گیلان در بحران جدی - همه پای کارند، اما....

گویی گیلان هرگز رنگ برف را ندیده بود !!

شبکه خبری گیلان 24 و نشریه واکنش: بارش برف در سراسر استان گیلان با شدت تمام همراه با وزش باد ادامه دارد و به شکلی برف می بارد که گویی استان هرگز رنگ برف را ندیده بود.!


الحمدالله بارش برف نعمتی بزرگی در ابعاد مختلف اعم از تامین آب زراعی و اشامیدانی ، نابودی بیماریها و آفات  گیاهی و ... است، اما بارش این همه برف در 24 ساعت مشکلات بسیاری زیادی را برای مردم به خصوص روستایی ها و مسافران در راه، پدید آورده است.
باز خدا را شکر همه  مدیران و مسئولان و امدادگران در حد توان و امکانات و داشتن نیروی انسانی در صحنه حضور دارند. استاندار گیلان و معاونان، فرماندارها، بخشدارها، شهرداران و دهیاران، نیروهای هلال احمر، بسیج،  فرماندهی انتظامی استان، سپاه ، آتش نشان ها ، مدیران   و عوامل  تامین برق ، گاز ، آب و دیگر گروه های امداد از اولین ساعات شب یکشنبه بعد از بارش چهار ساعته برف به تدریج  به میدان آمده اند. این حضور همچنان ادامه دارد ، اما وسعت بارش و حجم آن بسیار زیاد است به گونه ای که ارتفاع برف در مناطق شهری به بیش از 50 سانتی متر و در شهرهای نزدیک کوهستان به 80 سانتی متر و در مناطق کوهستانی به بالای یک و نیم  تا دو متر رسیده است.
فضای مجازی هم اطلاع رسانی گسترده ای را آغاز کرده است و اغلب از این حضور مسئولان تقدیر می کنند ، اما در جریان این بحران کم سابقه متاسفانه برخی ها وارد تسویه حساب های فردی و جناحی شده اند.!  
نوشته اند ، در مسکن مهر شهر رشت با حدود 50 هزار نفر جمعیت در مناطقی از این شهرک بزرگ برق قطع شده و به تبع آن سیستم گرمایشی دچار مشکل است .  بیشتر راههای روستایی در جلگه و کوهستان قطع است و مردم روستا با مناطق شهری ارتباط ندارند و ......
به خاطر داشته باشیم که گیلان 55 شهر و بیش از 2400 روستا دارد و رسیدگی و کمک رسانی به این همه مناطق ممکن است ، اما به زمان نیاز دارد" اگر بارش شدید اجازه دهد".
درست است که مسکن مهری ها آن هم در ساختمان های مرتفع و برج مانند با مشکل بسیار جدی و بیشتری مواجه شده اند و اغلب راه های روستایی به علت ارتفاع برف قطع است ، اما بینی و بین الله  با این میزان امکانات و نیرو برای رسیدگی به بحران قطعا به زمان نیاز است . گرچه برخی  شهروندان و روستاییان به حق  معترض هستند ، اما باید برای خروج از بحران صبر و تحمل داشت که چاره ای جز این نیست، فقط جوان ها ی هر منطقه از طریق فضای مجازی مشکلات را به ستاد بحران گیلان یا صدا و سیما اطلاع دهند. امداد رسان ها و دستگاه های مسئول هم باید بر سرعت خدمت رسانی افزوده و به داد مردم در شهر و بیش از آن  روستاها برسند، البته اگر بارش شدید برف و وزش باد سرد " کولاک " اجازه بدهد.
گزارش های دریافتی لحظاتی قبل از روابط عمومی استانداری گیلان و شهرداری رشت حاکیست ،استاندار وشهردار مرکز استان و همه مدیران زیر مجموعه  این ارگان ها هم اکنون در معابر و محلات حضور دارند و تلاش می کنند حل بحران را مدیریت کنند.
صدا و سیمای مرکز گیلان هم با آماده باش کامل و ارتباط مستمر اطلاع رسانی به هنگام و مناسبی دارد و از طریق این رسانه به مردم و مسئولان اعلام می شود ، در کدام مناطق مشکلات و بحران بیشتر است و مردم به کمک نیاز دارند.
از مبادی ورودی و خروجی شهرهای استان به خصوص از قزوین به رشت هم خبر می رسد ، تعداد زیادی از مسافران که پیش از ظهر دیروز وارد این محور شده اند وغروب به گیلان رسیدند ، گرفتار راه بندان ها و مسدود شدن برخی محورها هستند.  
هم اکنون به علت شدت بارش برف حتی در شهرها " روستاها که جای خود دارد" ، رفت و آمد اساسا ممکن نیست و ماشین آلات شهرداری ها تلاش دارند تا مسیر اصلی  و مرکزی شهرها را حداقل برای امداد رسانی سایر دستگا های مانند بهداشت  ودرمان، برق، گاز ، آب  و ...باز نگه دارند و در رشت مرکز استان نیز همین اقدام جریان دارد

صبح امروز رضا اسلامی مدیرکل مدیریت بحران استانداری گیلان  با اعلام وضعیت بحرانی در استان گیلان توضیح داد: در حال حاضر بارش سنگین برف در سراسر استان گیلان باعث قطعی برق در برخی مناطق و مسدود شدن و قطع ارتباط چندین راه و همچنین قطع برق شد که موجب ایجاد وضعیت بحرانی شده است.
 
رئیس پلیس راه فرماندهی انتظامی گیلان  امروز در جمع خبرنگاران عنوان کرد: بارش سنگین برف در گیلان باعث متوقف شدن 3 هزار خودروی مسافران در جاده ورودی به گیلان در محدوده امام‌زاده هاشم در سنگر و جاده سراوان در شهرستان فومن شده است.
 
سرهنگ حسین محمدپور با اشاره به اعزام ماموران پلیس برای بازگشایی مسیر و کمک به مسافران به این مناطق خاطرنشان کرد: 120 امدادگر هلال احمر در قالب 16 گروه امدادی جهت کمک و خدمت‌رسانی به مسافران گرفتار در برف در جاده‌های مذکور اعزام شدند. .
با همه این مشکلات ، خبر خوب برای مردم استان این است که بارش برف از ظهر امروز سه شنبه کاهش یافته و حدود ساعت 3 تا 4 بعد از ظهر " بنا به پیش بینی هواشناسی" قطع می شود و فردا و پس فردا هوای استان نسبتا آفتابی است.  
بسیار شایسته است در این شرایط  بحرانی و سخت مردم خوب گیلان و غرب مازندران به کمک همسایه های گرفتار خود بشتابند و پناه دادن به جانداران و پرندگان و غذا دادن به آنها فراموش نشود.  همگی سلامت و پایدار باشید
عکس  این خبر از منطقه بلوار دیلمان رشت ساعت 9/5 صبح سه شنبه 22 بهمن ماه.
محمدپور – مدیر مسئول / 22 بهمن 1398

منبع : گیلان 24

برچسب ها : گیلان بارش برف بحران مسئولان راهها مسکن مهر رشت شهرداران هلال احمر بسیج سپاه صدا و سیما

تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نگردیده است