بسته اخبار کرونایی گیلان،

موج دوم شیوع ویروس کرونا خطرناک تر خواهد بود

شبکه خبری گیلان 24: فرماندار صومعه سرا موج دوم شیوع ویروس کرونا را خطرناک تر از موج نخست دانست و تاکید کرد: همه مصوبات و تصمیمات جلسات کنترل شیوع این ویروس پابرجاست و الزام قانونی دارد.


سید جلال سیدمحمدی با بیان اینکه خوشبختانه از آغاز شیوع ویروس کرونا هم اکنون وضعیت شهرستان آرام و مطلوب است، افزود: در طی این مدت ۱۷۹ نفر به دلیل بیماری های تنفسی به بیمارستان امام خمینی(ره) صومعه سرا مراجعه کرده اند که از این تعداد ۱۳۰ نفر در بخش ایزوله بستری شدند.

فرماندار صومعه سرا با اشاره به جان باختن ۴۳ نفر بر اثر بیماری های تنفسی طی مدت مذکور، یادآور شد: یگان های پزشکی و امدادی ارتش جمهوری اسلامی در سطح شهرستان صومعه سرا مستقر هستند و با همکاری سپاه و بسیج در راستای بسیج همگانی کنترل و پیشگیری از کرونا، در دو نقطه از ورودی شهر صومعه سرا از همه خوردروها و مردمی که در حال تردد هستند، غربالگری و تب سنجی به عمل می آورند.

سیدمحمدی با بیان اینکه نیروی های امدادگر جمعیت هلال احمر تاکنون ۵۳ روستای شهرستان صومعه سرا را گندزدایی و ضدعفونی کرده اند، یادآور شد: شرایط مطلوب شهرستان در حال حاضر نشان دهنده مدیریت همه عوامل، امکانات و ظرفیت ها در راستای پیشگیری و کنترل بیماری کرونا است.

وی موج دوم شیوع ویروس کرونا را خطرناک تر از موج نخست دانست و تاکید کرد: همه مصوبات و تصمیمات جلسات کنترل شیوع این ویروس پابرجاست و الزام قانونی دارد که از مردم، بازاریان و اصناف تقاضا داریم با رعایت قوانین و مقرارت اعلام شده در جهت کنترل موج دوم نیز ما را همراهی کنند.

فرماندار صومعه سرا با بیان اینکه از زمان شیوع ویروس کرونا تاکنون ۵۸ واحد صنفی مختلف در شهرستان پلمب شده است، گفت: همه بازارهای محلی و صنوف غیر ضروری این شهرستان نیز تا نیمه نخست فروردین تعطیل است. اصنافی هم که براساس تصمیم ستاد کنترل ویروس کرونا باز بوده و به مردم خدمات می دهند باید راس ساعت ۱۹ هر روز تعطیل کنند؛ در صورت عدم رعایت این مقررات با این واحدها نیز برخورد قانونی می شود

***
ستاد مقابله با کرونای شهرستان رشت طی اطلاعیه‌ای از تعطیلی فعالیت کلیه اصناف به استثنای صنوف زیر خبرداد. :
در اطلاعیه آمده است: واحدهای صنفی ذیل از این تعطیلی مستثنی بوده و با رعایت کامل پروتکل‌های بهداشتی اعلامی از سوی دانشگاه علوم پزشکی، می‌توانند فعالیت خود را ادامه دهند.

_  فروشگاه‌های مواد غذایی، سوپر مارکت‌ها

_ واحدهای عرضه کننده گوشت و مواد پروتئینی

_ واحدهای نانوایی و جایگاه‌های عرضه سوخت

_ واحدهای میوه فروشی

_ داروخانه‌ها و واحدهای عرضه کننده مواد بهداشتی دستکش و اقلام یکبار مصرف

_ واحدهای تولیدی صنفی مرتبط با اقلام بهداشتی

_ همچنین در خصوص رسته‌های خدمات خودرویی و سایر واحدهای صنفی بر حسب نیاز، واحدهای کشیک توسط اتحادیه‌ها و اتاق اصناف تعیین و ابلاغ خواهد شد. متخلفان به مراجع قضایی معرفی می شوند..

***سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی گیلان گفت: تاکنون ۲ میلیون و ۱۰۰ گیلانی در طرح بسیج ملی مقابله با کرونا غربالگری شدند.
محمدرضا نقی پور  اظهار کرد: طرح ملی مبارزه با کرونا با هدف تقویت قرارگاه مبارزه با بیماری در دانشگاه علوم پزشکی گیلان، استفاده از تمام ظرفیت‌ها و امکانات برای پذیرش بیماران مبتلا به ویروس کرونا در سراسر استان به اجرا در آمده است.

وی ادامه داد: تاکنون دو میلیون و ۱۰۰ گیلانی در طرح بسیج ملی مقابله با کرونا غربالگری شدند.

***


سرهنگ علی زمانی  در حاشیه بازدید نماینده ولی فقیه در گیلان از رزمایش پیشگیری و پایش ویروس کرونا توسط تیپ ۱۱۶ شهید صفوی لشکر ۱۶ زرهی نیروی زمینی ارتش استان قزوین در ایستگاه عوارضی رشت ـ قزوین گفت: نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران با تمام توان و امکانات در قالب رزمایش پیشگیری و پایش کرونا پای کار آمدند و آماده مبارزه با این بیماری هستند.

وی به حضور تیپ ۱۱۶ قزوین برای مبارزه با ویروس کرونا در شهرستان رشت اشاره کرد و افزود: طبق برنامه‌ریزی‌هایی که توسط سلسله مراتب صورت گرفته، تاکنون اقدام‌های مختلفی برای مبارزه با ویروس کرونا در شهرستان رشت انجام شده است.

معاون هماهنگ کننده تیپ ۱۱۶ قزوین با بیان اینکه تعدادی پایگاه به منظور پایش مردم در مقابله با ویروس کرونا در شهر رشت مستقر کردیم، تصریح کرد: تعداد دو دستگاه خودرو در محل ایستگاه شماره سه آتش‌نشانی برای ضدعفونی معابر و خیابان‌های رشت مستقر شدند و شب‌ها اقدام به گندزدایی می‌کنند.

وی به استقرار نیروهای این تیپ در محل عوارضی آزادراه رشت – قزوین اشاره کرد و یادآور شد: دو ایستگاه برای ضدعفونی کردن خودروها با تمام امکانات جنگ نوین در عوارضی آزادراه رشت – قزوین احداث کردیم و تاکنون حدود ۱۴ هزار خودرو ضدعفونی شدند.
***


***


به گزارش واحد خبر مدیریت ارتباطات و امور بین الملل شهرداری رشت، در راستای اقدامات پیشگیرانه در خصوص جلوگیری از شیوع ویروس کرونا امروز همانند روزهای گذشته، گندزدایی و ضدعفونی معابر و محلات سطح شهر رشت توسط حوزه خدمات شهری انجام شد.

 پاک سازی محلات نیز به طور پیوسته و روزانه با همکاری شرکت های طرف قرارداد با سازمان مدیریت پسماند شهرداری در زمینه رفت و‌ روب انجام می شود.


***


فرماندار رشت امروز در جلسه مبارزه با کرونا در رشت گفت : برای کاهش تردد و تجمعات مردم و بر اساس مصوبه ستاد ملی کرونا همه  بازارها، قهوه خانه ها، پاساژها، و اصنافی که باز بودند مراکز تجاری شان ضرورت ندارد، تا اطلاع بعدی تعطیل است.
میر شمس مومنی زاده افزود : بی شک اصناف دچار ضرر خواهند شد اما این ضرر به نسبت سودی که قطع زنجیره کرونا خواهد داشت خیلی کم است و طبعا دولت در آینده این زیان ها را جبران خواهد کرد


***

مدیرعامل سازمان تأمین اجتماعی در رشت گفت : با تاکید رئیس جمهور 12 هزار و 600 میلیارد تومان از مطالبات رسیدگی شده دانشگاه های علوم پزشکی به صورت نقد و اسناد خزانه تسویه شد.
دکتر سالاری  در این مراسم جزییات پرداخت مطالبات وزارت بهداشت و درمان و مراکز غیردولتی را تشریح کرد.
مصطفی سالاری در گفتگو با خبرگزاری صدا و سیما با اشاره با بیان اینکه 43 میلیون نفر تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی هستند گفت : به این بیمه شدگان 2 نوع خدمات ارائه می شود ، نوع اول خدمات مستقیم درمانی و پزشکی در 77 بیمارستان و بیش از 300 مرکز درمانی این سازمان در سراسر کشور است که از روز اول اعلام شد در مبارزه با کرونا همکاری کامل و بدون قید و شرط و با تبعیت کامل از دانشگاه علوم پزشکی داشته باشند و نوع دوم نیز خرید خدمات است که از همه مراکز درمانی انجام می شود.
وی افزود : در مراکز درمانی ملکی سازمان تامین اجتماعی همچون بیمارستان رسول اکرم رشت ، نه تنها به بیمه شدگان سازمان خدمات داده می شود بلکه خدمات درمانی برای عموم مردم نیز 100 درصد رایگان است.
مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی گفت : یکی از کارهایی که از قبل برنامه ریزی شده بود پرداخت مطالبات وزارت بهداشت بود که تقریبا از تیر پارسال حدود 5 هزار میلیارد تومان بنا به اعلام وزارت بهداشت و درمان به بیمارستان ها و مراکز درمانی دانشگاهی بدهکاری داشتیم که با احتساب هزینه کرد جاری ماهیانه در پایان اسفند مبلغ 12 هزار و 600 میلیارد تومان پرداخت شد و همه مطالبات رسیدگی شده دانشگاه های علوم پزشکی مورد تاکید رییس جمهور به صورت نقد و اسناد خزانه تسویه شد.
مصطفی سالاری با اشاره به تاکیدات رییس جمهور بر انجام این امر مهم افزود : از حمایت دکتر شریعتمداری وزیر تعاون ، کار و رفاه اجتماعی و همراهی دکتر نوبخت و همکاران شان در سازمان برنامه و بودجه و دکتر دژپسند ، وزیر امور اقتصادی و دارایی و همکارانشان برای برنامه ریزی و اجرای این فرآیند قدردانی می کنم.
وی گفت : در سال ۹۸ با تلاش همکاران سازمان سرعت بیشتری در پرداخت مطالبات مراکز طرف قرارداد غیردولتی سراسر کشور صورت گرفت که با استفاده از منابع داخلی سازمان مبلغی حدود ۱۰هزار میلیارد تومان تا پایان سال پرداخت شد.
..
زهرا رضائی

منبع : گیلان 24

برچسب ها : کرونا گیلان فرماندار صومعه سرا ستاد مقابله رشت اصناف

تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نگردیده است