی کنند.
شما را به خدا و به جان هر کسی که دوست دارید، جناب روحانی بیایید ، از امروز همه کشور را قرنطینه کامل اعلام کنید و مشکل بیماری یا ویروس مهلک " کووید 19" را یک بار برای همیشه ببندید.
فضای مجازی شایعه کرده که در آینده  یک بیماری جدید به نام " هانتا"  وارد جامعه بشری می شود و اگر امروز با کرونا درست برخورد  نکنیم و به سرعت آن را زمین گیر و نابود نسازیم با بیماریها و ویروس های بعدی چه خواهیم کرد.
قاطعانه و بدون توجه به اظهارات این کارشناس و آن سیاستمدار که مسائل اقتصادی  و دیگر امور را اولویت دانسته  و مسائل را برای شما تبیین می کنند، دستور قرنطینه کامل را بدهید.
براساس مستندات موجود در همان هفته نخست اسفند ماه در تحلیلی اجتماعی در رسانه های مکتوب و مجازی برای شما نوشتم: اقای رئیس جمهور ، قم را قرنطینه کنید.  تبعات بی توجهی به این توصیه را که خیلی های دیگر شاید به شما کرده باشند، را دیدید. اکنون دیگر تجربه را تجربه نکنید که شرایط روحی مردم ما به هیچ وجه خوب نیست و نگاه به فیلم و سریال و طنز و گوش کردن به موسیقی حد و اندازه دارد. نمی خواهم به اتفاق ها در درون خانواده ها، تبعات شل کن، سفت کن برخورد با بیماری و روحیات جامعه توضیح بیشتری داده باشم.  جناب روحانی، کادر پر تلاش و پا به رکاب درمانی سراسر کشور، ا ز پزشکان گرفته تا سطوح دیگر با وجود کمکها و همدلی های همه اقشار خسته و کلافه است و باید کاری کرد.  بسم الله
مدیر مسئول – 6 فروردین 1399

منبع : گیلان 24

برچسب ها : کرونا رئیس جمهور قرنطینه مدیریت مردم کادر درمان عید مردم سفرها

تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نگردیده است