منظور این است که با آب شدن برف ها!!

وزیر راه: تا 4 روز دیگر راههای گیلان باز می شود!

شبکه خبری گیلان 24: وزیر راه گفته است، براساس برآوردها یک هفته طول می کشد که راهداران راه ها را باز کنند، اما با بسیج تجهیزات و امکانات از سایر استان ها و فراخوان پیمانکاران همکار با راه و شهرسازی، حداکثر چهار روز آینده این کار انجام خواهد شد.!

محمد اسلامی در حاشیه جلسه ستاد مدیریت بحران گیلان در جمع خبرنگاران با اشاره به اینکه راههای گیلان را بازدید کرده، توضیح داد: اولویت اول راهداران را بازگشایی راه های اصلی و شریانی دانست و افزود: در حال حاضر همه راه های اصلی باز و عبور و مرور در آن برقرار شده و تا صبح این عملیات تکمیل خواهد شد؛ به گونه ای که تردد روان داشته باشیم.
 
وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه به محض اتمام کار بازگشایی محورهای اصلی بازگشایی راه های روستایی را آغاز خواهیم کرد، گفت: عملیات ادامه دارد تا اینکه مسیر مسدودی در گیلان باقی نمانده باشد.
 
اسلامی با اشاره به بی توجهی رانندگان به هشدارهای پلیس راه، اضافه کرد: موضوع انسداد راه های اصلی تنها محدود به بارش برف نیست و به همراه نداشتن تجهیزات زمستانه همچون زنجیر چرخ کیلومترها ترافیک ایجاد کرد.
 
وی با اشاره به برآورد حجم روستاهای مسدود شده، خاطرنشان کرد: براساس برآوردها یک هفته طول می کشد که راهداران راه ها را باز کنند، اما با بسیج تجهیزات و امکانات از سایر استان ها و فراخوان پیمانکاران همکار با راه و شهرسازی، حداکثر چهار روز آینده کل راه های استان را بازگشایی می کنیم.
 
وزیر راه و شهرسازی از اجرای عملیات برفروبی در ۲۱ استان خبر داد و یادآور شد: امکانات و تجهیزات راهداری تعدادی از استان ها نیز در اختیار مناطق سیل زده جنوب شرق کشور است لذا در حال حاضر با حداکثر راندمان کار می کنیم.
 
اسلامی با تاکید بر لزوم ایجاد هماهنگی و یکپارچگی درخصوص سفرهای بین استانی در شرایط خاص، خاطرنشان کرد: پیش بینی هواشناسی خوب و به موقع بود و اطلاعیه های متعددی از سوی سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای صادر شد، اما متاسفانه در روز ۱۹ بهمن ۹ هزار تردد، در روز ۲۰ بهمن ۱۱ هزار تردد و در روز ۲۱ بهمن ۱۵ هزار تردد در محور قزوین – رشت به ثبت رسیده که نشان می دهد علیرغم بارش سنگین برف با افزایش ۴۰ درصدی تردد مواجه شدیم و اکثر خودروها زنجیر چرخ نداشتند.
 
وی با بیان اینکه بارش ۶۰ سانتیمتری برف در محورهای ورودی استان در عرض چند ساعت عملیات برفروبی را مختل کرد، گفت: خودروهای در راه مانده برای عملیات راهداری مزاحمت ایجاد کردند، اما خوشبختانه فعلا مسیرها باز است و امشب اولویت بازگشایی محورهای فرعی با مناطق بی برق است که توسط اکیپ های مخصوص انجام می شود.
 
نگاه رسانه: ( شاید مقصود جناب وزیر این است که بعد از چهارروز برف ها ی مناطق مرتفع هم با وزش بادهای گرم  در روز پنج شنبه و بارش باران روز جمعه بالاخره ذوب شده و راهها باز می شود و مردم خوب ما انشاء الله تحمل داشته باشند، سرانجام راهها را باز می کنیم.)
همه مردم گیلان چهار روز است که گرفتار برف این نعمت خدادادی هستند که مسئولان آن را نغمت کرده اند و باید چهار روز دیگر هم صبر کنند تا راه های فرعی باز شود!! در حالی که بی تردید تمام مشکلات از ناحیه ی بستن بودن راهها به وجود آمده است و اگر راهها باز بود امکان امداد رسانی سریع ممکن می شد و سازمان های برق ، گاز ، آب وکمکهای مردمی و .... به سرعت قابل انجام بود.
داستان بارش برف یک متری و تبعات سخت آن برای مردم گیلان مانند حل مشکل آلودگی تهران شده که مسئولان همیشه منتظر وزش باد هستند تا آلودگیها را به نقطه ی دیگری جا به جا کند. برف هم سرانجام ذوب می شود و راهها هم برای کمک رسانی باز خواهد شد
باید گفت، شرایط کشور به گونه ای است که متاسفانه  و بدون تعارف بحران مدیریت داریم و مدیریت بحران در حد  حرف و شعار است و بس.!!.
 
*************
 
  
در همین حال معاون رئیس جمهور که اهل رشت هستند و به گیلان سفر کرده است، با بیان اینکه از ۲۵۰ هزار مشترک بدون برق در حال حاضر ۹۰ هزار مشترک در خاموشی به سر می برند، اضافه کرد: با حضور اکیپ های کمکی از سایر استان ها قرار شد تا ظهر فردا " روز پنج شنبه " مشکل برق را حل کنیم.
 
محمدباقر نوبخت در حاشیه جلسه ستاد مدیریت بحران گیلان در استانداری، اظهار کرد: با توجه به دستور جلسه هیئت دولت، در استان گیلان حضور یافتیم تا از نزدیک شرایط را بررسی کنیم و اقدامات لازم را جهت تسریع در رفع مشکلات ناشی از بارش برف سنگین از طریق ستاد مدیریت بحران استان به انجام برسانیم.
 
وی راه را عمده مشکل برف سنگین در گیلان دانست و افزود: انسداد محور قزوین به سمت رشت موجب شد حجم بالای ترافیک در ورودی رشت به ویژه در قسمت امامزاده هاشم ایجاد شود و با تعداد قابل توجهی خودروی در برف مانده مواجه شویم. البته براساس نظر پلیس راه بیش از ۷۰ درصد خودروهای گرفتار فاقد تجهیزات زمستانه از جمله زنجیر چرخ بودند.
 
معاون رئیس جمهور با اشاره به بارش سنگین برف در محور قزوین – رشت، تصریح کرد: مسافران عزیز بیش از یک روز در مسیر ماندند و اسکان موقت داده شدند و کمک های امدادی به آنان رسید، اما دیشب با تلاش راهداران این وضعیت خاتمه یافت و خودروها رهاسازی شدند. محور مذکور در حال حاضر باز است، اما همچنان تردد با کندی صورت می گیرد و سر خوردن برخی از خودروها کیلومترها ترافیک ایجاد کرده است.
 
نوبخت با بیان اینکه تجهیزات سایر استان ها به گیلان آمده است، گفت: مقرر شده تا صبح فردا بخش عمده ای از راه ها باز شود. البته راه های اصلی استان باز بوده و تردد به کندی انجام می شود، اما راه های فرعی همچنان زیر برف است
 
 
****

با مدیران کم کار برخورد قانونی می شود

از سوی دیگر  بازرس کل استان گیلان با بیان اینکه ارزیابی مثبتی از عملکرد مدیران در پی بارش برف نداریم، گفت: با مدیرانی که وظایف‌شان را به نحو صحیح انجام نداده‌اند، در چارچوب قانون برخورد می‌کنیم.
 
سیف‌الله مسرور در گفت‌وگو با ایسنا، در پاسخ به این سوال که با توجه به وضعیت موجود در پی بارش برف ارزیابی شما از عملکرد مسئولین در مدیریت اوضاع چیست؟ اظهار کرد: در خصوص شرایط پیش آمده ارزیابی مثبتی از عملکرد مدیران نداریم و به عنوان مسئول نظارتی از شرایط موجود گله‌مند هستم و به نظرم اگر ستاد بحران هم تشکیل نمی‌شد، تفاوتی هم در شرایط موجود ایجاد نمی‌شد.
 
بازرس کل استان گیلان با بیان اینکه معاون عمرانی استاندار به همراه تعدادی از مدیران در مسیر امامزاده هاشم و سروان حضور یافتند تا مشکلات رفع شود، افزود: متاسفانه این مسیر وضعیت خوبی نداشته و به مدت 15 ساعت مسدود بوده که سبب نارضایتی و رنجش خاطر مردم و مسافران شده است.
 
وی ادامه داد: با توجه به اینکه وضعیت موجود شرایط خاص بحرانی نبوده و فقط بارش برف داشتیم، لذا عملکرد مدیران ارزیابی و علل مشکلات بررسی می‌شود و در آینده نزدیک به اطلاع مسئولین، مردم و اصحاب رسانه می‌رسد.
 
مسرور با اشاره به مشکلات موجود در سطح شهر گفت: از عملکرد مدیریت بحران شهری راضی نیستم و ارزیابی مثبتی هم از عملکرد آنها در خصوص ساماندهی بارش برف و بکارگیری امکانات موجود گزارش نشده است.
 
 بازرس کل گیلان بیان کرد: برخی مدیران هم طی 24 ساعت گذشته در مسیر امامزاده هاشم بوده‌اند که جای تقدیر و تشکر دارد اما مردم از وضعیت موجود ناراضی هستند و نتایج مطلوبی حاصل نشده است.
 
وی با بیان اینکه مدیران را موظف به پاسخگویی به مردم می‌کنیم، اضافه کرد: با مدیرانی که وظایف‌شان را به نحو صحیح انجام نداده‌اند، در چارچوب قانون برخورد می‌کنیم.
نتیجه : بعنوان یک روزنامه نگار به مدیران کشور و استان اعلام می کنم، اگر راهها در هر حادثه و سانحه ی طبیعی و غیر طبیعی باز باشد و سازمان ها مسئول بتوانند کمک رسانی یا ترمیم خرابی ها را داشته باشند، مشکل حل است . . واقعا این مساله ساده تا این حد دشوار است که این هم نارضایتی را به جان خریده اید.؟؟

منبع : گیلان 24

برچسب ها : گیلان برف وزیر راه بازگشایی بحران مدیریت نوبخت مسرور

تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نگردیده است