۱۰آذر ۱۳۹۸ ساعت ۱۰:۳۴

30هزار نفر عامل اجرای انتخابات در گیلان

شبکه خبری گیلان 24 و نشریه واکنش: رئیس ستاد انتخابات گیلان گفت : 30 هزار نفر یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی را در 2 هزار و 560 شعبه اخذ رای در گیلان برگزار می کنند.

30  رئیس ستاد انتخابات گیلان  با اشاره به  شرایط ثبت نام داوطلبان یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی خبر داد و گفت : اعتقاد و التزام عملی به اسلام و نظام جمهوری اسلامی ایران ، تابعیت ایرانی ، ابراز وفاداری به قانون اساسی و اصل ولایت فقیه ، داشتن مدرک کارشناسی ارشد و یا معادل آن ، نداشتن سوء پیشینه ، سلامت جسمی در حد نعمت بینایی ، شنوایی و گویایی ، حداقل 30 و حداکثر 75 سال سن از شرایط عمومی داوطلبان نمایندگی مجلس است.
محمود قاسم نژاد افزود : به استناد ماده 50 قانون انتخابات ، پرونده داوطلبان پس از استعلام از فرمانداری ها در هیات های اجرایی بررسی می شود.
محمود قاسم نژاد با بیان اینکه داوطلبانی که رد صلاحیت می شوند ، با نامه کتبی فرمانداری و یا بخشداری ها از وضعیت خود مطلع می شوند افزود : این افراد با مراجعه به هیات نظارت بر انتخابات شهرستان ، استان و هیات مرکزی در تهران به رد صلاحیت خود اعتراض کنند.
وی با اشاره به اینکه بررسی مجدد صلاحیت داوطلب بار اول در یک مرحله 7 روزه و بار دو و سوم در 2 مرحله 20 روزه انجام می شود اضافه کرد : در آخرین اعتراض ، داوطلب می تواند به شورای نگهبان شکایت کند تا پرونده وی بصورت دقیق تر بررسی شده و یا حتی تقاضای مصاحبه و مذاکره کند.
رئیس ستاد انتخابات گیلان از تشکیل هیات اجرایی نظارت بر انتخابات مجلس شورای اسلامی همزمان با شروع ثبت نام داوطلبان خبر داد و گفت : فرمانداران و بخشداران باید اسامی 30 نفر از معتمدان شهرستان و بخش خود را اعلام کنند تا پس از تایید با حضور دادستان و رئیس ثبت احوال جلسه تشکیل دهند و فعالیت خود را آغاز کنند.
محمود قاسم نژاد با اشاره به با 16 شهرستان و 27 بخش مستقل در گیلان افزود : بیش از 30 هزار نفر در قالب اعضای شعب اخذ رای شامل بازرس ، نیروی انتظامی ، نماینده فرماندار  و بخشدار یازدهمین  دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی را در گیلان اجرا می کنند.
وی گفت : علاوه بر این افراد ، نیروهایی از وزارت کشور به عنوان ناظر در انتخابات حضور می یابند  که امیدواریم با وجود این ناظران و مجریان ، انتخاباتی سالم همراه با مشارکت حداکثری مردم برگزار شود.
رئیس ستاد انتخابات گیلان از پیش بینی 2 هزار و 560 شعبه اخذ رای در گیلان در انتخابات پیش رو خبر داد و گفت : تعداد این شعبه ها ممکن است بنا به اعمال نظرات هیات های اجرایی کمی تغییر کند.
محمود قاسم نژاد با بیان اینکه احراز هویت رای دهندگان به صورت الکترونیکی انجام   می شود افزود : موضوع برگزاری الکترونیکی انتخابات در وزارت کشور مطرح شده است اما باید در خصوص تامین لوازم الکترونیکی و تمهیدات لازم تفاهم و تعامل کافی بین دست اندرکاران انتخابات وجود داشته باشد و مورد تایید هیات مرکزی نظارت بر انتخابات قرار گیرد تا بصورت یکسان در همه استان ها و شهرستان ها اجرا شود.
وی آغاز فعالیت انتخاباتی و تبلیغات رسمی نامزدها را 8 روز مانده به انتخابات 2 اسفند اعلام کرد : تبلیغات نامزدها به مدت 7 روز و 8 ساعت انجام می شود و 24 ساعت مانده به شروع انتخابات و اخذ رای در شعبات یعنی 8 صبح پنج شنبه اول اسفند 98 به پایان می رسد.
رئیس ستاد انتخابات گیلان به داوطلبان انتخاباتی توصیه کرد : اصول و اخلاق انتخاباتی را رعایت کنند ، یکدیگر را تخریب نکنند ، از انجام اعمال غیر قانونی نظیر خرید رای ، تطمیع و تهدید برای جلب رای مردم ، نصب عکس و بنرهای تبلیغاتی بزرگتر از حد مجاز خودداری کرده و هنگام سخنرانی های خود از صحبت در خصوص مسایلی که موجب تحریک اقوام مختلف و یا تنش شود پرهیز کنند.
محمود قاسم نژاد با اشاره به شروع کار هیات نظارت بر انتخابات پیش از شروع  فرآیند انتخابات و رصد فعالیت های دواطلبان گفت : این هیات با کمک دادگستری گیلان و قوه قضاییه می تواند جلوی رفتارهای خارج از عرف این افراد را بگیرد و کمیته پیشگیری از تخلفات و جرایم انتخابات با حضور کارکنان استانداری و همراهی قوه قضاییه و یا کمیته امحا می توانند آثار تبلیغات غیر متعارف کاندیداها را در زمان فعالیت انتخاباتی مجاز حذف کنند.
 
 رئیس ستاد انتخابات گیلان امروز یکشنبه 10 آذر ماه اعلام کرد: این افراد در ستادهای انتخاباتی مستقر در فرمانداری های 11 حوزه انتخابیه گیلان نام نویسی کردند.
محمود قاسم نژاد با اشاره به اینکه 2 نفر از داوطلبان زن و 25 مرد هستند افزود : سن این افراد از 30 سال تا 65 سال می باشد.
نام نویسی از داوطلبان یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی تا 16 آذر همه روزه از ساعت 8 تا 18 ادامه ادارد.
گیلان 11 حوزه انتخابیه و 13 کرسی در مجلس شورای اسلامی دارد..

منبع : گیلان 24

برچسب ها : انتخابات مجلس گیلان رئیس ستاد

تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نگردیده است