رسانه ها، مردم و مسئولان غیرت نشان دهند،

سراسر گیلان بسرعت به ویلا تبدیل می شود!؟

استان گیلان در سالهای اخبر شاهد احداث ویلاهای فراوان، مجموعه های ساختمانی سازمانی، خوابگاهی، آموزشی اغلب بی قواره، آپارتمان های قوطی کبریتی غول پیکر بی روح و در یک کلمه تبدیل اراضی زراعی به سنگ، آجر و آهن است. !?


این روند با همه اقدام های نیم بندی که تاکنون از سوی مجلس ، دستگاه قضایی و سازمان های نظارتی انجام گرفته تداوم دارد ، به تازگی پیامد مشکلات کمبود آب در مناطق مرکزی مانند اصفهان، کرمان، یزد ، سمنان  و حتی جنوب ایران و البته تهران به علت مشکلات عدیده آلاینده ها ، گرانی مسکن و .... مردم این نواحی به گیلان و غرب مازندران هجوم آورده و ساخت ویلا و آپارتمان طی چند سال اخیر در گیلان شتاب زیادی پیدا کرده است.
شهرستان های غرب مازندران مانند چالوس، نوشهر، تنکابن و رامسر که از سالهای قبل گرفتار این  بحران بوده و اکنون باید گفت که به اصلاح آب از سرشان گذشته، لکن برای گیلان  در مناطق شرق، مرکزی و غرب استان هنوز زمان اصلاح باقی است "لطفا گیلانی ها از خواب بیدار شوند، فردا خیلی دیر است".
متاسفانه نکته قابل تامل اینکه این ساختمان سازی ها  از سوی افراد سودجو " بساز بفروش ها "  از یک دهه پیش در همه نقاط استان از ساحل دریا بگیرید تا در مزارع شالیکاری، باغهای چای ، باغات مرکبات گرفته تا در ارتفاعات و در دره و کوه ، حاشیه های رودخانه های پر آب  و حتی چشمه سارها و نظایر آن جریان دارد.!!
تاسف بارتر انکه همه مدیران که گروهی از آنها  دوره  مدیریتی شان ثبات چندانی هم ندارد، بیش از آنکه اقدام موثر و بایسته ای در این راستا انجام دهند به سخنرانی ها در جلسات بسنده کرده و در عین حال  مصیبت بار تر اینکه بسیاری از مجلسی های ادوار و  جمعی از مدیران اجرایی برای رضایت دوستان و همکاران در این مناطق زمینه ساز خدمت بوده  و بعضا زمین و ویلا را به نرخ های مناسب و اغلب زیر قیمت در اختیار  افراد صاحب  نفوذ در قوای سه گانه قرار می دهند. اگر کسی در این خصوص خواستار اطلاعات به روز و شفاف تری باشد می تواند سری به بنگاه های معاملات ملکی منطقه زده و یا از مردم محلی بپرسد.!.
در این راستا تعداد متنوع رو به گسترش و مدرن شدن بنگاه های معاملات در سراسر گیلان گواه این خرید و فروش اراضی در کوه، جنگل ، دریا و تالاب است و  در بسیاری از این مشاوران املاک جمله" فروش اراضی کوه، جنگل، ساحل دریا و حاشیه تالاب" با خط بسیار درشت خودنمایی می کند.!!!/.!
باید اذعان کرد، درکوهستان های گیلان و غرب مازندران نابودی درختان هیرکانی چند صد هزار تا چند میلیون ساله و تبدیل اراضی به ویلاهایی با طرح های آمریکایی، اروپایی، چینی و ژاپنی قلب هر رهگذرد به خصوص دوستدار طبیعت را به درد می آورد و فریاد رسانه ها و برخی تشکل های دوستدار جنگل و ساحل دریا و اراضی شالیزاری و باغها به جایی نمی رسد، مگر آنکه در این عرصه یک وحدت و هماهنگی به وجود آید.
درجانی رئیس سازمان جهاد کشاورزی گیلان اواخر دی ماه 1398 در این باره  توضیح داد، متاسفانه  تمایل مردم دیگر استانها برای داشتن خانه دوم در گیلان به یک آفت تبدیل‌ شده است و فشار مضاعفی بر مدیران و مسئولین است تا بتوانند مجوزهایی برای ساختن این مکان‌ها صادر کنند.
وی تصریح کرد: شاید از نظر افکار عمومی و برخی از مردم این‌گونه جلوه کند که مدیرانی که مخالف ساخت و صدور مجوزهای بهره‌برداری ساخت ‌وساز هستند مانع توسعه استان می‌شوند، این در حالیست که اگر قرار است توسعه‌ای در استان صورت بگیرد باید بر محوریت کشاورزی باشد.
رئیس جهاد کشاورزی گیلان می گوید، توسعه خدمات، فرهنگ و گردشگری را با الگو قراردادن کشورهایی که از اقلیم مشابه گیلان برخوردارند، می‌توان انجام داد.
وی تصریح کرد: در بسیاری از کشورها می‌بینیم که ده‌ها برابر درآمد نفتی را توانسته‌اند از محل اگرو توریسم درآمد کسب کنند که این فرصت در استان‌های مختلف به‌ویژه استان گیلان قابلیت اجرایی دارد.
درجانی با بیان اینکه سلسله برنامه‌های متعددی در حوزه‌های مختلف برای حفظ اراضی کشاورزی صورت گرفته است افزود: دستگاه‌های مختلف تاکنون با هماهنگی ها و همکاری های خوب خود با ما در جهت حفظ این سرمایه مهم استان تلاش کرده‌اند.
در همین حال تعدی دستگاه های دولتی و نهادها به سواحل دریا و ساخت خانه ها و مجموعه های بی قواره ی سازمانی در مناطقی که طبق قانون مجلس و مصوبات دولت غیر قانونی و کاملا خلاف اخلاق، عرف وحتی شرع است ، به اظهار معاون استاندار گیلان نیز در سالهای اخیر رو به توسعه بوده به گونه ای که یک سوم سواحل در اختیار این مجموعه ها قرار گرفته است.!!؟
اکنون پرسش از مدیران گیلان و مقام های کشور این است که مردم ایران و گردشگران با این شرایط تصرف کوه، جنگل، دریا، حتی تالاب ها، مزارع و باغها  در آینده کجای شمال باید تفریح کنند و اساسا دیگر نشانی از شمال باقی خواهد ماند. من بعنوان یک فرد بومی از منطقه شمال به همه مدیران ، رسانه ها، افراد صاحب نظر، تشکل ها و مسئولان کشور هشدار می دهم که در این راستا کاری کنند
شرایط استان گیلان به خصوص در شرق استان در همسایگی استان مازندران و شهرستان رامسر اکنون به گونه ای شده است که درصد بسیار زیادی از کشاورزان و خانواده های محلی روستایی فروشنده زمین زراعی و خانه و املاک خود هستند بدون آنکه به آینده این کار به دلیل مشکلات اقتصادی و سختی معیشیت بیندیشند.!.
رسانه های منطقه اعم از مکتوب و فضای مجازی، روحانیان، دانشگاهیان، مدیران ، تشکل های غیر دولتی و مردم گیلان و مازندران به خصوص ساحل نشینان و ساکنان حاشیه جنگل ها اگر در این راستا واکنش های به هنگام، مستمر و موثری نداشته باشند ، جدا به نسل های کنونی و آینده منطقه شمال  خیانت کرده اند.  لطفا و حتما مدیران رسانه ها، روحانیان، مردم و مدیران اجرایی و نماینده های مردم در خانه ملت از خود همت و غیرتی نشان دهند..
اقایان مدیران اجرایی، جهاد کشاورزی، محیط زیست، مدیریت و برنامه ریزی، سازمان بازرسی، مجلسی ها و دیگران واقعا اگر امروز اقدامی نکنید ، به خدای احدا واحد - فردا بسیار دیر است
باید در این عرصه های رسانه ملی بیش از پیش وارد عمل شود، پویش های هفتگی و ماهانه شکل بگیرد، صاحبان قلم و اندیشه و مدیران رسانه ها " همه رسانه " هم اندیشی و هم پوشانی داشته باشند" خطر بسیار جدی است" ..
اینکه نویسنده یادداشت  چند سالی اصرار بسیاری دارد ،باید مجمع مدیران رسانه های استان تشکیل و اجرایی شود ، رسیدگی به همین امور مهم فارغ از تعصبات قومی و استانی و حمایت های حزبی و جناحی  است. خواسته ای که  باید به سرعت عملی شده و در صورت تماس مدیران رسانه ها یا اینجانب ، با رغبت و تمایل  فراوان آماده حرکت در این راستا هستم. دوستان رسانه ای محل استقرار و شماره تماس اینجانب را دارند. یا علی مدد
مجید محمدپور-  نویسنده، روزنامه نگار و استاد علوم ارتباطات
29 دی ماه 1398

منبع : گیلان 24

برچسب ها : سراسر گیلان بسرعت به ویلا تبدیل می شود!؟

تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نگردیده است