یادداشت روز، ۲۲دی ۱۳۹۸ ساعت ۱۲:۳۰

شفافیت اطلاع رسانی در حادثه سقوط بوئینگ

موافقان و منتقدان پیرامون سقوط هواپیمای مسافری بوئینگ تهران، اوکراین در داخل و خارج از کشور کم نیستند، اما انصافا یک نکته در این راستا قابل اهمیت است و آن هم شفافیت اطلاع رسانی از سوی فرمانده هوا فضای سپاه پاسداران است.


سردار حاجی زاده با تشریح حادثه در رسانه ملی این خطای انسانی را پذیرفت و ضمن قبول مسئولیت  و حتی آرزوی مرگ برای خودش به علت این رخداد تاسف بار عنوان کرد، گردنش  از مو باریک تر است و آماده تصمیم مسئولان در این باره است.  به خاطر داشته باشیم  سردار حاجی زاده یک ژنرال و یک سردار بزرگ در کلاس سردار شهید سپهبد حاج قاسم سلیمانی است و نباید جایگاه شان  در جریان این سانحه هوایی خدشه دار شود.
از دیروز شنبه 21 دیماه که دولت و سپاه و ستاد کل نیروهای مسلح با تسلیت به خانواده های داغدار این شفافیت را بعد از سه روز از زمان وقوع حادثه معترف شدند، اخبار و  تحلیل های فضای رسانه ای در داخل و البته درخارج از کشور " در  شبکه های ماهواره ای فارسی زبان "شرایط بهتری پیدا کرد، اما آنها کماکان به فضا سازی و آلوده کردن افکار عمومی مشغولند.
 به نظر می رسد این اعتراف و شفافیت باید بدون فوت وقت در همان روز اول اعلام و علت آن هم همانگونه که  توسط فرمانده هوا فضای سپاه توضیح داده شد، تشریح می شد.
بی تردید کشته شدن 176 انسان به سادگی قابل هضم نیست به ویژه آنکه درصد بالایی از سرنشین های هواپیما از افراد تحصیلکرده و نخبه ایرانی بودند، اما خطا و اشتباه  همیشه ممکن است و فقط باید در عدم تکرار این نوع حوادث دقت فراوانی کرد.  
موافقان داخلی و خارج کشور از زمان تبیین و تشریح حادثه و تسلیت و عذرخواهی از سوی فرمانده هوا فضای سپاه پاسداران، وزیر امور خارجه کشور تسلیت دوباره رهبر معظم انقلاب و عذرخواهی و تسلیم  رئیس جمهوری  و بسیاری دیگر از مسئولان نظام کمی آرامش پیدا کردند و این شفافیت را قابل قبول دانسته و بر تداوم چنین فرهنگ و اقدام هایی تاکید داشته و دارند.
در مقابل منتقدان اعتقاد دارند، در اعلام علت حادثه کوتاهی بسیاری شد به خصوص آنکه رئیس هواپیمایی  و برخی از مسئولان نظامی و دولتی بدون بررسی حادثه اصرار بی موردی در راستای نقص فنی هواپیما داشتند. آنها می گویند، کاملا مشخص بوده که حادثه در چه ناحیه ای  و بر اساس تصاویر فضای مجازی به چه شیوه ای رخ داده و یک بررسی محدود در منطقه و پرسش از مسئولان سکوهای پرتاب موشک می توانست به مدت سه روز ایران را در صدر اخبار منفی جهانی قرار نمی داد.
حادثه بسیار دردناک و تاسف بار است ، اما مخالفان متعقدند، از مسئولان در این خصوص شفافیت به هنگام انتظار داشتند و چنین شفاف سازی با تاخیر زیادی برای مردم و خانواده های داغدار انجام شد.
از سوی دیگر به نظر می رسد ، باز هم مجلس در این زمینه دیر وارد صحنه شد و بعنوان دستگاه نظارتی باید به سرعت یک گروه و کمیته ای مامور رسیدگی  شده و تا ظهر همان روز نتیجه را به افکار عمومی ایران و جهان اعلام می کرد.   
امید است در آینده دیگر کشورمان و هیچ کشوری  جهان شاهد چنین حوادث دلخراش و مصیبت باری نباشد و چنانچه حادثه ای با خطای انسانی و اشتباه رخ داد ، مسئولان در رده های مختلف بلافاصله وارد صحنه شده و شفاف سازی کنند.
یک نکته قابل تامل......
دیشب در زمان تجمع دانشجویان جلوی سه دانشگاه در تهران از جمله دانشگاه امیر کبیر خبر رسید که سفیر انگلیس درتهران در میان اجتماع کنندگان که برخی شان شعارهای ضد حاکمیتی و دولتی سر می دادند در حال عکسبرداری بازداشت شد.  همان دیشب و صبح امروز یکشنبه این خبر در رسانه های داخلی و خارجی رسانه ای شد، اما پیشنهاد می شود تا دیر نشده مسئولان امر به خصوص صدا و سیما چنانچه فیلمی و عکس و سند در این باره در دسترس دارند، فیلم حضور اقای سفیر را برای آگاهی افکار عمومی منتشر کنند.
گفته شده که سفیر انگلیس به هنگام دستگیری ابتدا فقط انگلیسی صحبت می کر د و خود را معرفی نمی کرد، اما پس از بازداشت زبان به فارسی گشود و تصریح کرد که انگلستان در ایران است.  نظر شما برای ما مهم است ، نظرتان را به ذکر دلایل و مستند برای ما ارسال کنید تا عینا بازنشر شود.
 

منبع : گیلان 24

برچسب ها : شفافیت اطلاع رسانی در حادثه سقوط بوئینگ

تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نگردیده است