در نیتجه عدم نظارت نظام مهندسی کشور،

85 درصد ساختمان های کشور استاندارد نیستند

شبکه خبری گیلان 24: کارشناس ارشد انرژی اعلام کرد: میزان مصرف انرژی به خصوص مصرف سرانه گاز خانگی در ایران در جهان مقام نخست را داراست و باید برای اصلاح این شرایط بغرنج اقدام های بایسته و به هنگامی انجام شود.

دکتر نوفراستی امروز دوشنبه 24 دی ماه در گفت و گو با رادیو ایران تصریح کرد:  براساس آمارهای ثبت شده هم اکنون روزانه بیش از 570  میلیون مترمکعب گاز خانگی در ایران مصرف می شود که در جهان بی مانند است.!
وی با تاکید بر ضرورت کاهش میزان مصرف گاز در کشور گفت: چنانچه این روند ادامه داشته باشد ، امکان اینکه برخی استان ها در فصل سرد سال قطعی گاز داشته باشند هم وجود دارد.
نوفراستی یاد آور شد، گروهی از خانواده های ایرانی به حدی درجه بخاری ها و شوفاژ را بالا می گیرند که محیط خانه داغ شده و آنگاه پنجره ها را باز می کنند تا به قول خودشان هوای تازه وارد منزل شده یا خنک شوند.
وی متذکر شد:  براساس تحقیق و  بررسی ها 85 درصد مصرف گاز خانگی در ایران قابل صرفه جویی است و تنها 15 درصد مصارف واقعی است و از علل مهم این هدر رفت انرژی درخانه های ایرانیان ، استاندارد نبودن ساختمان ها است.
این کارشناس انرژی افزود:  با وجود آنکه مبحث 19 ساختمان نزدیک به بیست سال قبل تصویب و به مجموعه های نظام مهندسی سراسر کشور ابلاغ شد، اما نظارت لازم در این خصوص انجام نمی شود و ساختمان ها اغلب دلبخواهی ساخته می شود.
مبحث 19 شرایطی است که در هنگام تایید نقشه ساختمان  ، سازمان نظام مهندسی و کارشناس های این سازمان باید کنترل و نظارت کنند که بنا به صورت استاندارد و ضد هدر رفت انرژی گرمایی و سرمایی باشد.
وی گفت: این شرایط بحرانی موجب شده است تا ثروت و سرمایه هنگفتی هر روز و هر سال در کشور هدر می رود که باید تا بیش از این دیر نشده، کاری کرد.

منبع : گ

برچسب ها : 85 درصد ساختمان های کشور استاندارد نیستند

تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نگردیده است