یادداشت روز، ۶فروردین ۱۳۹۹ ساعت ۱۰:۵۵

سریال پایتخت بسیار جذاب اما با بدآموزیهای متنوع

سریال بسیار جذاب و پربیننده پایتخت که از اول فروردین ساعت 9 شب مانند سالهای قبل از شبکه یک سیمای جمهوری اسلامی ایران پخش می شود از آن سریالهایی است که پیام های فاخر اجتماعی مناسبی دارد.

 بازیگران این سریال اجتماعی از جمله محسن تنابنده، احمد مهرانفر، مهران احمدی، بهرام افشاری و . .... به حدی نقش های خود را ساده، مردم پسند و عالی بازی می کنند که  نمی توان هر شب این نمایش جالب را تماشا نکرد.
موضوع تقویت و ترویج ازدواج و تداوم زندگی در هر سن و سال، احترام به بزرگترها در ژانر مثبت و منفی آن، تلاش برای معاش  و زندگی بهتر ، شاد نگه داشتن فضای خانه و محیط کار، توجه به امور دینی و مذهبی که در پنج قسمت قبلی و همین قسمت از سریال بسیار پررنگ دیده شده است.
با همه ی جذابیت های سریال پایتخت براساس آنچه در فضای مجازی از سوی مخاطبان بسیار واکنش دارد و مکرر تاکید شده است، در ششمین قسمت سریال که هم اکنون در حال پخش است، بد آموزی های بدی در دستور کار گردانندگان قرار گرفته است. فروش مواد مخدر به همین سادگی با در آمدهای هنگفت از جمله بد آموزی ها به قشر جوان و بیکار جامعه است .(اینکه وجود مواد مخدر در جامعه و خرید و فروش آن متاسفانه گسترش یافته و قابل چشم پوشی نیست ، اما جای آن  در یک سریال هرگز پسندیده نخواهد بود). ارسطو که چک بلامحل داشته و یکسال به زندان رفته پس از آزادی شغل مناسبی پیدا نمی کند و به فروش مواد مخدر روی می آورد. او در یک روز فروش مواد مخدر مثلا 10 میلیون تومان در آمد دارد! و القای این پیام به جامعه جوان و بیکار بسیار خطرناک است . پیامی که موجب می شود ذهن جامعه بیکار اعم از جوان و پیر را معطوف به خود می کند که  چرا برای در آمد بهتر و بیشتر مواد نفروشند.!!؟ متاسفانه مهرانفر که نقش ارسطو را بازی می کند در صفحه اینستاگرامی خود به حذف بخش های از سریال که او در حال شیوه های فروش مواد مخدر است ، انتقاد کرده است. در همین راستا عده زیادی از مخاطبان به این انتقاد ارسطو واکنش های تند و بعضا طنز نشان داده و به او انتقاد  کرده اند. هم چنین در بخش حج رفتن نقی معمولی یا برگزاری جشن نفس حرکت هایی در بخش موسیقی انجام می شود که مورد قبول مخاطبان نیست. برای این نوع مراسم ارزشی و دینی باید شعر و موسیقی مناسب ارایه شود و تعدادی زیادی از مردم نسبت به موسیقی های مجلسی یا حرکت های ضد ارزشی انتقاد شدید دارند. جشن نفس برای گرامیداشت فردی برگزار می شود که از دنیا رفته و یک یا چند عضو خود را برای زندگی دیگران اهدا کرده است و نباید آن را جشن عروسی اشتباه گرفت . بدتر آنکه در صحنه توزیع هدایای سفر حج که نقی همه هدایا را به همسر خود می دهد و باز بدتر آنکه حوله و مسواک هتل محل اقامت را از سفر حج برای اهل منزل آورده است" یعنی دزدی از هتل" از جمله بدآموزشی ها و ضد ارزشی کردن سفر حج است.ضمنا از این پس با انتشار این سریال هتل داران عربستانی که در جریان ماجرا قرار می گیرند " حتی به طنر" باید حواسشان را جمع کنند که حجاج ایرانی حوله های هتل شان را خارج نکنند و این مقوله در شان یک ایرانی و یک حاجی مسلمان نیست!!؟..
از این روی شایسته است ، محسن تنابنده و جناب سیروس مقدم  مدیران اصلی تهیه این سریال که  بی تردید از تواناترین و بهترین بازیگران و کارگردان های سینما و تلویزیون ایران به شمار می روند به این نکات مهم توجه خاص کنند و در قسمت های بعدی با حفظ جذابیت داستان سریال، از بد آموزی ها در جامعه پرهیز شود نظر شما چیست.؟.
مجید محمدپور-  نویسنده، روزنامه نگار و استاد علوم ارتباطات

منبع : گیلان 24

برچسب ها : سریال پایتخت بدآموزیهای متنوع

تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نگردیده است