فرماندار اعلام کرد،+ نگاه رسانه

آثار طبیعی و فرهنگی شهرستان رودسر معرفی شوند

فرماندار رودسر گفت: 40 درصد آثارتاریخی و باستانی گیلان متعلق به شهرستان رودسر است و هنوز مناطق باستانی بسیار زیادی اعم از شناخته شده و ناشناخته هستد که برای معرفی نیاز به همت کارشناسان میراث فرهنگی دارند.

فرماندار شهرستان رودسر گفت: این شهرستان آثار طبیعی ،تاریخی و باستانی زیادی دارد که باید برای شناسایی و معرفی این آثار و جاذبه ها تلاش بیشتری صورت گیرد.
 
حسین اسماعیل پور افزود: انتظار است در حوزه کشوری برای معرفی و شناسایی جاذبه های طبیعی وگردشگری این شهرستان مطالعات و  اقداماتی بیشتری صورت گیرد که این کار در زمینه گردشگری و جذب توریسم می تواند بسیار موثر باشد.
 
وی خاطرنشان کرد: 40 درصد آثارتاریخی و باستانی گیلان متعلق به شهرستان رودسر است و هنوز مناطق باستانی بسیار زیادی اعم از شناخته شده و شناخته نشده در این شهرستان وجود دارند که برای معرفی نیاز به همت کارشناسان میراث فرهنگی دارند.
 
وی گفت : قبرستان های باستانی و غارهای با ارزش تاریخی و طبیعی بالایی در این شهرستان شناسایی گردیده که برخی ثبت شده و برخی ها هنوز به ثبت نرسیده است علاوه بر آن روستاهای تاریخی در حوزه شهرستان رودسروجود دارند که می تواند به اهداف میراث فرهنگی و گردشگری و افزایش در آمد زایی مردم  کمک کند.
 
وی یادآورشد: مطالعات باستان شناسی در مناطق اشکورات رودسر حتی آثار پیش از عصر آهن را نشان می دهد اما به دلیل صعب العبور بودن و مشکلات رفت و آمد در این منطقه از نظر تحقیقات و شناسایی آثار فرهنگی و میراث طبیعی کار چندانی نشده است .
 
وی از باستانشناسان و وزارت میراث فرهنگی کشور خواست نسبت به شناسایی آثار تاریخی و باستانی مناطق اشکورات رودسر که می تواند به شناسایی بیشتر ظرفیت های شهرستان کمک کند اقدام کنند .
 
 
اسماعیل پور افزود : کوه های زیبا ، مجموعه طاقدیس ها ، ناودیس ها و چین خوردگی های زمین در این منطقه فوق العاده است که می تواند در حوزه گردشگری و ژئوتوریسم درشهرستان رودسر کاربیشتری صورت گیرد و در حوزه گردشگری طبیعی و تنوع اقلیمی اشکور بالا و پایین برای این منظور از شرایط خوبی برخوردار است.
 
وی اظهارداشت: چهار نوع آب و هوا  اعم از گرم و مرطوب تا گرم و خشک در یک بخش شهرستان رودسر همزمان دیده می شود که این ویژگی ها برای گردشگران و  جهانگردان جذاب و فوق العاده است .
 
وی تاکید کرد: بخش عمده ای از درختان جنگل های هیرکانی در حوزه شهرستان رودسر قرار دارند و محصولات گیاهی و گل های نظیر گل سوسن چلچراغ در منطقه اشکورات شناسایی شده ولی تا کنون به آن پرداخته نشده است.
 
فرماندار رودسر گفت : 20 درصد فندق کشور متعلق به رودسر است و این شهرستان در گل گاو زبان و بابونه در کشور حرف اول را می زند که باید این جاذبه ها به مردم ایران معرفی و در سطح کشور مطرح شوند/ایرنا

نگاه رسانه:
شهرستان رودسر با همه استعدادهای بلقوه بسیار فراوان و متنوع به واقع منطقه ای عقب نگه داشته شده در همه عرصه های و صحنه ها اقتصادی، اجتماعی ، فرهنگی و هنری است که البته این شرایط مربوط به این دولت و فرماندار کنونی نبوده و ریشه در تاریخ 50 ساله شهرستان دارد.
اکنون هم که در شرایط تحریم و کمبود و شاید هم نبود اعتبارات لازم هستیم نمی توان به رفع این عقب ماندگی چشم امید داشت اگر چه داوطلب های نمایندگی مجلس همگی به مردم نوید آینده روشن و ابادانی می دهند و شعار می دهند که همه کمبودها را رفع و منطقه را گلستان خواهند کرد.؟!.
وقتی یک سد محدود در منطقه بعد از 17 سال همچنان ناتمام مانده و گفته می شود در حالی حاضر فقط از خاک مرغوب کف آن برای مصارف دیگر در جاهایی دیگر استفاده می شود، یا یک پل رو گذر در کلاچای که احداث آن بی مورد و جانمایی اش مشکل زاست  و بعد از چندین سال نیمه تمام مانده، نباید به آینده ای روشن  از سوی مسئولان و نماینده امیدوار بود.
شهرستانی که معابر اصلی مرکز شهرستان از دوره پلهوی اول تا کنون دست نخورده و به صورت اثار تاریخی مانده است به راستی چه انتظاری باید داشت با معافی آثار  گردشگر را به منطقه دعوت کنیم، شهرستانی که فاقد چند هتل و بیمارستان مناسب برای مسافران و گردشگران است...!
رودسر همان گونه که فرماندار به درستی اشاره دارد، از  آثار بسیار برجسته ای در همه ابعاد برخوردار است که می توان با شناساندن آنها از سوی افراد مشهور، رسانه ها، نویسندگان، شاعران، ادیبان، کارشناس ها هر بخش ، در حوزه داخلی و خارج از کشور گام های بلندی برای توسعه شهرستان برداشت.
این کار به برنامه ریزی ، تبلیغات ، اطلاع رسانی به هنگام ، مستمر، موثر و جدیت پیگیرانه نیاز دارد و کوتاهی از سوی هر مدیر و کارشناسی نابخشودنی است. یکی دیگر از افت های بزرگ این شهرستان که رشد نکرده است ، عدم ثبات مدیریت است و یک نفر مانند فرماندار سابق تا می آید منطقه را شناسایی کند بر کنار و چهره جدید جایگزین می شود و با تغییر هر فرماندار بسیاری از مسئولان به صورت مستقیم یا با توصیه این و آن تعویض می شوند. .
اکنون فرماندار شهرستان بومی منطقه و کاملا اشراف به مسائل دارد و نباید برای عمران و توسعه رودسر فرصت سوزی شود.
برای تحقق واقعی این امر نیاز است دکتر اسماعیل پور که مدیری مردمی است از همه اندیشه های ، طرح ها ، نظرها با برگزاری نشست ها، جشواره ها، صاحبان فکر و چهره های دعوت کند و این فضا در شهرستان ایجاد شود.
در این باره در آینده نزدیک یک گزارش مشروح تولید و منتشر می شود.

منبع : گیلان 24

برچسب ها : رودسر اثار طبیعی تاریخی فرماندار

تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نگردیده است