سرمقاله،

نشاط اجتماعی، مدیران پاسخگو

نشاط اجتماعی مقوله ای فوق العاده حائز اهمیت است که اگر مدیریت جامعه به آن کم توجهی یا بی توجهی کند، تبعات و دنباله های بسیار ناگواری به همراه داشته و دارد.

 

 جامعه ای که نشاط و سرزندگی به همراه دارد جامعه ای  فعال، پر انرژی، متفکر، تولید کننده، اشتغالزا و مستقل است. در مقابل جامعه ی فاقد نشاط اجتماعی و اقتصادی ، جامعه ای سرخورده با خمودگی و بی تفاوتی ها و رفتارهای خنثی و ضد مدنیت تنها به زنده ماندن بسنده می کند. جامعه اسلامی باید شاد، سرزنده، پویا و بلفعل باشد و این مهم در آیات و روایات دینی ما بسیار به آنها اشاره شده است.
 
متاسفانه در سالهای اخیر بخش قابل توجهی از جامعه به علت تبعیض ها، فقر و محرومیت ها در فضایی پر نشاط قرار نداشته و کارشناسهای اقتصادی و جامعه شناسان و حتی خود مردم باور دارند که عدم نشاط ، وجود مشکلات اقتصادی مستمر و به تبع آن معضلات فراوان اجتماعی و فرهنگی، تبعیض ها ، ثروت اندوزی های افسانه ای برخی مسئولان بخش های دولتی و به خصوص خصولتی و  وابستگانشان ناشی از وجود مدیرانی است که متاسفانه قدرت، توان و انگیزه ی پاسخگویی ندارند.!
 
برای روشن شدن این موضوع  مصداق هایی وجود دارد و کارت سوخت یکی از آنهاست.
 
کارت های سوخت را دولت دهم در شرایطی خاص با صرف هزینه های بالا " گفته می شود در آن زمان بیش از 45 میلیارد تومان " از بودجه بیت المال در یک شبکه گسترده تهیه و کاربردی کرد. در همان زمان میزان مصرف بنزین و انواع سوخت به دلیل مدیریت نسبتا مناسب به شدت کاهش یافت و از قاچاق سوخت هم به مقیاس میلیونها لیتر در روز جلوگیری شد.
 
در شش سال اخیر، دولت تدبیر و به خصوص مدیریت وزارت نفت این کارت را بی اثر، باطل و غیر قابل استفاده خواند و در مدتی کوتاه بار دیگر با هزینه های مجدد فراوان بخشی از این کارت ها را احیا و بنزین را همزمان را با دهها مورد اشکال سهمیه بندی  و گران کرد. در همین حال متاسفانه مجلس هم به عنوان حوزه نظارتی کشور کارآمدی خود را بروز نداد و اکنون هر کسی تلاش دارد توپ را در زمین دیگری بیندازد!؟
 
بنزینی که وزیر نفت هفته قبل از اجرای طرح گرانی و سهمیه بندی  به صراحت اعلام کرد: برنامه های فوری برای گرانی سوخت در دستور کار نیست و در همان زمان سخنگوی دولت اعلام کرد: هفته آینده در مورد سرنوشت سوخت تصمیم گیری می شود، اما به یکبار در روز میلاد رسول گرامی اسلام "ص" و ساعت 12 شب پنج شنبه مردم از سهمیه بندی و گرانی خبر دار شدند و باقی ماجرا  که همه می دانند.
 
واقعیت این است ، اگر رهبر معظم انقلاب در ماجرای طرح گرانی و سهیمه بندی بنزین ورود نمی کردند، معلوم نبود در چه شرایطی بودیم و بسیاری از کارشناس های سیاسی ، اقتصادی و اجتماعی این مطلب را تایید می کنند.  نویسنده یک پرسش از مدیران کشور در قوای سه گانه و  در همه بخش های زیر مجموعه حتی در مدیریت های شهری دارد و آنهم اینکه چرا قبل از اجرای هر طرحی نظر سنجی نمی کنید و رای مردم دریافت نمی شود.؟
 
در مورد مسکن مهر با همه اشکالات و نارسایی ها که هنوز هم وجود دارد، خانواده های کم در آمد را خانه دار و اشتغالزایی میلیونی در کشور ایجاد کرد. دولت های یازده و دوازد به محض سرکار آمدن از زبان وزیر مسکن و شهر سازی این طرح را ملغی و پر اشکال و حتی بی فایده خواند و ادامه ساخت مسکن مهر متوقف شد!. اکنون در حالی که مشکل اشتغال و تبعات متعددش به شدت جامعه جوان را دچار تنگناهای شدیدی کرده است و بی خانمان ها و خانواده های کم بضاعت سردرگریبان اجاره مسکن و تبعات آن هستند، دولت با یک کپی همان مسکن مهر را کلید زده است  و در این خصوص هم هیچ مقامی پاسخگو نیست.!
 
اکنون دیگر جای مماشات و مسامحه نیست و باید دستگاه قضایی  و دادستانی ها بعنوان مدعی العموم وارد فضای این گونه بی تدبیری ها و عدم پاسخگوهای زیانبار چند صد هزار میلیارد تومانی به خزانه کشور و اقتصاد خانواده ها شده و حق مردم را بستانند. به نظر می رسد در این شرایط است که نشاط به جامعه باز خواهد گشت وگرنه با شعار و " من بمیرم و شما بمیرد" کار درست نخواهد شد.
 
اگر مدیران با تجربه امروز تکلیف خودشان را می دانستند  با این اوضاع اقتصادی و تبعات اجتماعی، فرهنگی و ... اساسا مسئولیت نمی پذیرفتند. امروز زمانی است که باید با جدیت و حساسیت بالا به کارمدیران دولتی ، شرکت ها، سازمان ها ، موسسات و نهادها به دقت  روزانه نظارت و حسابخواهی شود و ثروت هایی که این گروه از مدیران جمع آوری کرده و در داخل و خارج از کشور ذخیره دارند، بازپس گرفته شود.   
 
اکنون که چهل سال از پیروزی انقلاب اسلامی سپری می شود به راستی این اوضاع و احوال و نابسامانی ها قابل تحمل نبوده و  جایگاهی ندارد و باید قاطعانه با مدیران نالایق ، متخلف ، ثروت اندوز، باند باز، جریانی ، فامیل باز و ... برخورد شفاف شده و به مردم اطلاع رسانی لحظه به لحظه شود و گرنه این ماجرا ادامه دارد.
 
مجید محمدپور- مدیر مسئول ، آذر ماه 98

منبع : گیلان 24

برچسب ها : مدیران پاسخگویی انقلاب اسلامی مدیر مسئول

تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نگردیده است