مردم ، شما را به خدا از خانه یتان خارج نشوید،

برای کنترل کرونا با چه زبانی صحبت کنیم!؟

واقعا با چه زبانی باید با عده زیادی از مردم ما صحبت کرد که " اقا، خانم و برادر ، خواهر" ویروس کشنده و مرگبار کرونا هر روز جان 120 تا 150 نفر را در کشور می ستاند. آمارها نشان می دهد که هم اکنون تعداد مرگ ناشی از کووید 19 به هر ده دقیقه یک نفر رسیده است. نزدیک به 19 هزار نفر مبتلا هستند و کادر درمانی در همه استان ها و شهرها خسته و کلافه شده اند و دیگر نه پزشک و نه پرستار توان پرستاری دارند و نه آنکه امکانات پزشکی جوابگو است.


به قلم: مجید محمدپور- نویسنده ،روزنامه نگار  و استاد علوم ارتباطات

مردمی که همچنان با خودروهای شخصی و عمومی وارد استان های شمالی و بعضا جنوبی به خاطر آب و هوای مناسب می شوند، بدانند که هیچ هتل، رستوران ، اقامتگاهی حتی خانگی باز نیست. به شما اجازه چادر زدن هم در پارک و حاشیه شهرو کنار خیابان نمی دهند. اقا، خانم چرا متوجه نمی شوید ، " کجا می  روید". چرا به خاطر کمی تفریح، دید و بازدید عید  برای همه کشور مشکل آفرین شده اید.
شما به هر کسی اعتقاد دارید یا هر کسی را که دوست دارید ، توجه نکنید و مسافرت نکنید.
بعد از یک ماه باز هم هنوز باید شاهد حیرت آور ترافیک در عوارضی شهرهای بزرگ به خصوص شهرهای شمالی باشیم.؟ وقتی هم  پلیس و نیروهای مردمی جلوی شما را سد می کنند ا ز جاده های فرعی ، از کنار سد، درون جنگل ، ساحل دریا و برخی با حمل خودروهای شخصی با تریلر و خودشان با پرواز حتما باید سفر کنند. همین مانده که گروهی با چتر و پهباد برای سفر به شمال بیایند. اقا و خانم  ایرانی با فرهنگ دقت کنید، هر سال در شمال میزبان بودیم و به خدا قسم امسال امکان ، توان، روحیه مهمانداری نداریم.  عده ای به بهانه شرکت در مجلس ترحیم  لباس مشکی می پوشند و گروهی ها پدرو یا مادر سالمند مریض دارند و جمعی هم در شمال خانه پدری یا ویلای شخصی دارند و باید بیایند.
پزشکان و متخصصان می گویند، در هر مجلس و خانه ای حضور پیدا کنید ، امکان آنکه ویروس را منتقل کنید بسیاری زیاد است و دیگران از جمله والدین تان را که خیلی دوست دارید، مریض کنید.
خانواده های محترم شما را به خدا گوش کنید- اگر بزرگترها توجه نمی کنند حداقل جوان ها به خصوص دختر خانم ها و نوجوان ها و کودکان عزیز وارد صحنه شده و اجازه ندهند این سفرها در ایام تعطیلات نورو ز انجام شود.
هم اکنون در آخرین روز سال 1398 شمال ایران به خصوص در غرب مازندران و سراسر  گیلان پر از مسافر بومی و غیر بومی است و معابر عمومی شلوغ و این فضا به جای خوشنودی ، بسیار مایوس کننده و دمق کننده است.  مردم شمال هم ازخانه هایشان بیرون نیایند و هیچ کمکی به مهمان های عید نکنند که اگر چنین کردند، برگه مرگ خود را امضاء کرده اند.!!
حالا دیدگاه های مسئولان حوزه پزشکی را مرور کنید.
ورود مسافران به گیلان مصیبت عظمی است
نماینده وزیر بهداشت در گیلان با بیان اینکه ورود مسافران به گیلان مصیبت عظمی در شرایط کنونی است، افزود: حضور مسافران در گیلان یک بحران جدیدی را قرار است در استان به وجود بیاورد.
محمدحسین قربانی در نشست ویدیوکنفرانسی معاون بهداشتی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با هیئت رئیسه دانشگاه های علوم پزشکی کشور از جمله استان گیلان، با تاکید بر توزیع عادلانه و بر مبنای نیاز تجهیزات بهداشت فردی در مراکز درمانی، اظهار کرد: توزیع تجهیزات در گیلان باید به صورت سامانه‌ای و بنا بر میزان تخت و بیمار بستری شده باشد.
وی با بیان اینکه ورود مسافران به گیلان مصیبت عظمی در شرایط کنونی است، افزود: حضور مسافران در گیلان یک بحران جدیدی را قرار است در استان به وجود بیاورد. از این ‌رو باید آمادگی مراکز درمانی و بیمارستانی برای روزهای آینده بیشتر شود.
نماینده تام‌الاختیار وزیر بهداشت در گیلان اعلام آمادگی دانشگاه علوم پزشکی استان برای ارائه خدمات مداوم تا پایان شکست کرونا را قابل تحسین برشمرد و گفت: تصمیم دانشگاه علوم پزشکی گیلان مبنی بر اینکه مدیران ستادی و معاونین دانشگاه علوم پزشکی در ایام نوروز به خدمات‌رسانی به مردم مشغول هستند، بسیار مبارک و دلگرم‌کننده است.
قربانی از تولید ماسک N۹۵ خبر داد و تصریح کرد: تولید ماسک N۹۵ در گیلان با درایت استاندار و همکاری صمت آغاز شده و ظرف هفته آینده تولیدات آن برای تامین نیاز استان و کشور شروع می‌شود.
ارسلان سالاری، رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان نیز در این نشست از استمرار آماده‌باش حوزه سلامت گیلان خبر داد و اظهار کرد: به جهت شکست کامل کرونا ویروس در گیلان تمامی معاونین و مدیران ستادی در صف مقدم هستند و در ایام نوروز نیز به مرخصی نخواهند رفت.
وی با تاکید بر رعایت بهداشت فردی و قرنطینه اختیاری گیلانیان، افزود: ظرفیت مراکز درمانی دولتی و خصوصی در گیلان کامل شده و نمی‌تواند میزبان بیماران دیگر از جمله مسافرین به این استان باشند.
رئیس علوم پزشکی گیلان با بیان اینکه بالغ ‌بر ۳۰۰ هزار نفر از مجموع ثبت‌نام کنندگان در طرح بسیج ملی فاقد شماره تماس برای پیگیری و اقدامات درمانی هستند، خاطرنشان کرد: ۲۰۰ هزار نفر از گیلانیان هنوز در سامانه سیب ثبت‌نام نکرده‌اند و لازم هست اطلاعات تماس با آنها از طرق مختلف برای غربالگری در اختیار دانشگاه علوم پزشکی قرار بگیرد.

رئیس اورژآنس گیلان: ماموریت ها 40 درصد زیاد شده است!

رئیس اورژانس گیلان از افزایش ۴۵ درصدی ماموریت های اورژانس استان از ابتدای امسال تا پایان بهمن ماه نسبت به مدت مشابه سال گذشته خبر داد و یادآور شد: به دنبال شیوع کرونا در استان از اسفندماه تاکنون، ۸۵ هزار تماس با ۱۱۵ و بیش از ۸۵۰۰ ماموریت انجام شده که نشان دهنده رشد ۴۰ درصدی است.
اسدی با بیان اینکه بیمارستان های گیلان گنجایش بیمار جدید را ندارد، سقف ماموریت های اورژانس را تکمیل دانست و عنوان کرد: وضعیت گیلان همچنان بحرانی است و لذا نباید مسافرت به گیلان صورت بگیرد. بیمارستان های ما پر از بیمار است و کادر بهداشتی و درمانی چندشیفته کار می کنند.
وی با اشاره به درگیر بودن کلیه تخت های گیلان، تاکید کرد: امکانات بهداشتی و درمانی استان و اورژانس ۱۱۵ ظرفیت تحمل بار اضافی را ندارد و نمی توانیم به مسافران نوروزی خدمات ارائه دهیم لذا هموطنان عید امسال مسافرت نکنند تا بتوانیم شرایط را کنترل کنیم
رئیس شورای شهر لاهیجان:
همه مراکز تفریخی ، اقامتی تعطیل هستند- نیائید
رئیس شورای شهر لاهیجان با بیان اینکه در نوروز ۹۹ هیچگونه امکانات پذیرایی از مسافران نوروزی نخواهیم داشت، گفت: کلیه اماکن تفریحی و اقامتی شهر لاهیجان تعطیل است.
جواد تمیزکار با بیان اینکه استان گیلان و گیلانیان به میهمان نوازی مشهور هستند، اظهار کرد: گیلان و لاهیجان همه ساله مقصد بسیاری از مسافران است و همواره سعی کردیم بهترین برنامه ها و اماکن را برای میهمانان خودمان فراهم کنیم.
وی با اشاره به شیوع کرونا در کشور و استان گیلان، از مردم خواست به گیلان و لاهیجان سفر نکنند و افزود: امسال بحث سلامت مردم مطرح است و اگر در این قضیه کوتاهی کنیم، خودمان باعث می شویم خاطره بدی از لاهیجان برای مسافران بر جا بماند.
رئیس شورای شهر لاهیجان، با بیان اینکه متاسفانه استان گیلان در صدر آمار کرونایی کشور است، خاطرنشان کرد: مردم گیلان و شهروندان لاهیجانی سعی می کنند با ماندن در خانه و پرهیز از حضور غیر ضروری در شهر انتشار ویروس کرونا را کاهش دهند لذا مسافران با نیامدن به گیلان به مردم ما کمک کنند.
تمیزکار با بیان اینکه مسافران امکان اقامت در لاهیجان را ندارند، خاطرنشان کرد: لاهیجان در نوروز ۹۹ هیچگونه امکانات پذیرایی از مسافران نوروزی نخواهد داشت و کلیه اماکن تفریحی و اقامتی شهر تعطیل است. البته از این موضوع نگران و ناراحت هستیم، اما برای حفظ سلامت مردم لازم است.
بهبود یافتگان ۵۷۱۰ و مبتلایان ۱۷۳۶۱ نفر
کیانوش جهانپور ظهر امروز در ارتباط با وضعیت ابتلای کرونا در کشور با اشاره افزایش تعداد بهبودیافتگان و رسیدن این تعداد به  ۵ هزار و ۷۱۰ نفر از بیماران مبتلا به ویروس کرونا گفت:  برابر آزمایش‌های انجام‌شده از روز گذشته تاکنون یک هزار و ۱۹۲ مورد دیگر به مبتلایان این ویروس افزوده شده است.
وی با بیان این‌که تاکنون ۱۷ هزار و ۳۶۱ هموطن به ویروس کرونا مبتلا شده‌اند، افزود: متأسفانه در ۲۴ ساعت گذشته ۱۴۷ نفر دیگر از هموطنان جان خود را از دست داده‌اند که در مجموع و از روز شیوع ویروس کرونا در کشور تا به امروز یک‌هزار و ۱۳۵ نفر در کشور فوت کرده‌اند.
کلام آخر - از آن طرف معادله رعایت کنندگان و بی خیالها ، کسانی که به توصیه ها و هشدارهای مسئولان پزشکی و اجرایی توجه کردند و در خانه هایشان مانده اند، برای خود و تداوم سلامت جامعه اهمیت قائل شدند، جمعیتی افتخار آفرینند و آنها که به این امور بی توجهی کرده و فقط به خودشان می اندیشند به مردم ایران به خصوص به افراد میانسال و سالمند ظلم کرده اند، تخم ویروس را در سراسر ایران پراکنده اند و این حرکت ها و بی مبالاتی ها موجب شرمساری است. عزیزان متوجه باشید ، شما علیه مردم خودتان وارد صحنه شده اید.!!؟

منبع : گیلان 24

برچسب ها : کرونا مسافران نوروز بی توجهی ها یادداشت محمدپور مدیر مسئول

تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نگردیده است